Hlavní navigace

Názor k článku SIPVZ na rozcestí? od Bohuslav Maška - V oboru prodeje a servisu výpočetní techniky a...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 9. 2002 10:59

  Bohuslav Maška (neregistrovaný)
  V oboru prodeje a servisu výpočetní techniky a sítí pracuji 12 let. Pokud se dívám na základní údaje projektu Indoš, něco mi nesouhlasí. Zkusím tedy trochu počítat.
  Za náklady ve výši 4,4 mld. Kč budou necelé 4 tisíce škol připojeny k internetu a vybaveny obvykle 6 až 12 počítači plus serverem.
  Na 1 školu tedy průměrně připadá cca 1 mil. Kč. Za to škola dostane průměrně 1 server, 9 stanic (ty, které jsem viděl, byly levnější verze počítačů s procesory Celeron okolo 700 MHz), propojení počítačů do sítě a přípojku k internetu což finančně obnáší (včetně DPH):
  Stanice (včetně zvýhodněného SW) odhaduji na max. 30 tis/ ks tj. x 9= 270 tis.
  Malý server 50 tis.
  Jednoduchá síť 12 tis.
  Zřízení přípojky k internetu 10 tis.
  Provoz linky 64 Kbit je dnes obvykle pod 5 tis. Kč/měsíc, počítám 4 tis. (a v budoucnu bude jistě levnější) x 4 roky tj. 192 tis.
  Celkem tedy 534 tisíc Kč.
  Jistě to není zcela přesný výpočet, možná jsou někde ještě schované další položky ale to hlavní by v tom mělo být. Přinejmenším část uvedené techniky údajně nebude ani v majetu škol, ale dodavatele. Navíc lze důvodně předpokládat, že ceny všech později dodávaných položek/služeb budou v dalších letech klesat. Vychází mi tedy více než slušná (tedy neslušná) marže pro dodavatele a když pominu ty osoby, které to schválily v dobré víře a bez toho, že by tomu rozuměly, teoreticky by tam byl prostor i pro osoby, které věděli oč jde ale byly na tom zainteresovány. V každém případě to vypadá jako neekonomicky vynaložené peníze. Pokud tomu tak není, nechť někdo kompetentní zveřejní podrobný rozpočet celé akce.