Hlavní navigace

Skládací mobil od Googlu, Apple nerozumí softwaru a startupy musí vydělávat

29. 5. 2016
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Apple má problém s FaceTime a iMessage, RIP BackSpace, chytré tampony, Uber se spojuje s Foursquare a těžké časy pro startupy. Co přinesl právě končící #tyden.

Hyper-Reality je sci-fi snažící se ukázat, jak bude virtuální (augmentovaná) realita v budoucnu součástí našeho běžného dne. Nutno dodat, že je to trochu děsivé, zmatené a těžko si lze představit, že bychom se na svět opravdu dívali přes takto zmatený průhled. 

Patentový trol VirnetX vyhrál nad Applem ve sporu o FaceTime a iMessage, ale nestačí jim to. Žádají soud, aby obě služby nařídil vypnout. Vedle již získaných 626 milionů dolarů chce ještě dalších 190 milionů. Hodně fascinující, viz FaceTime, iMessages hang in the balance after Apple loss to patent troll.

The Guardian se v How Facebook plans to take over the world zamýšlí nad doposud stále úspěšným tažením Facebooku k ovládnutí světa a internetu vůbec. Ale také tam najdete něco o stoupajícím kultu osobnosti (Marka Zuckerberga) a dost dobře viditelné manipulaci davu Facebookem. Objeví se tam i Om Malik, který upozorňuje, že v tom žádný altruismus či dobro není, že jediné, o co jde, jsou peníze. Dlouhé čtení.

Edward Snowden se ozval, máte se vyhnout Google Allo, nové aplikaci pro posílání zpráv. Snowdenovi vadí, že Allo sice umožňuje end-to-end šifrování, ale to není ve výchozí podobě zapnuté. Poněkud zvláštní důvod, proč to rovnou zatratit. Ale to už je Snowden. Viz Stay Away from Google’s New Messaging App Allo – Alerts Edward Snowden.

TELEgraficky

Nokia opět propouští ■ Storytel koupil Mofibo ■ RIP Facebook Exchange ■ Maxmillan koupil Pronoun ■ Apple zvažoval koupi Time Warner ■ CryEngine na GitHubu 

WEBDESIGN, INTERNET

Google má novější pomůcku na testování použitelnosti v mobilech. Tu najdete na search.google.com/search-console/mobile-friendly a je součástí Google Search Console.

Google experimentuje s odstraněním Backspace z Chrome. Což by nakonec vůbec nebyl špatný nápad, je dost běžné, že si stiskem Backspace omylem zrušíte pracně zadané věci (stát by se to nemělo, ale může). Viz Google experiments with removing backspace nav shortcut in Chrome.

Omnity je nový vyhledávací stroj a je „chytřejší než Google“. Měl by ale sloužit výzkumníkům a studentům, takže v tomto ohledu by odvážné označení mohlo být i poměrně pravdivé. Viz New Search Engine Omnity Said to Be “Smarter Than Google” a This new search engine could be way smarter than Google. A budete-li hledat, tak na www.omnity.io.

SOFTWARE

Google Hangouts a Allo budou existovat současně. Což tak nějak zapadá do roky trvající zmatenosti Googlu, co se chatovacích aplikací týče. Ale rozhodně to není dobrá zpráva, protože tenhle schizofrenní přístup nikdy nic dobrého nepřinesl a nepřinese. Viz Google Won’t Kill Hangouts After Launch of Allo.

Google Voice Access je krok za dosud známé „OK Google“. V Google's Latest Accessibility Feature Is So Good, Everyone Will Use It velmi rychle pochopíte, co to znamená pro lidi, kterým právě možnost hlasového ovládání umožní něco, o čem doposud mohli jenom snít. Voice Access dorazí v Androidu N, někdy později tento rok.

Proč je Apple Music tak příšerné, když je iPhone tak dobrý? Dobrá otázka z WHY APPLE MUSIC IS SO BAD WHEN THE IPHONE IS SO GOOD, na kterou Om Malik říká, že Apple nerozumí softwaru a je celý postavený na vytváření hardwaru, zatímco služby a software vlastně nikdo nechce dělat. Zajímavý pohled.

V Marketing Automation Software: Key Players and Acquisitions uvádějí, že 142 tisíc firem používá software pro automatizaci marketingu a že jde o průmysl v hodnotě více než 1,65 miliardy dolarů. V infografice od  Marketing Automation Insider najdete užitečný pohled na to, jak se tyto pomůcky vyvíjely. Ale také jaké vlastně existují. Pokud chcete odkazy na jednotlivé pomůcky, tak zkuste první uvedený odkaz. Může to být užitečné.

HARDWARE

Chromebooky se prodávají více než Mac počítače, tedy alespoň v USA. Viz Chromebooks outsold Macs for the first time in the US, kde zjistíte, že jde o 1,76 milionů Maců za poslední čtvrtletí.

V roce 2020 bude k internetu připojeno 50 miliard IoT zařízení. Viz The Growth of the Internet of Things.

Věru zajímavý hardware: https://youtu.be/NZNFkMW9uFg a https://youtu.be/kRxV0qw7rJg.

Internet věcí míří i do chytrých tamponů. Vážně. Viz Smart Tampon? The Internet of Every Single Thing Must Be Stopped, kde ale najdete i další zábavné věci. Třeba deštník, který vás přes telefon upozorní, že jste ho někde zapomněli. Nebo kufr, který vám řekne, kolik kilo jste do něj narvali.

Xiaomi má Mi Drone. Stojí jenom 490 dolarů, umožní natáčet 4K videa a v Interesting Features You Get With Xiaomi’s Mi Drone píší, že má velmi kvalitní hardware (Sony 12.4Mpix 360 stupňová kamera, 3K 30 fps nebo Full HD 60 fps, 5100 mAh baterie až pro 27 minut letu, dosah antén 2 km).

16 terrific Raspberry Pi project ideas pro ty z vás, kdo nevědí, co se svým Raspberry Pi. Nebo nevědí, proč si ho koupit. Osobně bych si vybral třeba pásový tank, zcela určitě vypadá skvěle mediální centrum nebo emulátor Game Boy.

A když už jsem zmínil Raspberry, tak Google to bring official Android support to the Raspberry Pi 3 je zajímavé. Oficiální podpora Androidu pro Raspberry Pi 3.

MARKETING A KOMUNIKACE

Steve Jobs, rok 2001:

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Floridský soud umožní spammerovi žalovat Google za odstranění z indexu. Dost nebezpečný a nepříjemný nápad. Viz Florida court allows Google to be sued by publisher delisted as “pure spam”.

Ne, MD5 není bezpečné pro ukládání hesel, opravdu ne. Je vcelku jedno, že vám to bude doporučovat účet Amazonu (AWS) na Twitteru, realita je ta, že hesla uložená v MD5 jsou prakticky totéž jako v plaintextu. Ale možná @awscloud prostě jenom trolí. Ale spíš jen ti, co tohle vymysleli, neví, která bije.

Francie chce zákonem zakázat kontrolu pracovní pošty o víkendech. Což může být samozřejmě v zásadě vynikající věc, ale jinak je to zcela typicky bláznivý nápad, jaký mohou mít snad jenom právě ve Francii. Viz New French Law Condemns Checking Work Email on the Weekends.

Microsoft využije 117 milionů hesel uniklých z LinkedIn pro vytvoření černé listiny hesel. Ta by měla bránit výběru příliš snadno uhodnutelných hesel pro účty u Microsoftu. Což se brzy dotkne milionů uživatel Azure AD. Nejsem si moc jist, co k tomu dodat, ale jedno ano: nemyslím si, že tohle je správné řešení, protože to pouze bude komplikovat život lidem, kteří si prostě budou vymýšlet další a další lehce zapamatovatelné věci, případně si hesla dávat tam, kde je někdo snadno najde. Viz After LinkedIn heist, here's how Microsoft is tightening password security.

Nenaleťte na WhatsApp Gold. Žádná lepší placená verze neexistuje, je to jenom klasický scam. Viz WhatsApp Gold Is Just An Another Scam Which Steals User Data.

Návštěva Baracka Obamy ve Vietnamu přinesla zablokování přístupu k Facebooku. Což je ve Vietnamu běžné, ale většinou je blokování jenom částečné. Ve Vietnamu je na Facebooku 30 milionů lidí z 90 milionové populace. Viz Vietnam blocked access to Facebook during Obama visit.

Deus Ex: Mankind Divided – The Mechanical Apartheid je sice počítačová hra a hardware, ale s bezpečností, soukromím a lecčím dalším to má dost společného. Minimálně jako téma k zamyšlení.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Celkem 17 inspirativních videí pro Instagram od značek jako Oreo, Spotify a další najdete v 17 Inspiring Instagram Video Examples From Oreo, Spotify, BuzzFeed & More.

Komentáře (odpovědi na příspěvky) na Facebooku mohou nově obsahovat i video. K původnímu textu a pozdější možnosti přidat obrázek doplnil Facebook nově i možnost nahrát videoodpověď. Najdete to jenom v mobilní aplikaci Facebooku, tedy pokud budete vyvolení, ke kterým to dorazí. Video lze jak nahrát živě, tak vložit už existující video.

Ted Kaczynski na Twitteru? Neříká vám to jméno nic? Možná Unabomber vám něco řekne? Pokud ne, tak vězte, že je to legenda, která před dvaceti lety v USA rozmístila i rozeslala desítky bomb. Celé je to extrémně zajímavý příběh, který určitě není problém si patřičně prostudovat na internetu. Unabomber se sice na Twitteru neobjevil přímo, ale můžete tam vidět něco nevídaného, jeho dopis. Psaný rukou. Fantastická cesta časem.

Vyšetřování skončilo, Facebook nic špatně nedělá, trendy nic nemanipuluje. Vlastně se nic jiného čekat nedalo, Facebook z politických důvodů (ale i z vlastní ješitnosti) nemůže připustit, že lidé zpracovávající trendy jsou jenom lidé a logicky nedokáží být 100% neutrální, vyvážení a ještě navíc ideálně bez emocí. Viz Facebook Says an Investigation Found No Evidence of Bias in a News App, kde zjistíte, že se sice nic nedělo, ale přesto Facebook udělá změnu a zajistí, aby se nic dít nemohlo. Fantastické.

Připadá vám míra interakce fanoušků na Twitteru malá? Je to normální. Alespoň to potvrzuje Quintly. Nepříjemné je, že míra interakce je na Twitteru výrazně nižší, než na ostatních sociálních sítích (Facebooku, Instagramu). Viz Twitter Lags in Brand Post Interaction Rates.

Uživatelé Facebooku preferují sdílení zábavného a inspirujícího obsahu (infografika). Což asi těžko může překvapit, pokud jenom trochu používáte Facebook (či sociální sítě vůbec). Viz Facebook Users Prefer to Share Funny, Inspiring Content (Infographic).

Nejrozšířenější sociální sítě v Japonsku? Facebook není jedničkou, stále tam vládne Line. Viz Who's Using Which Social Sites in Japan? a právě nadvládou Line je to celé zajímavé, podobně jako to, že Facebook není jedničkou v Rusku (vládne tam VKontakte). Line používá 38,6 % lidí (dotazovaných v průzkumu), Facebook 28 %, velmi těsně následuje Twiter s 26,6% podílem. Pod deseti procenty je mixi, Ameba a Instagram. V Japonsku používá sociální sítě přes 52 milionů lidí, tedy zhruba 50,5 % tamní internetové populace.

MOBILNÍ APLIKACE

Uber se spojuje s Foursquare, aby lépe našel, kam chcete jet. K čemuž bych dodal, že to zní jako dobré rozhodnutí, rozhodně lepší, než kdyby se snažil využívat katastrofální data z Facebooku nebo Yelpu. Viz Uber and Foursquare team up to make it easier to find your destination.

A už je to zase tady, mobilní telefony prý mohou způsobovat rakovinu. Několikaletá studie našla nízký výskyt dvou typů tumorů v samcích krys vystavených rádiovým frekvencím používaných mobilními telefony. Viz Cellphone-Cancer Link Found in Government Study.

Google chce Project Ara pustit mezi lidi už v roce 2017. Viz Google aims to launch its consumer Project Ara phone in 2017, a pokud netušíte, co Project Ara je, tak jde o modulární mobilní telefon. Poměrně zajímavý koncept, okolo kterého je stále hodně otazníků. Vzniká ve skupině pojmenované ATAP (Advanced Technology and Projects) v Googlu.

Google se chystá dělat žebříček výrobců mobilů s Androidem podle toho, jak rychle a dobře aktualizují své verze Androidu. Tohle měl Google udělat už hodně dávno, protože míra fragmentace Androidu je závratná a počty výrobců přístrojů s Androidem, kteří ignorují nutné aktualizace, taktéž. V řadě případů navíc ignorují i nutné bezpečnostní opravy. Viz Google’s making a list: Android OEMs to be ranked, shamed by update speed.

Což mimochodem souvisí s tím, že pouze 7,5 % přístrojů s Androidem je na poslední „šestkové“ verzi. Nejvíce rozšířený je Lolipop (5.0 a 5.1) a Kitkat (4.4), ale dobrá čtvrtina zařízení má verze starší. Statistiku můžete vždy najít v Dashboardu na webu Android Developers. Mimo rozdělení verzí tam nejdete třeba i údaje o rozměrech displejů.

STARTUPY A EKONOMIKA

Startupy doposud zavalované penězi náhle musí peníze vydělávat. Ano, tak nějak to teď je, v USA už druhý měsíc zjišťují, že model startupu, který jenom spaluje peníze, je neudržitelný. Asi bude ještě veselo. Viz Start-Ups Once Showered With Cash Now Have to Work for It.

Microsoft propouští dalších 1850 lidí a odepsal 950 milionů za výrobu telefonů. Pokud stále nemáte jistotu, tak tady je další kousíček do skládačky jménem „Microsoft končí s výrobou telefonů“. Což samozřejmě neznamená, že končí se softwarem pro mobilní telefony. Jen je otázka, kam ho bude chtít dávat. Ono propouštění se týká přímo finské továrny vyrábějící Lumie (1350 z výše uvedených 1850) Viz Microsoft cuts another 1,850 jobs, takes $950 million charge in its phone hardware business.

Snapchat získal 1,8 miliardy dolarů financování (serie F) při 59 milionovém obratu v roce 2015. Pro rok 2016 předpokládají obrat 360 milionů, o další rok později už 500 milionů. Počet denních aktivních uživatelů je 110 milionů (na konci roku 2015), na konci roku 2014 to bylo 74 milionů. Viz SNAPCHAT Snapchat Closes $1.8 Billion Funding Round; 2015 Revenue, Daily Active User Figures Leaked.

E-KNIHY

E Ink, společnost vyrábějící displeje pro řadu e-čteček, je ve ztrátě. V prvním čtvrtletí roku 2016 jde o 8,34 milionu dolarů. Displeje e-čteček tvoří 70 % obratu společnosti. Značná nevýhoda e-ink displejů jsou náklady na výrobu a tím i vyšší cena, zejména ve srovnání s klasickými LCD/LED či OLED. Co je podstatnější, E Ink je v provozní ztrátě poslední dva roky. Viz E Ink Reports a $8.34 million loss in Q1 2016.

INFOGRAFIKY

Jak virtuální a augmentovaná realita změní, jak nakupujeme (infografika), viz How Virtual and Augmented Reality Will Change the Way We Shop – Infographic.

Graphic Design Guidebook 2016 vám prozradí, co bude cool a „in“ ve webdesignu na jaře a v létě tohoto roku. Takže si případně nestěžujte, že vám nikdo včas neřekl, že to, co chcete použít, je prostě beznadějně out.

Jak se stát digitálním nomádem, zjistíte v How To Become A Digital Nomad.

KL22 hlasovani

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.