Hlavní navigace

Skončil R&M nadobro?

19. 2. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kolem zániku serveru Reklama & Média vzniklo několik záhad. Jedni říkají, že skončil kvůli finančním problémům, jiní zase, že si jeho bývalý šéfredaktor odnesl software, a Daniel Dočekal tvrdí, že žádný server Reklama & Média nezanikl, protože nikdy neexistoval a stejnojmenná rubrika prý na Světě namodro funguje dál.

Ještě včera večer se mě Daniel Dočekal snažil přesvědčit, že Reklama & Média www.ram.cz(R&M) nebyl samostatný projekt, ale zcela obyčejná rubrika Světa namodro (SnM). Ani SnM nebýval vždy nezávislým serverem, začínal podobně jako Britské listy coby součást Neviditelného psa. R&M nebylo přiděleno jedinečné číslo ISSN, a přesto si troufám tvrdit, že nešlo o rubriku, ale o oddělený projekt, který se vyvinul z dřívějších rubrik SnM. Podobný osud potkal i další rubriky SnM jako GamePort, FilmWeb nebo Sex/Naruby.

Přitom právě články o médiích byly tím, co k serveru vábilo mnoho čtenářů, například politiků, z nichž někteří neváhali SnM uvádět mezi oblíbenými online deníky. Od roku 1999 R&M reprezentoval především šéfredaktor Jan Potůček. O tom, proč vlastně Potůček z Českého Telecomu (ČTc) odešel, po Internetu a v médiích kolují fámy. Ta nejdivočejší tvrdí něco o tom, že si do ČTc ICG (Internet Content Group) Dočekal přivedl jistou přítelkyni a pracovní prostředí se stalo neúnosným. Uznávaný mediální odborník a pedagog Milan Šmíd zase v polovině prosince 2001 v Louči napsal: „(…) informačně nejbohatším, mediálním serverem byl Potůčkův ram.namodro, který bohužel z finančních důvodů zanikl.“ Vesele (možná to ani neví) o Potůčkově odchodu z R&M napsala týž den jako Šmíd do Lidovek Jana Cíglerová: „Letos v říjnu však z Namodro odešel a svůj software si odnesl na jinou adresu: radiotv.cz.“

Jelikož na Lupě nejsme líní zeptat se na problémy přímo aktérů, víme jako obvykle všechno nejlépe. :-) R&M neskončil pro finanční problémy – to už by ČTc klidně mohl zavřít celou ICG. Podle Potůčka byl důvod odchodu daleko prozaičtější: „Nedohodli jsme se s Danielem Dočekalem na tom, jak by se to [R&M – pozn. aut.] mělo vyvíjet dál.“ Ani software si Potůček s sebou neodnesl, ani dost dobře nechápu, jak by to udělal.

Dočekal tvrdí, že R&M jako rubrika v SnM nadále funguje. Určitě je ale rozdíl mezi dobou, kdy R&M šéfoval Potůček a v „rubrice“ vycházelo až deset článků denně, a nynějším stavem, kdy těch deset článků nevyšlo od začátku roku. Miloš Čermák před několika měsíci ve svém článku Hlídat média není lehká práce citoval z Dočekalova krátkého vyjádření o budoucnosti R&M po Potůčkově odchodu: „Reklama a média jsou okrajovým titulem s velmi nízkou návštěvností, o jeho budoucnosti není ještě rozhodnuto.“ A tak mě napadá, že o R&M jistě nebyl v říjnu 2001 takový zájem jako v době televizní krize, během které měl historicky nejvyšší návštěvnost, ale nechce se mi věřit, že by to byl opravdu titul okrajový. Server RadioTV, kam se Potůček uchýlil po odchodu z R&M, má podle TNS iDotu ve všední den stabilně půl druhého tisíce uživatelů a SnM podle TNS iAuditu devět tisíc unikátních IP adres denně. Myslím, že R&M nemohl být opravdu před zrušením kvůli nízké návštěvnosti.

Pokud něco na SnM drželo vysokou laťku, pak to byl právě R&M. Po zrušení této rubriky je na SnM patrná mezera po serióním obsahu. Při srovnání s tím ostatním, co na SnM vychází, je zřetelně jasné, že R&M opravdu do celkové koncepce SnM jako zábavního serveru nezapadal. Patrně i okruh čtenářů R&M se od ostatních titulů SnM podstatně lišil. SnM shodou okolností ve stejné době, kdy tu končil Potůček a R&M, prošel očistou designu titulní strany a nutno říci, že mu ta změna byla ku prospěchu. V současné době po zavedení Regionů a Bleskovek do středové části se ale SnM opět začíná tříštit.

MM_SS3

Ať už R&M skončil, nebo ne, ať už to byl relativně samostatný projekt (v terminologii ČTc ICG: titul s vlastním šéfredaktorem), nebo jen rubrika Světa namodro, v každém případě je škoda, že zmizel ze světa. Ani náhrada v RadioTV není dostatečnou záplatou. Čtenáři byli minimálně poslední dva roky zvyklí na vysoký standard reflexe médií, který jim R&M poskytoval, a s jeho zánikem česká média o tenhle prostor k reflexi přišla.


19.2.2002 – Podle tvrzení Daniela Dočekala bylo pořadí událostí jiné, než píše Martin Kopta v článku – nejdříve odešel Jan Potůček a následně nastoupila jeho přítelkyně. Nicméně Jan Potůček na svém tvrzení trvá. – pozn. edit.

Pohřebiště představuje ve všech kulturách místo posvátné. Prostor, kde potomci a přeživší vzdávají hold svým předkům. V seriálu Pohřebiště se na Lupě zamýšlíme nad „životem“ aktivit, projektů a serverů, které zásadním způsobem změnily Internet nebo jeho chápání. Připomínáme si nesmrtelné činy často již zapomenutých hrdinů a vyprávíme legendy z krátké historie českého Internetu.

Reklama & Media byl:

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.