Hlavní navigace

Skype pokračuje v omezování podpory řešení z dílny třetích stran

9. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po výrazném omezení podpory Skype Desktop API koncem června Microsoft odstaví Skype Kit. Co to znamená? A proč jím doporučované Skype URIs nejsou adekvátní náhradou?

Znovu se připomíná téma Skype a omezování podpory vývojářů třetích stran. Microsoft již na konci tohoto měsíce definitivně přestává podporovat Skype Kit, tedy soubor API a dalších nástrojů pro vývojáře, který dosud umožňuje hardwaru a softwaru třetích stran realizovat hovory a posílat zprávy prostřednictvím služby Skype.

Jeden příklad z praxe: servery společnosti Synology dosud mohou se svými administrátory textově komunikovat přes Skype, takže jim rychle dovedou zaslat různá upozornění na širokou paletu zařízení, kde je Skype k dispozici. Využívají k tomu Skype Kit, ale od července už to nebude možné. Nyní Synology doporučuje administrátorům svých serverů přechod na e-mailová upozornění.

BRAND

Není to poprvé, kdy Microsoft po převzetí služby Skype ruší její dosud dobře fungující spolupráci s produkty třetích stran. Na přelomu roku výrazně omezil podporu Skype Desktop API. Původně ji chtěl zrušit úplně, ale po protestech odborné i širší veřejnosti zachoval alespoň dočasně možnost nahrávání hovoru a kompatibilitu s některými funkcemi hardwarových doplňků jako jsou head-sety nebo webkamery.

Microsoft by rád vývojáře převedl na Skype URIs. Jejich prostřednictvím momentálně lze pouze otevřít aplikaci Skype nebo jí předat příkaz k odeslání zprávy, zahájení hovoru anebo videohovory. Nejenže toho Skype URIs oproti původním API mnoho neumějí, ale bez přítomnosti aplikace Skype v zařízení / systému jsou zcela k ničemu.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).