Hlavní navigace

Skype u soudu, Twitter proti trollům a chytrý medvídek od Googlu

31. 5. 2015
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

SourceForge opět šíří adware, iOS 9 konečně opraví Shift, Facebook Messenger a soukromí nejde dohromady. Co přinesl právě končící #tyden?

Why did Twitter let horrible people advertise hateful messages? ukazuje na něco, co dobře známe. To, že Twitter (a ostatní sociální sítě) neřeší zásadní problémy a ujišťování o tom, že se snaží, jsou jen plané řeči. U Twitteru je to o to absurdnější, že je skoro nemožné si na něm koupit reklamu, a přesto je jeho inzerce zneužívána k nenávistným reklamám. Druhý popisovaný případ je navíc dost nechutný: sponzorovaný tweet vyzývající lidi k sebevraždě.

I don’t trust public opinion on trust (or anything else) je velmi dobré čtení o tom, že průzkumům toho, co si myslí veřejnost, nemůžete věřit. Zejména pokud použijete mozek a zjistíte, že si lidé dokáží odporovat i v rámci jednoho průzkumu. A není důležité, že jeden člověk ze čtyř věří, že pták Dodo stále žije.

Tak jo, je to tady. WTF, NSFW, emoji, photobomb, meme, clikbait a další jsou nové přírůstky do slovníku Merriam-Webster. #like #wtf. Viz Merriam-Webster Adds ‘Jeggings,’ ‘NSFW,’ and ‘Sharing Economy’

Sourceforge je opět středem kontroverze týkající se adwaru vkládaného do odtamtud šířených věcí. Tentokrát jde navíc o GIMP, což je o to nepříjemnější. A při čtení A fight is brewing over ads in the ‚open-source Photoshop‘ zjistíte, že je to docela veselé, včetně výmluv Sourceforge. Nebezpečných výmluv, protože v nich tvrdí, že si prostě kdykoliv vezmou projekt (o kterém si myslí, že je opuštěný) a začnou ho šířit včetně nějakých absurdních adware/crapware dodatků.

TELEgraficky

Erotika z roku 1920 ■ Windows XP na hodinkách s Androidem ■ Isaac Asimov v roce 1959 na téma kreativityThe Dangers of Selfie Sticks PSA ■ Amazon jde po Etsy ■ 10 let vězení za tweety ■ Pište v Baskerville, lidi tomu víc uvěří ■ Deploying WordPress with Docker ■ Oculus koupil Surreal Vision ■ Praha Instagramová ■ Tak Facebook prý už umí animované GIFy ■ GMail má 900M uživatelů ■ Google koupil Pulse.io ■ Daum Kakao kupují Path a Path Talk ■  Vox Media koupily Re/code ■ Z GigaOM možná bude SEO farma.

WEBDESIGN, INTERNET

From co-founder to ousted CEO of 500px: Trials, errors, and lessons learned je příběh 500px a jednoho ze zakladatelů, Olega Gutsola.

Google si nechal patentovat navržení vhodného místa pro focení. Viz Google Patents How It May Make Recommendations For Spots To Take Photos.

The Web OS is Already Here… říká, že web dnes pohání obsah i interakce napříč vším a vlastně i každá aplikace je ve skutečnosti prohlížečem webu.

DNSSEC je mrtvé (ale hlavně to neříkejte těm, kteří ho tak tvrdě tlačí) – jedno z témat ve velmi zajímavém vystoupení na konferenci. Téma je Why Firewalls Won’t Matter In A Few Years a už jenom seznam bodů je zajímavý.

SOFTWARE

Umělá inteligence, vcelku jasně nejlepší způsob, jak se vypořádat s hrou 2048. Viz Artificial Intelligence crushed all human records in the addictive tile game 2048 — here's how.

JSLinux je… Javascript PC Emulator a běží na něm Linux. http://jslinux.org/.

A když už jsme u těch emulátorů, tak tu máme JavaScript GameBoy Advance Emulator.

Microsoft chystá Phone Companion, což je (pardon) zcela nesmyslný název pro kompletní integraci cloudového úložiště napříč všemi zařízeními – z Window s10 na Windows Phone, ale také Android či iOS. Viz Microsoft announces ‘Phone Companion’ app for Windows 10 and teases Cortana for Android and iOS.

Musím přiznat, že zpráva o tom, že by iOS 9 konečně mohl opravit klávesu Shift, je úžasná. Po tolika a tolika letech u tak jednoduché věci. Viz iOS 9 to reportedly support Force Touch, fix shift key and open up Apple Pay to Canada.

HARDWARE

Google si nechal patentovat chytrou hračku, medvěda. Viz Google files patent for ‚Chucky‘-esque smart teddy bear that may haunt your dreams.

Samsung is ‚placing the wrong bet‘ on its flagship smartphone and now the company is going into total meltdown se snaží přijít na to, proč se Samsungu nedaří a od loňského roku je to horší a horší. Příliš neuspěl ani nový S6. V závěru ale tvrdí, že problém má celý ekosystém Androidu. Otázkou zůstává, jestli lze z čísel v Číně vyvozovat celosvětový závěr.

K dvěma emulátorům v části se software přidáme ještě Pocket PiGRRL. Což je GameBoy na Raspberry Pi a v odkazu ho najdete i ve velmi povedeném kompaktním provedení.

Chromecast umí automaticky pokračovat dalším dílem, fungovat jako druhá obrazovka (tohle vypadá hodně zajímavě) a řešit hry pro více uživatelů. Viz Chromecast Gets Autoplay, Queuing, Second Screen And Multiplayer Game Powers.

Project Soli od Googlu je hodně zajímavý způsob, jak detekovat pohyb rukou. A protože probíhá pomocí radaru, dokáže poznat opravdu i ty nejnepatrnější pohyby:

MARKETING A KOMUNIKACE

Jsou dětští „youtubeři“ podvodem na dětech? Je tu stížnost na reklamní příspěvky v nejoblíbenějších kanálech, které se věnují hlavně a jen rozbalování hraček. Viz ‚Unboxing‘ YouTube Marketers Are Accused of Tricking Kids.

Zahraniční noviny moc neřeší realitu a otiskují prakticky cokoliv.

Až zase ve firmě budete řešit obvyklé „to nejde“ u sociálních sítí, tak se zkuste podívat, jak to dělají jiní. Třeba viz KLM’s Social Efforts Generated €25 Million in 2014 — A Look Inside The Strategy.

Ale to je dobrá aféra: dánské rádio zabilo v přímém přenosu králíka – ve snaze vyvolat debatu. Což se zjevně povedlo. Viz Danish Radio Station Beats Rabbit To Death Live On Air To Spark Animal Welfare Debate.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Tohle nás v Česku teprve čeká. Americká daňová správa hlásí hack a únik více než 100 tisíc informací o poplatnících. Viz Report: IRS admits its been hacked, tax info stolen for 100,000-plus.

FBI nedokáže přijít na žádný případ terorismu rozlousknutého díky šmírování, které dal agentům do rukou Patriot Act. Což se vlastně dalo čekat. Viz FBI admits no major cases cracked with Patriot Act snooping powers.

90 % Američanů chce soukromí, ale pouze 10 % věří, že ho mohou mít. Kam jsme to došli? Viz 90% of Americans want privacy, less than 10% believe they can get it.

Prostitutky na webu? V USA nepřipustné, první odsouzení (13 měsíců vězení, 1,28 milionu dolarů v penězích a věcech) je tu. Pokud chcete vědět, kde se něco takového vyskytlo, tak na sfRedbook.com a myRedBook.com – ale dnes už to nefunguje.

Philip Zimmermann: king of encryption reveals his fears for privacy je rozhovor s člověkem, který přivedl na svět veřejně dostupnou kryptografii. Ano, řeč je o PGP. A také o tom, proč Philip Zimmermann odešel z USA do Švýcarska a o světě bez soukromí.

Tenhle „umělec“ má velmi svérázné představy o autorském právu. Nakradl fotky z Instagramu, přidal k nim komentáře a tvrdí, že jsou jeho a prodává je kus za 90 tisíc USD. A Washington Post se nechal trochu unést a má k tomu poněkud bulvárně hloupý titulek. Viz A reminder that your Instagram photos aren’t really yours: Someone else can sell them for $90,000.

Over 30% of Official Images in Docker Hub Contain High Priority Security Vulnerabilities je dost nepříjemné zjištění, protože pokud se v Docker Hubu spoléháte na tamní repository jako na zdroj bezpečných věcí, tak to moc fungovat nebude.

Facebook Messenger má zapnuté sdílení polohy se všemi, se kterými si dopisujete. Čas od času na tohle některé z přátel raději upozorním, protože sdělovat o sobě takřka v reálném čase, kde právě jste, není nejlepší nápad. V Facebook ‘Marauder’s Map’ turns Messenger into a stalker’s dream se můžete dočíst něco víc o tom, jak velmi přesný zdroj vaší polohy Messenger je. A také jak si všechno pamatuje. Podívat se nakonec můžete sami, Marauders Map je rozšíření pro Chrome, které vám to vše dokonce ukáže na mapě. Dodatek později: Tak už si tohle rozšíření nevyzkoušíte, autor je na žádost Facebooku vypnul – viz Marauder's Map, a Facebook stalker's dream, gets the axe.

V Německu je veselo, pětice firem tam odstranila tlačítko Líbí, protože na ně tlačí tamní ochránci spotřebitelů. A je v tom zcela parodický zmatek. Viz German watchdog rips off Facebook's thumbs after online fracas.

Skype jde k soudu a ten navíc řeší, jestli je Skype telekomunikačním operátorem, nebo není. Důvodem je přitom řešení kriminálního případu, ve kterém Skype odmítá vydat informace. Kdyby šlo o telekomunikačního operátora, vydat by je musel. Viz Is Skype a telecom operator? That’s one question a Belgian court wants answered.

Porn, adware found on former FBI web domains se kupodivu týká převážně webů/domén, které FBI zabavila, například Kimu Dotcomovi. Některé z nich FBI totiž nechala propadnout a dostaly se tak do rukou někomu jinému. A ten využil jejich stále trvající popularity.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Znáte Medium.com? Je velmi pravděpodobné,  že neznáte. Při čtení Medium Is Shifting Focus se nedá ubránit přemýšlení nad tím, že Ev Williams (zakladatel této služby, ale také Twitteru a Bloggeru) se snaží o něco, co nejen neexistuje, ale také o to nikdo nemá zájem. Na druhou stranu, v Medium.com pochopili, že potřebují více autorů (blogerů). Ale jsou zbytečně exotičtí a Medium.com navíc neumí nic z toho, co nabízí skutečné blogovací platformy. Williams si prostě vysnil, že Medium.com bude „sociální síť na čtení“. Na to říkám: bez šance.

Instagram začal uživatelům posílat e-maily vypichující dění v jejich sociálním kruhu. Dost zvláštní nápad, pokud uvážíme, že Instagram ráda mládež, a ta s e-mailem rozhodně nechce mít nic moc společného. Viz An Aging Instagram Tries To Win Us Back With Email “Highlights”.

@POTUS (tedy President of United States) na Twitteru je tepve od minulého týdne. Zaznamenal rekordní růst, ale také záplavy nenávistných tweetů. V Obama’s Twitter Debut, @POTUS, Attracts Hate-Filled Posts píší o případu jednoho uživatele Twitteru, který by amerického prezidenta nejenom rád viděl za mřížemi, ale asi by ho i chtěl pověsit. Což mu nakonec vysloužilo návštěvu bezpečnostní služby. Ale zjevně žije a tweetuje jak šílený. K nalezení na @jeffgully49.

Photos without Google Plus is exactly what we’ve been asking for je docela trefný titulek. Ale pokud se začtete do toho, co Google Photos jsou, tak to nevypadá, že Google vytváří něco, co opravdu potřebujeme. Pořád totiž žije v minulosti a fotkám na mobilech dnes rozhodně nevládne vytvoření další „galerie“, která vytváří „autoawesome“ fotky.

New Facebook Study Reveals Psychological Motivation Behind Status Updates to říká jasně, že lidé, kteří na Facebook pořád píší o svém vztahu, jsou nevyrovnaní. A ti, kdo tam píší o cvičení a zdravém jídle, jsou pro změnu egoističtí.

Twitter už není domovem jednoho z nejznámějších trollů. Viz Charles Johnson, one of the Internet’s most infamous trolls, has finally been banned from Twitter, kde ale nezbývá zamyslet se nad tím, co to vlastně znamená. Tisíce jiných trollů jsou totiž v pohodě. A Twitter stále nemá nejmenší tušení, jak zacházet s trolly v jiných jazycích než angličtině. Ale jinak je to zajímavé i v tom, co se děje: Johnson si po zákazu účtu zkoušel zakládat další a další, které mu Twitter také mazal. Což nakonec vedlo k tomu, že jeho právníci začali útočit na Twitter ohledně „cenzury“. A hlasitě si stěžuje i na svém webu www.gotnews.com.

MOBILNÍ APLIKACE

What Periscope Reveals About U.S. Telecom Infrastructure je docela zajímavé čtení, ale že by zrovna příchod Periscope měl být konečně základem prozření, že mobilní sítě (a zejména mobilní internetové připojení) stojí za houby? To přece v Česku víme: ve městech mizérie a mimo města zoufalost. Staré sítě už nikdo neřeší, nové LTE je stále příliš málo rozšířené. A někde není signál nebo koukáte na „E“ bez dat už klidně i několik let.

Periscope od Twitteru dorazil už i na Android. K nalezení od úterý v Google Play. A nutno dodat, že aplikace vypadá opravdu povedeně.

A je to tady zase, vhodný řetězec znaků poslaný do Messages na iPhone zablokuje aplikaci a může sestřelit i telefon. Viz A tiny string of text can disable iPhone Messages, kde se navíc dočtete, že to jde vrátit zpět dalším řetězcem. Patří k tomu i zábavné sledování toho, co o tom tweetují oběti. Zajímavé je, že text obsahuje pro nás Evropany poněkud nečitelné znaky, viz třeba iMessages glitch FIX.

Applu trvalo několik dní, než přišel s dočasným řešením. Viz Apple Posts A Workaround For The iOS Messages Bug, Promises A Fix Is Coming a hlavně přímo If Messages quits unexpectedly after you get a text with a specific string of characters na webu Applu. Nejde ale o způsob, jak tomu zamezit, ale jen jak se z toho dostat. A oprava zatím nikde.

STARTUPY A EKONOMIKA

1% OF THE BITCOIN COMMUNITY CONTROLS 99% OF BITCOIN WEALTH je dost zajímavé zjištění.

Overvalued in Silicon Valley, but Don’t Say ‘Tech Bubble’ aneb „jednorožci“ jsou až tak běžní, že jich je přes stovku. A slovo „bublina“ se možná spíš neříká, ale zato je všude, kam se podíváme. Jak dlouho ještě?

Twitter prý chtěl koupit Flipboard, ale jednání se nějak zasekla. Zajímavá je i cena, jedna miliarda dolarů. Nádherná bublina. Viz Twitter reportedly wanted to acquire Flipboard for $1 billion.

Že by? Další IPO? Viz ‘We Need to IPO,’ Says Snapchat Founder, kde ale najdete i další zajímavé věci o Snapchatu. A nejzajímavější je na konci, Evan Spiegel si myslí, že Snapchat není pro puberťáky, kteří si tam posílají zprávy. Realita je, že právě k tomu slouží. Inu, uvidíme.

INFOGRAFIKA

Isochrone Maps of Europe ukazuje v podobě mapy, jak dlouho cestujete z Vídně (a pár jiných míst) do dalších části Evropy. Povedená vizualizace.

Cartographic Representations of the Internet je několik tipů na kartografická znázornění internetu. Zajímavé kousky, některé z nich jsem doposud neznal.

Stop Being A Social Loser kupodivu obsahuje opravdu řadu užitečných tipů.

Uživatelé aktivní na Instagramu jsou také aktivní na pěti dalších sociálních sítích. Viz Active Instagram Users Also Active on 5 Other Social Networks, kde ale zjistíte, že jde o statistiky GWI, které jsou spíš populárně naučné, než realistické. Pravdou ale je, že dnes jsou sociální sítě rozdělené na všudypřítomný Facebook, něco na fotky (Instagram, Pinterest), něco na chatování (Messenger, WhatsApp, Snapchat) a pro ty dostatečně dobrodružné je tu ještě stále Twitter či Google+. V USA samozřejmě i silný Linkedin.

Sociální sítě mají historii počínající někde v 70. letech. V The Evolution of Social Media [Infographic] najdete jednoduchou infografiku, která vám ukáže vývoj. A můžete zavzpomínat na BBSky, Compuserve, IRC, ICQ, Six Degrees, Live Journal, Friendster, Hi5, MySpace, Facebook, Orkut a další.

MMF24

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).