Hlavní navigace

Slasti a strasti bezpečnostní výbavy zdarma

20. 4. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Domácí uživatelé se při pořizování bezpečnostních programů mohou rozhodnout nejen z nespočtu dostupných aplikací, ale také podle základního kritéria: platit, či neplatit? Jaké jsou výhody a nevýhody obou přístupů?

Jeden z mých známých se na mě obrátil s typickou otázkou: „Mám nový počítač s Windows 7 a potřebuji ho zabezpečit. Co tam mám dát?“ Vzhledem k mediální masáži koncových uživatelů a neustálých varování, že takřka každý krok Internetem představuje smrtelné riziko, se jedná o dilema velkého množství běžných domácích uživatelů. Řada z nich bohužel často sáhne po tom, co je nejdražší, resp. produktu, který má nejlákavější reklamní slogany. Nicméně vina není zcela na jejich bedrech, jelikož neznalost v tomto případě aspoň trochu omlouvá.

Držme se modelového scénáře mého zmíněného kamaráda, tedy běžného uživatele, který chce zabezpečit Windows 7. Počítač je pro něj pomocníkem, pravou rukou pro surfování na webu, přehrávání filmů, televize atd. Přesně tedy zapadá do skupiny, která nemusí o technologiích vědět vše, ale hodlá je využívat. Na jakých principech sepsat kuchařku pro zabezpečení počítače zdarma, abychom ji laikovi mohli doporučit a zároveň se neprozíravě nestali jeho technickou podporou na telefonu do budoucna?

Roztodivné antiviry

Při rozhodování o zabezpečení počítače nejprve přichází v úvahu antivir, často kombinovaný s antispywarem. Ty tam jsou doby, kdy se při bootování MS-DOSu v drtivé většině instalací objevovaly textové stavové informace o zavádění a testu AVG, nabídka je dnes velice široká, a tak uživatelé mají z čeho vybírat. I na stránkách naší Slunečnice najdete velké množství antivirů zdarma, pro jednoduché domácí zabezpečení v drtivé většině případů postačí. Handicapy oproti placeným verzím? U některých nemožnost použití pro komerční účely, u jiných nedostupnost češtiny, případně omezená podpora ze strany výrobce. To vše jsou podmínky, na které lze ve velkém množství případů přistoupit, a není proto divu, že se antiviry zdarma těší tak velké oblibě.

Antiviry na Slunecnici
Antivirů existuje celá řada, vybrat si lze podle mnoha kritérií

I zde jsou ale drobné nástrahy, a to v podobě častého omezení licence nejen pro domácí použití, ale zároveň nekomerční. V Česku jde o populární bezplatné varianty avast! a AVG, které ve free verzích nárokují právě obě podmínky. Přesto si ale živnostník či drobný podnikatel občas na svůj do nákladů precizně započítaný počítač tyto verze bezplatně nainstalují, aniž by si licenci pořádně prozkoumali. Proto pokud budete někomu doporučovat antivir zdarma, je zapotřebí si tento aspekt hlídat, jelikož řada lidí má počítač psaný takříkajíc „na firmu“ a k výdělečné činnosti jej rovněž využívá.

V základní instalaci Windows Vista a Windows 7 uživatelé najdou program Windows Defender, a jakmile to zjistí, zajásají. Mají pocit, že škodlivý kód se jich netýká, jelikož je všemocný Obránce v základu ochrání. Další ingrediencí začátečnické kuchařky zabezpečení domácího počítače je tedy přesvědčit uživatele, že Windows Defender brání jen před základními typy nebezpečí, především spywarem, nejedná se o plnohodnotný antivir v pravém slova smyslu. I sám Microsoft nabízí v tomto ohledu spolehlivější Security Essentials.

E-maily zdrojem potíží?

Co dál běžný uživatel potřebuje? Výrobci komplexních bezpečnostních balíků se je snaží přesvědčit o nutnosti instalace antispamového filtru, nicméně zde je zapotřebí vzít v úvahu, jaké e-mailové cesty běžní uživatelé volí. Drtivá většina z nich totiž nesáhne po vlastní schránce, ale zvolí variantu freemailu zdarma. Mainstreamové služby tohoto typu mají slušně fungující antispam integrovaný, a tak není zapotřebí ochranu dublovat.

Antispam freemail
Freemailové schránky již dokážou filtrovat nevyžádanou poštu a „házet“ ji do spamového koše poměrně spolehlivě

Osobně výchozí antispamové filtry na současných freemailech považuji za dostačující, složka ve stylu „Spam a viry“ plní svůj účel, přebytečný balast přesune právě sem a s drtivou většinou spamu se tak uživatel vůbec nedostane do kontaktu. Jedná se o standardní cíl dnešní antispamové obrany – spam byl, je a bude, a tak jej pouze nesmíme nechat dojít až k uživatelovým očím. Podrobný recept na antispamové hody tedy do začátečnické kuchařky bezpečnosti nepatří.

Pokud si přeberete krabice nebo i elektronické nabídky současných komplexních bezpečnostních balíků, každý se vás snaží zaujmout ochranou před phishingem, tedy falešnými e-maily, jež loudí citlivé osobní nebo přístupové údaje. Na první pohled jde o další zbytečnost, vždyť při použití zdravého rozumu je přece jen poměrně těžké nechat se nachytat (navíc když nás jakože banka osloví lámanou češtinou).

Čtenáři tohoto článku jako zkušení uživatelé Internetu jistě mají vypilovaný odhad a bystré oko na odhalení phishingu v e-mailové schránce, nicméně ne tak již začínající uživatelé. U nich je šance podlehnutí zprávě, jež vyžaduje resetování hesla k Facebooku nebo potvrzení údajů PayPalu, o poznání vyšší. U začátečníků lze namísto koupě bezpečnostních řešení, v němž antiphishing představuje jen zlomek funkcí a navíc je spolehlivost jen málokdy prokazatelná, doporučit spíše základní rady bezpečného surfování webem. Jedná se o klíčovou schopnost k tomu, aby se z uživatele začátečníka stal uživatel se schopností správně se rozhodovat – tedy jedinec, který nebude klikat na každou nabídku zdarma a nestáhne sady podivných ozvučených smajlíků v automaticky otevřeném pop up okně.

ICTZ23

Jiná řeč pro každého

Jestliže se koncového uživatele podaří přesvědčit o výše uvedených možnostech, nejenže lze ušetřit stovky či tisíce za ochranu domácích počítačů, ale zároveň se z běžného Franty uživatele stane uživatel, který o funkcích bezpečnostního softwaru přemýšlí. Chce-li samozřejmě každý rok obnovovat licenci nejdražších a nejblyštivějších komplexních komerčních ochran, je to pouze jeho rozhodnutí. Osobně si však myslím, že v duchu známého přísloví je lepší naučit jej chytat ryby, než mu je servírovat připravené až pod nos. Vždyť právě z neznalosti i těch nejdůležitějších základů ochrany počítače dnešní útočníci nejvíce těží.

Jsem zastáncem zabezpečení domácích počítačů zdarma, i s tím rizikem, že si tak čas od času ze sebe udělám technickou podporu přátelům a známým, kteří si pak s některými programy ne vždy vědí rady. Toto je totiž hlavní kámen úrazu skládání bezpečnostního valu ze zdarma dostupných programů, každý z nich totiž funguje samostatně, vyžaduje jiná nastavení, případně na uživatele „mluví“ v jiném jazyce. Jaký je váš názor a které bezpečnostní aplikace instalujete na svůj domácí počítač, resp. jaké doporučujete svým méně znalým známým a proč?

Autor článku

Autor je odborníkem na počítačovou bezpečnost a moderní online služby. Pracuje jako konzultant na volné noze zejména pro finanční instituce.