Hlavní navigace

Sledovali jste v mládí černobílou televizi? Můžete mít i takové sny

21. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
21. 10. 2008

Se zajímavým výzkumem, který na svých stránkách přináší časopis Týden, se pochlubila studentka psychologie Eva Murzynová z univerzity ve skotském Dundee. Pokud si myslíte, že na vaše podvědomí nemůže mít televizní obrazovka žádný vliv, pak se mýlíte. Z historických dat vyplývá, že před rozšířením černobílé televize měla většina lidí sny barevné, cituje Týden Murzynovou. Tehdejší výzkumy v letech dvacátých až padesátých ukázaly, že lidé měli povětšinou sny černobílé. Od šedesátých let, kdy se ve filmu objevila barva, pak lidé, je jich až 83 %, začali mít sny barevné.

Jen 4.4 % lidí do 25 let pak mají podle Murzynové sny černobílé. Malé procento lidí s tímto problémem je pak i u starších 55 let. Černobílých snů je 7.3 %. Zároveň výzkum dodává, že mezi pětapadesátníky, kteří byli odkojeni černobílou televizí a filmy, je podíl takových snů až čtvrtinový. Protože tato média jsou velmi emocionální, mozek si dokáže kopírovat to, co viděl na obrazovce právě do snů. Ve výzkumu se objevili i počítačoví hráči, kteří měli právě herní sny. Eva Murzynová však zároveň na konci výzkumu přiznává, že zatím neexistuje cesta, jak barevnost snů ověřit.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.