Hlavní navigace

Sledování nekončí. Americká soudní služba loví mobily z malých letadel

14. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po kauze odposleších a sledování aktivit na webu se na americké strážce pořádku valí další kauza. Tentokrát ji ale neprozradil Edward Snowden.

Cessna proměněná na mobilní BTS. Vynalézavost pořádkových složek evidentně nezná hranic. U.S. Marshals Service program byl podle informací deníku Wall Street  Journal spuštěn už před sedmi lety jako doplňková služba ke sledování podezřelých osob. Letadla se speciálními přístroji vzlétají z minimálně pěti letišť a jejich akční rádius pokrývá podle zdrojů WSJ většinu americké populace. 

Ve vzduchu se letadlo promění pomocí takzvaného dirtboxu na základnovou stanici, ke které se automaticky připojí telefony lidí v dosahu, protože se tváří jako běžná mobilní BTS. Půlmetrová krabička umožňuje úřadům sledovat pohyb tisíců telefonů během jednoho letu. Podobně sbírala data i tajná služba NSA nebo i před třemi lety FBI pomocí zařízení Stingray

BRAND23 Workshop


Zdroj: WSJ

Podle zástupců soudní služby je program zaměřen hlavně na sledování vyšetřovaných osob, uprchlíků. Zařízení v letadle pozná hledaný telefon a ostatní čísla „nechá být“. Ochráncům soukromí to ale nestačí a navíc program opět zhoršuje vztahy mezi Washingtonem a Silicon Valley. Twitter už americkou vládu dokonce žaluje

 Nové informace příliš nepotěšily telekomunikační firmy. „O takovém systému nic nevíme. Každopádně můžeme vyloučit, že by to bylo součástí naší sítě,“ tvrdí deníku mluvčí Verizonu. Zástupci AT&T a Sprintu celou kauzu nechtějí komentovat. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).