Hlavní navigace

Sledovanost zpráv na Primě dále klesá, na Nově stoupá

4. 3. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
4. 3. 2008

Sledovanost hlavní zpravodajské relace televize Prima čtyři týdny po přesunu začátku zpráv na 19:30 z 18:55, tedy na stejnou dobu jako konkurenční Nova, stále vykazuje klesající tendenci. Nově naopak počet diváků v posledních čtyřech týdnech stoupá, u České televize je jich zhruba stále stejně. Vyplývá to z údajů o sledovanosti ATO-Mediaresearch, které zveřejňuje server Novinky.cz. Podle Primy ale přesun zpráv na půl osmou večer svůj cíl plní a přinesl jí více diváků pro hlavní večerní čas ve 20:00 než před přesunem.

Zprávy TV Prima vidělo v uplynulém 9. týdnu roku v průměru 528.000 diváků každý den, což je o zhruba 40.000 méně než o týden dříve a asi o 140.000 lidí méně než v sedmém týdnu. V šestém týdnu roku a zároveň v prvním po přesunu zpráv na půl osmou večerní je přitom sledovalo v průměru 949.000 lidí. V pátém týdnu roku, kdy zprávy Primy začínaly ještě v 18:55, její večerní zprávy vidělo v průměru 860.000 zájemců, to je zhruba o tři pětiny více než minulý týden.

Nova si v prvním týdnu po přesunu zpráv Primy na půl osmou, co se týče sledovanosti Televizních novin, asi o pětinu pohoršila na 2,04 milionu. Od té doby ale počet diváků její hlavní zpravodajské relace stoupá, v sedmém týdnu jich bylo 2,26 milionu, v osmém 2,3 milionu a v uplynulém týdnu pak již 2,43 milionu.

Na přesunu zpráv Primy také „vydělala“ Česká televize. Ve srovnání s pátým týdnem roku, kdy zprávy Primy začínaly v 18:55, počet diváků Událostí v posledních čtyřech týdnech stoupl v průměru na zhruba 1,2 až 1,3 milionu, tedy zhruba o čtvrtinu až třetinu.

Prima říká, že cílem zpráv bylo, aby získala diváky před 20:00 a aby startovala v hlavním večerním čase z lepší pozice. Dříve se sice lidé dívali na její zprávy od 18:55, poté ale mohutně přepínali na zprávy ČT začínající v 19:15 (nyní o čtvrthodinu dříve) a poté na zprávy Novy.

Díky přesunu Zpráv TV Prima se zvýšil počet diváků, kteří ve 20:00 sledují program TV Prima, což má vliv na sledovanost hlavních večerních pořadů od 20:00, řekl ČTK mluvčí Primy Ladislav Pavlík. To se podle něj projevilo již od prvních dnů po přesunu zpráv na sledovanosti pořadu Hádej, kdo jsem; ten se v poslední době stal několikrát vůbec nejsledovanějším týdenním pořadem Primy.

Nějaké výrazné změny v podobě zpráv kvůli dalšímu zvýšení atraktivnosti Prima nechystá. I nadále přesto pracujeme na postupném vylepšení, například zaváděním atraktivních pravidelných rubrik a usazením jasného vysílacího schématu, kdy diváci přesně vědí, kdy jim nabídneme hlavní informace z domova a ze světa, kdy sport a kdy počasí, podotkl Pavlík.

MM socky3

Dodal, že divákům na rozdíl od přímé konkurence zprostředkovávají zprávy moderátoři, kteří sami prošli tvorbou zpravodajství a jsou profesionály i v tomto směru. K moderátorům Primy patří letitá tvář Novy Mirka Čejková a Pavel Zuna či Světlana Zárubová, která léta byla k vidění na obrazovkách České televize.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.