Hlavní navigace

Sledovali jsme živě: Innovation Day s Českými Radiokomunikacemi o digitálním rozhlasu

13. 5. 2014
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

Živé online zpravodajství serveru DigiZone.cz z konference o digitalizaci rozhlasového vysílání v České republice: tvorbě obsahu a nových služeb, propojení rozhlasu s internetem a DAB přijímačích

13:02 – Šéf projektové kanceláře České televize Pavel Hanuš dnešní konferenci zakončil slovy: „Věřím, že nějakou shodu najdeme. Musíme ale najít rozdíl mezi datovými a distribučními sítěmi.“ Konference Innovation Day končí. Našim čtenářům děkuje za pozornost Lukáš Polák.

13:00 – „Nesmírně si vážíme těch, kteří dělají business, o kterém dnes hovoříme. Vždy u nás mají dveře otevřené. Tento proces dopředu nelze matematicky predikovat,“ konstatoval Petr Zeman z Českého telekomunikačního úřadu.

12:55 – „Kmitočtový prostor pro digitální rozhlas i technologii je. ČTÚ je připraven tyto kmitočty poskytnout,“ uvedl Petr Zeman z ČTÚ.

12:52 – Petr Zeman, ředitel odboru mezinárodních vztahů a strategií ČTÚ: „V tomto státě máme absolutní nedostatek jakýchkoliv strategií.“

12:49 – „Mám pocit, že každé podobné rozhodnutí, je rozhodnutí politické,“ zaznělo od jednoho z diskutujících v obecenstvu. Diskutující za stolem přitakávají. Na politiky je třeba působit. „Státní úředník udělá to, co se mu řekne,“ dodal jeden z posluchačů.

12:45 – „Osobně postrádám jednoduchou artikulaci, která by řekla jasné postuláty a ty by se do budoucna rozpracovaly,“ uvedl šéf Českých Radiokomunikací a dodal: „Česká republika na všechno pohlíží velmi komplikovaně. Pokud vidíme budoucnost pro DVB-T2 a DAB, pojďme tu budoucnost tvořit.“

12:41 – „Některé země na kmitočty pro DVB-T2 rozdaly a nečekají na nějakou superkoordinaci od Evropské unie. Úspěchy EU v telekomunikacích jsou velmi sporné. Mnoho pozitivního zde nevidíme. Logicky nás to vede k tomu, že bychom si měli sednout za pomyslný volant a řídit si to sami,“ konstatoval Čupa.

12:37 – „Jsme na začátku a nemůžeme se zavázat k tomu, že to celé budeme financovat, aniž bychom viděli konec,“ reagoval na Řapka Michal Koliandr z Českého rozhlasu.

12:36 – „Zatím nevidím udržitelný obchodní model a dnes jsem o něm ani neslyšel,“ konstatoval šéf Českých Radiokomunikací Michal Čupa.

12:34 – Tomáš Řapek, šéf společnosti Teleko, který se přihlásil z pléna, vidí jako optimální obchodní model například Norsko. „Oslo je možné pokrýt z jednoho vysílače, jehož provoz stojí tisíc euro měsíčně. Značně se tedy sníží náklady na distribuci signálu,“ upozornil.

12:32 – Michal Čupa: "V tuto chvíli neznám jediný obchodní model, který by vyřešil dilema okolo DAB. Je to něco, co se musí stát. V tuto chvíli model neexistuje. Do budoucna si musíme říci, zdali tento model bude, nebo nebude existovat.

12:30 – „Obchodní model je u televize zřejmý, u rozhlasu tomu bohužel tak není,“ uvedl generální ředitel Českých Radiokomunikací Michal Čupa.

12:29 – „Je nám v zásadě jedno, jaký vývoj technologií bude. Jde o to, zdali jde o veřejný zájem a chceme tomu dát nějaký termín. Určitě budeme DVB-T2 vysílat a buď se tato technologie ukáže jako životaschopná a nebudeme mít problém vypnout DVB-T, nebo se neuchytí,“ sdělil šéf projektové kanceláře generálního ředitele České televize Pavel Hanuš.

12:26 – Miroslav Šimánek: „Klasická forma komunikace už v současné době není konkurenční, proto podporujeme nové technologie.“

12:25 – „Deset milionů lidí nebude nikdy potřebovat zásadně více informací o produktech, než je tomu doposud,“ konstatoval v diskusním bloku Miroslav Šimánek ze společnosti Lagardére Active ČR.

12:22 – „O podmínkách přechodu se musí diskutovat. Není to prvotně záležitost pouze Českého rozhlasu, ale celého trhu, který se tohoto procesu bude účastnit,“ konstatoval Koliandr.

12:19 – Na řadu přichází konečně panelová diskuse a hned na počátku otázka: Kdo by měl digitalizaci rozhlasu zaplatit? „Cítíme se naplňovateli veřejného zájmu, ale i my se musíme určitým způsobem ekonomicky chovat. Paralelní souběh nebude levná záležitost už z toho pohledu, že nikdo z nás dnes nedokáže dohlédnout swich-off termín, pokud vůbec nějaký bude. Bez tohoto termínu to fungovat nebude,“ uvedl náměstek generálního ředitel Českého rozhlasu pro správu a provoz Michal Koliandr.

12:15 – Konference nabrala přibližně čtvrthodinové zpoždění. Ve 12 hodin měla původně začít panelová diskuse všech přítomných panelistů. Trvat by měla do 12:45.

12:10 – Vlastimil Navrátil svou prezentaci zakončil a zodpovídá dotazy z pléna.

12:08 – Jako možnost využití technologií v budoucnu vidí Navrátil především DRM, případně DVB-T2 nebo operační systému Android.

12:07 – Vlastimil Navrátil upozorňuje také na skutečnost, že ve vozech Škoda je možné přijímat pozemní digitální televizi. „Dnes se jedná o relativně starou technologii, ale připravujeme její aktualizaci, která vyhoví nejnovějším požadavkům,“ konstatoval Navrátil.

12:04 – U jednotek, které mají jeden tuner, má Škoda možnost manuálního updatu. U jednotek s dvěma tunery probíhá aktualizace automaticky. Jednotlivé jednotky umožňují také autoupdate, ovšem pouze za přesně daných podmínek.

12:00 – Vlastimil Šimánek přítomným ukazuje, jak zobrazení názvů stanic, log a doprovodných informací na displeji přijímači vypadá. Existují dvě možnosti zobrazení stanic. Jednou z výhod je skutečnost, že posluchač se nemusí starat o to, který multiplex poslouchá (má naladěný), ale autorádio se mu o tuto skutečnost postará samo – přelaďuje se mezi jednotlivými vysílači.

11:58 – Pro jedenáct států umožňuje Škoda ve svých autorádíích možnost zobrazení log stanic. Jednotky, které společnost využívá, umožní prý nastavit konfigurace, které si kdokoliv usmyslí.

11:57 – Vlastimil Navrátil: „Podporujeme jak evropské frekvenční standardy, tak i možnosti pro Kanadu, Koreu nebo například Činu. Pokud některý stát přijde se svou unikátní frekvenční tabulkou, pomocí kódovací tabulky umožňujeme, aby tento přijímač fungoval i v daném státě,“

11:55 – Na řadu přišla prezentace nového modulárního systému infotainmentu MIB.

11:53 – Na konferenci vystoupil i Vlastimil Navrátil ze společnosti Škoda Auto, který prezentuje na jednom ze screenů, ve kterých vozech mohou nalézt zájemci digitální rozhlasové přijímače.

11:50 – Miroslav Šimánek svou prezentaci zakončil a zodpověděl dotazy z pléna, které na něj mířily.

11:46 – „Rádio přesto, že bude mít do budoucna další možnosti, nikdy nebude interaktivní. Posluchači přinese technologie především větší možnost výběru. To bude jeho hlavní výhoda. Rozhlas jako technologie je ale zastaralý,“ konstatoval finanční a provozní ředitel Lagardére.

11:43 – „Klienti buď chtějí masivní reklamu, nebo chtějí naopak exaktně cílit na konkrétního klienta,“ uvedl Miroslav Šimánek.

11:40 – Z hlediska pohledu inzerce by pro společnost Lagardére byla lepší možnost, pokud by byla možnost vysílat v multiplexech, které jsou regionalizovatelné. Firma by byla možná lépe oslovit lokální inzerenty.

11:35 – „Tato inovace nepřináší žádné nové zdroje příjmů, ale přináší pouze technologickou inovaci,“ uvedl Šimánek.

11:32 – Finanční a provozní ředitel Lagardére uvedl, že je třeba přesvědčit posluchače, aby do této technologie investoval, je třeba vytvořit dobrou nabídku a zároveň přesvědčit, aby operátor do této technologie investoval. Je třeba, aby zhodnotil míru této investice. Šimánek taktéž zdůraznil nutnost vytvoření legislativního prostředí, které v tuto chvíli není.

11:28 – Miroslav Šimánek: „Rádia si určitě do budoucna nevydělají na to, aby se do budoucna mohli extensivně rozvíjet. To je absolutně nereálné.“

11:27 – „Pokud chceme vyprodukovat více rádií a více médií, budeme si na to muset vydělat. Náklady tedy bude třeba striktně řídit a investovat tyto náklady dobře,“ uvedl finanční a provozní ředitel Lagardére Active ČR.

11:24 – „Technologie DAB vytvoří větší mediální prostor a tím i větší prostor pro inzerenty,“ upozornil na jednu z výhod Miroslav Šimánek a dodal: „Pochopitelně to ale znamená, že se zvýší konkurenční prostředí. My se ho ale nebojíme a rozvoj DAB za určitých podmínek podporovat chceme.“

11:22 – „Pro nás jako pro broadcastera má význam digitalizace tím, že přináší možnost produktového růstu. Jsme optimisté. Posluchačům tato technologie přinese pestrost a mimo jiné i doprovodné služby,“ konstatoval Šimánek.

11:20 – Slovo u řečnického stolku si vzal finanční a provozní ředitel společnosti Lagardere Active ČR Miroslav Šimánek.

11:18 – Připomeňme, že experimentální vysílání DVB-T2 v Praze doposud obsahovalo kanály ČT 1 HD, Barrandov HD a Prima HD plus jednu zkušební pozici s promo materiálem Českých Radiokomunikací.

11:16 – „Vysílání Ultra HD probíhá zatím v klasickém formátu MPEG-4/AVC. Vysílá se s 25 obrázky za sekundu, finální stav by měl být 25 snímků za sekundu. Je to první krok a budeme doufat, že v roce 2020 nám kmitočty umožní, abychom dali tento obrázek do většiny domácností,“ sdělil technický šéf České televize Ivo Ferkl.

11:14 – „V České republice dnes bylo zahájeno Ultra HD vysílání z vysílače Praha – Žižkov,“ uvedl Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací. „Naše nadšení trochu kazí fakt, že HD vysílání u nás není úplným standardem. Věřím, že se to brzo změní,“ dodal Procházka.

11:12 – Po přibližně půl hodiny pokračuje konference Innovation Day.

10:41 – Na řadu přichází přestávka. Vrátíme se k vám za několik desítek minut.

10:40 – „Česká televize má problém s kapacitou multiplexu 1. Zabil nás hlavně audio popis. Jde v podstatě o čtyři jazykové stopy,“ konstatoval Hanuš. Jednomu z přítomných odpověděl na otázku, proč nevysílá filmy v originálním znění. „V DVB-T2 tato možnost může existovat, ale nejsem schopen říci, jestli tomu tak v budoucnu bude. Budeme ale o tom do budoucna uvažovat. Pokud ta možnost bude schůdná, Česká televize se ji bránit nebude,“ uvedl šéf projektové kanceláře ČT.

10:35 – Pavel Hanuš: „Musíme si říci, o čem se vlastně bavíme. Je to růst terestrické platformy, nebo naopak její pokles?“

10:33 – „Je třeba vyřešit regionalizaci televizního vysílání, protože DVB-T2 maže regiony. Dále je třeba definovat termín, a říci si, jak se to bude legislativně řešit. Kdyby neexistovalo TPP, Česká televize by nemohla vypnout ani jeden analogový vysílač,“ sdělil Pavel Hanuš.

10:30 – „Jsem rád, že se objevila ohledně DVB-T2 nějaká shoda, že bychom se měli pohybovat určitým směrem a měla by existovat nějaká dohoda. S tím souhlasí i ČTÚ,“ řekl šéf projektové kanceláře generálního ředitele České televize.

10:28 – Pavel Hanuš: „Jsem optimistický v tom, že pilotní provoz DVB-T2 by mohl u nás začít v roce 2015. Bohužel jsme ztratili určitý čas. Původní dohoda s Českými Radiokomunikacemi byla taková, že to bude letos.“

10:27 – „Pokud se budeme o přechodu na nějakou technologii, bavíme se o horizontu deseti, patnácti nebo více let. Pokud to chceme udělat rychleji, musíme pro to něco udělat,“ uvedl Pavel Hanuš.

10:26 – „Z hlediska diváka se zatím nic nezměnilo. Co se změnilo z pohledu diváka je, že jsme začali vysílat ve vysokém rozlišení v regionálních sítích. Jde ale pouze o dočasné vysílání do roku 2017,“ konstatoval Hanuš.

10:24 – „Problémem celého procesu je problémem ekonomiky a rozvoje. Rozvoj digitálního vysílání potřebuje čím dál tím více zdrojů. To je hlavní problém. Z hlediska dalšího rozvoje jsme iniciovali vznik Ultra HDTV fóra a spolupracujeme s řadou subjektů, abychom testovali DVB-T2 a byli bychom ho schopni efektivně nasadit,“ konstatoval Hanuš.

10:21 – Vsuvku v podobě přednášky o pozemním digitálním vysílání má na konferenci Innovation Day 2014 Pavel Hanuš, šéf projektové kanceláře generálního ředitele České televize Pavel Hanuš.

10:19 – Koliandr na dotaz šéfa společnosti Teleko Tomáš Řapka ohledně technického fungování sítě odpověděl, že Český rozhlas je otevřen všem možnostem. Nevyloučil ani tedy možnost, že DAB multiplex veřejnoprávního média by po celé republice mohl fungovat na jednom kanálu a druhý pak na jiném kanálu. Podobný model funguje například ve Velké Británii, znají ho ale i posluchači například z Německa, kde však obě sítě provozuje společnost Media Broadcast.

10:15 – Michal Koliandr svou přednášku zakončil.

10:14 – „Jednáme s kompetentními orgány, jako jsou například ČTÚ nebo ministerstva, aby vznikla nějaká koordinační skupina, která by vytvořila jasnou koncepci pro přechod na digitální rozhlasové vysílání. Celý proces musí proběhnout za jasné podpory státu,“ konstatoval Michal Koliandr.

10:12 – „V současné době neexistuje jasná strategická koncepce rozvoje digitálního rozhlasového vysílání. Posluchačům musíme nabídnout přidanou hodnotu, což nebude vůbec jednoduché,“ uvedl náměstek generálního ředitele Českého rozhlasu.

10:11 – Michal Koliandr ukázal tabulku, jak by vypadal obsah veřejnoprávního multiplexu v případě SFN Čechy a SFN Morava a Slezsko. „Jednáme s Českými Radiokomunikacemi o pilotním vysílání v aglomeracích, které by nám zajistilo přibližně 30% pokrytí,“ konstatoval Koliandr.

10:08 – V případě využití první možnosti by se v Čechách musela vysílat všechna regionální studia pro Čechy, stejné by to bylo i v případě Moravy a Slezka.

10:07 – V případě druhé možnosti by DAB multiplex Českého rozhlasu přibližně kopíroval jednotlivé kraje.

10:06 – První možnost multiplexu ČRo: V případě Čech by multiplex fungoval na kanálu 12 C, v případě Moravy a Slezska na kanálu 12D. Na hranicích obou oblastí by se sítě překrývali.

10:05 – „Programové možnosti DAB jsou dané jeho kapacitou. Interně pracujeme s tím, že pokud bychom do jednoho multiplexu měli zahrnout určitý počet programů, do tohoto multiplexu by se vešlo maximálně 24 programů. Je třeba tento multiplex vyhradit pro dodatečné služby. Pokud nenabídneme určitou přidanou hodnotu, bez toho určitě úspěch mít nebudeme,“ uvedl Koliandr.

10:02 – Michala Čupu vystřídal za řečnickým pultem Michal Koliandr, náměstek generálního ředitele Českého rozhlasu pro správu a provoz. „Český rozhlas dlouhodobě usiluje o to mít vlastní rozhlasový multiplex, být jeho operátorem a být lídrem tohoto procesu. V tomto směru už podnikáme první kroky,“ konstatoval Koliandr a dodal: „Je ale třeba najít, jak již bylo řečeno, obchodní model.“

10:00 – „České Radiokomunikace jsou na start digitálního rozhlasu absolutně připraveny, opakuji ale, že je třeba najít vhodný obchodní model,“ konstatoval šéf Českých Radiokomunikací.

9:57 – Michal Čupa vyjmenovává chyby, které nastaly v rozvoji digitálního rozhlasu ve Velké Británii, která začala již před deseti lety.

9:56 – „Abychom mohli mluvit o digitálním rozhlasu, bude nutné realizovat legislativní změny a najít reálný business model pro digitální rozhlas,“ uvedl generální ředitel ČRa.

9:55 – Podle Čupy je nutný mimo jiné konsenzus všech zúčastněných.

9:54 – Generální ředitel České Radiokomunikace připomíná problémy, se kterými se potýká terestrická platforma v České republice. Svou vizi operátor prezentoval novinářům v minulosti a na různých konferencích již několikrát. „V 21. století není možné v Evropě něco kolektivizovat. Naléhavě žádáme regulátora, aby změnil požadavek na pásma do doby, než bude mezinárodní konference v roce 2015,“ uvedl Čupa.

9:51 – „Roste popularita terestrické platformy. Diváci mají přístup k mnohem většímu počtu televizních stanic. Dnes mohou diváci sledovat dvacet, v některých oblastech i třicet nebo více televizních stanic. Čelíme však nedostatku prostoru a potencionální zákazníci čekají a my je nemůžeme uspokojit. Musíme nevyhnutelně řešit kapacitní problémy, se kterými se potýkáme,“ konstatoval Michal Čupa.

9:48 – V Evropě nemáme dobré podmínky pro to, aby firmy investovaly do telekomunikací," upozornil šéf ČRa.

9:47 – „Evropské firmy se stávají čím dál tím více cílem akvizicí mimoevropských společností,“ uvedl Čupa.

9:46 – Generální ředitel Českých Radiokomunikací představuje Telekomunikační politiku Evropské unie ve dvou sloupcích – Priority vs. Realita. „Evropa ztratila vůdčí postavení v mobilních službách,“ připomína Michal Čupa.

9:44 – Čupa popírá první mýtus, že role zemského vysílání bude klesat. „Trend se určitě nebude měnit. Pozemní platforma bude posilovat,“ konstatoval. Dalším mýtem je podle něho skutečnost, že sledovanost televize se bude propadat pod vlivem růstu internetu. Třetím mýtem je, že mobilní provozovatelé mají kritický nedostatek spektra, proto musí přijít Digitální dividenda 2.

9:42 – „Moje role je dnes submisivní. Česká republika nemůže o řadě věcí rozhodovat samostatně. Určitě bude dobré si tedy připomenout i tyto skutečnosti,“ konstatoval generální ředitel Českých Radiokomunikací Michal Čupa.

9:40 – Po Petru Koubském si vzal slovo předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. Jmenuje výčet toho, co najdou zájemci na internetu, pokud si do vyhledávače zadají spojení „digitální rozhlas v ČR“. „Skoro to vypadá, že digitální rozhlas nabízí samá pozitiva, ale to bychom tu jinak dnes neseděli,“ uvedl Novák.

9:37 – „Technologie, které pokládáme za staré, se neustále vyvíjely, jsou součástí 21. století a ještě dlouho budou,“ konstatoval Koubský.

BRAND

9:35 – Úvodním slovem zahajuje dnešní konferenci stálý spolupracovník Tuesday Business Network Petr Koubský.

Dnešní konference se zúčastnil mimo jiné generální ředitel Českých Radiokomunikací Michal Čupa, vedoucí projektové kanceláře generálního ředitele České televize Pavel Hanuš, náměstek generálního ředitele Českého rozhlasu pro správu a provoz Michal Koliandr a finanční a provozní ředitel Lagardère Active Česká republika Michal Šimánek.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).