Hlavní navigace

O ředitele rozhlasu se utkají Končelík, Němeček, Zavoral, Kralert a Skřivánek

21. 12. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

UVNITŘ GALERIE – Radní Českého rozhlasu dnes zúžili počet kandidátů na generálního ředitele z šestadvaceti na pět, které pozvou na lednové veřejné slyšení.

Do výběrového řízení na generálního ředitele Českého rozhlasu se přihlásilo celkem 31 kandidátů, pět však nesplnilo formální požadavky a bylo vyřazeno. Z dalších šestadvaceti dnes radní Českého rozhlasu vyberou pětici finalistů, již si pozvou na veřejné zasedání 20. ledna, na kterém proběhne veřejné slyšení. Na stejné schůzi dojde i k volbě generálního ředitele. Nového šéfa Českého rozhlasu musí radní vybrat do 3. února, kdy vyprší tři měsíce od odchodu předchozího generálního ředitele Petera Duhana. Veřejnoprávní rozhlas nyní dočasně vede prozatímní ředitel Karel Zýka, který se rovněž přihlásil do tendru na řádného ředitele.

14:01 – Předseda Rady ČRo Petr Šafařík zahájil mimořádnou schůzi Rady ČRo a na úvod bude číst jména kandidátů, kteří splnili formální požadavky a postoupili do prvního kola.

14:02 – Jednání Rady ČRo se účastní i někteří kandidáti na generálního ředitele, v publiku sedí i prozatímní ředitel Karel Zýka či náměstek pro program a vysílání René Zavoral.

14:08 – Někteří kandidáti nedodali lustrační osvědčení a využili možnosti čestného prohlášení. Pokud osvědčení nedodají do 4. ledna 2016, budou z výběrového řízení vyloučeni, informuje předseda Rady ČRo Petr Šafařík.

14:10 – Některé projekty byly psány čistě manažerským strohým pohledem, což mě překvapilo, říká v rozpravě Petr Šafařík. Radní Jiří Vejvoda si klade otázku, zda se rozhlasu vede dobře, aby byl ředitelem zvolen někdo zevnitř rozhlasu. Hledám osobnost, kterou si sám pro sebe označuji jako múzického manažera, pokračuje Vejvoda. Pro mě bylo důležité pročíst si projekty, ale i to, co ti lidé dělali předtím, kolik lidí řídili a jak se jim vedlo, dodává.

14:12 – Místopředseda Rady ČRo Milan Badal navazuje další otázkou, zda by nebylo dobré zvolit někoho zcela nového, který nebude mít zábrany dělat větší změny. Spíš někdo z oblasti médií, kdo přinese rozhlasu něco nového, a nemyslím tím jenom digitalizaci, říká Badal. Přimlouvá se za to, aby z pěti finalistů byl pouze jeden nebo dva zevnitř rozhlasu a nejméně tři zvenčí.

14:14 – Radní a bývalý předseda Rady ČRo Michal Stehlík mluví o potřebě manažera s pochopením. Rozhlas podle něj není klasický tovární komplex. Mezi projekty nejsou žádné hvězdné, ale je z nich vidět i příklady, kde je snaha o větší komercionalizaci, a u těch mám varovné znaménko, říká. Podporuje myšlenku Milana Badala, aby v pěti finalistů byli kandidáti zevnitř rozhlasu i zvenku.

14:16 – Jsem rád, že zužujeme na pět kandidátů a ty budeme moci osobně vidět, abychom zjistili, zda mají na to vést takovou instituci, dodává radní Jiří Vejvoda.

14:17 – Předseda Rady ČRo Petr Šafařík míní, že někteří kandidáti nenapsali do projektu vše a nechávají si některé věci až na případné veřejné slyšení. Tím končí rozprava a bude následovat samotná volba. Radní si nejprve vybrali volební komisi ve složení Petr Šafařík (předseda), Milan Badal a Ivan Tesař (oba místopředsedové).

14:22 – Volba finalistů konkurzu bude tajná, každý radní může vybrat pět jmen z 26 kandidátů a postoupí pětice s největším počtem hlasů. Při rovnosti hlasů může do finále postoupit více kandidátů.

14:24 – Jednotliví radní odcházejí za plentu psát svoji pětici finalistů.

14:30 – Je odvoleno, volební komise se odebrala spočítat hlasy.

14:38 – Stále počítá…

14:41 – Je sečteno. Jenom doporučujeme, aby příště, až budou tři členové volební komise, aby tam byly tři židle, říká navrátivší Petr Šafařík.

14:42 – Postupují: Jakub Končelík, Tomáš Němeček, René Zavoral (po šesti hlasech), Michael Kralert a Tomáš Skřivánek (po pěti hlasech).

14:44 – Prozatímnímu řediteli rozhlasu Karlu Zýkovi unikl postup do finále konkurzu o jediný hlas, nominovali jej čtyři radní.

KL22 hlasovani

14:47 – Místopředseda Rady ČRo Ivan Tesař informuje o způsobu veřejných slyšení, k nimž dojde 20. ledna. Každý kandidát bude mít 30 minut, z toho 15 minut na vlastní prezentaci a 15 minut na dotazy radních.

14:49 – Předseda Rady ČRo Petr Šafařík zakončuje dnešní mimořádnou schůzi Rady ČRo a přeje všem příjemné předvánoční dny.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.