Hlavní navigace

Slovenská televize chce do osmi měsíců vysílat z velkých studií v HD rozlišení

23. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vysílání zpravodajství v HD kvalitě má podle šéfa techniky RTVS smysl až ve chvíli, kdy většina reportáži bude natáčena v nativním HD formátu. Ten chce nabídnout i na svém webu.

Do osmi měsíců vysílat ze všech velkých studií, tedy od MD1 až po MD4, v HD kvalitě. To je cílem současného vedení Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). Na chatu serveru Živé.sk to nedávno uvedl ředitel techniky RTVS Andrej Doležal. V HD bychom tedy vyráběli v podstatě téměř veškerou naši tvorbu, konstatoval Doležal. Slovenská televize v současné době provozuje v HD rozlišení oba své kanály, Jednotku a Dvojku, které šíří prostřednictvím veřejnoprávního multiplexu a také u vybraných kabelových a IPTV operátorů. Na družici však oba programy v HD kvalitě chybí.

KL22_nominace

K TÉMATU: Zpravodajství v HD kvalitě chce Slovenská televize vysílat od příštího roku

Na otázku, zdali Slovenská televize uvažuje o tom, že se na satelitu její programy v HD objeví, odpověděl Doležal následovně: Určitě ano, je to naší prioritou vzhledem ke kontinuálnímu růstu penetrace HD přijímačů. Už před několika týdny se RTVS nechala slyšet, že chce do HD převést také své zpravodajství. Podle šéfa techniky veřejnoprávního média to ale bude mít smysl až tehdy, pokud budou v odpovídající kvalitě vysílány taktéž reportáže. Určitou možností dočasného řešení je upscale, tedy přepočet z vysílání standardního do vysokého. V budoucnu chce HD formát nabídnout i na svém webu.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.