Hlavní navigace

Slovenská televize na satelitu Astra v HD kvalitě? Nejpozději prý na podzim

17. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

„HD musí být i za cenu toho, že nebude na ostatní výdaje,“ uvedl v chatu s diváky veřejnoprávního média jeho generální ředitel Václav Mika.

Nejpozději na podzim by se měla na satelitu Astra, satelitní pozice 23,5 stupně východně, objevit Slovenská televize RTVS ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Serveru DigiZone.cz to sdělil generální ředitel veřejnoprávního rozhlasu Václav Micha v chatu s diváky. Konkrétnější prý bude moci být v tomto směru až po skončení jednání. Kdy přesně ale k tomu dojde, neuvedl. RTVS tak bude průběhu letošního roku dostupná v HD prozatím v nabídkách tamních kabelovýchIPTV operátorů. Zájemci z České republiky ji mohou sledovat na území Moravy a Slezka díky překryvu slovenských vysílačů na naše území.

K TÉMATU: Satelitní distribuce HD signálu je pro nás klíčová, tvrdí Slovenská televize

Máte pravdu, je to závazek vůči našim divákům a závisí to pouze od finančních zdrojů, které musíme najít. Rozhodnutí je jednoduché, buď investujeme do obsahu – tedy do konkrétních programů, nebo do šíření. Budu to zmiňovat ještě mnohokrát v tomto roce máme v provozních přijímám o 10 % méně než v loňském roce. Pokud se nám nepodaří zlepšit způsob financování, tak budeme řešit problémy a naše ambice směrem k divákům jen ad hoc jako v tomto případě, a nikoli systémově, což je náš cíl, reagoval Míka.

BRAND

ČTĚTE TAKÉ: Rekonstrukce studií RTVS pro HD bude stát přes milion eur, skončí v březnu 2014

Vysílání v HD rozlišení nicméně považuje generální ředitel Rozhlasu a televize Slovenska za hotovou věc. HD musí být i za cenu toho, že nebude na ostatní výdaje, konstatoval Václav Mika, zároveň ale dodal: Omezovat program je také těžká dilema. Dostávám často otázku, proč nevysíláme v HD jako Česká televize, která mimochodem přechází na kompletní vysílání v HD. Odpověď může být i následující, máme jen 20 % z finančních zdrojů jako ČT, tedy ČT má prostě pětinásobný rozpočet jako televizní část RTVS.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).