Hlavní navigace

Slovenská vláda bojkotuje Denník N, odmítá mu odpovídat na otázky

David Slížek

Odveta za kritiku vlády a satirické protestní samolepky? Ministři se na svém zasedání dohodli, že budou ignorovat otázky novinářů.

Kolem slovenského Denníku N je opět živo. Členové vlády premiéra Roberta Fica se na svém zasedání dohodli, že jeho novinářům přestanou odpovídat na otázky. V článku o tom informuje server projektu.

Deníku to potvrdil tiskový odbor předsedy slovenské vlády. „Dôvodom je dlhodobé tendenčné informovanie o práci kabinetu zo strany denníka, ktoré vyvrcholilo odštartovaním samolepkovej politickej antikampane pod názvom Poburuje vás tento typ vládnutia? Dajte to najavo. Nalepte si Shootyho,“ cituje list vyjádření úřadu.

„Touto aktivitou sa Denník N bezprecedentne pridal k opozičným politickým subjektom, a preto vláda nevidí zmysel v ďalšej komunikácii s ním,“ pokračuje Ficův tiskový odbor. Odpovídat na otázky novinářům odmítli i mluvčí dalších ministerstev.

Content 2017 - tip Footshop

Poskytování informací přitom úřadům přikazuje slovenský tiskový zákon. V paragrafu 3 doslova stojí: „Orgány verejnej moci, nimi zriadené rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie a právnické osoby zriadené zákonom sú povinné na základe rovnosti poskytovať vydavateľovi periodickej tlače a tlačovej agentúre informácie o svojej činnosti na pravdivé, včasné a všestranné informovanie verejnosti; tým nie sú dotknuté ustanovenia podľa osobitného predpisu.“

Denník N vznikl po odchodu části redakce deníku SME, která reagovala na prodej většinového podílu v deníku agentuře SITA, která zastupuje zájmy finanční skupiny Penta. V současné době má Denník N přes 10 tisíc předplatitelů a peníze do něj vložila šestice spolumajitelů slovenské bezpečnostní firmy Eset.

Našli jste v článku chybu?
12. 5. 2015 15:09
Martin V (neregistrovaný)

A nad tím vším stojí zákon, že před státem jsme si všichni rovni, takže nikdo ze státních úředníků nemůže říci, že někoho zvýhodní nebo znevýhodní na základě jeho osobního subjektivního rozhodnutí. Polopaticky - Pokud politik inzeruje, že bude na tiskové konferenci odpovídat na dotazy, nemůže si vymínit, že na dotazy jen od spřátelených novinářů. O tom ta demogracie snad ještě pořád je, nebo už ne?

12. 5. 2015 9:49
Seti (neregistrovaný)

To je přece jasné - kdo nejde s námi, jde proti nám. Kritizovat vládu... co je to za opovážlivost? Jediný přijatelný přístup je nadšené hýkání a oslavování všeho, co si chytráci ve vládě zase vymyslí. Nebylo by nejlepší jako za bolševika periodika zrušit a vydávat jen jedny "oficiální"?