Hlavní navigace

Slovensko schválilo svůj digitální zákon

29. 3. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
29. 3. 2007

Poslanci Národní rady Slovenské republiky dnes schválili zákon o digitálním vysílání. Uspěla verze upravená pozměňovacími návrhy, které přinesla společná zpráva výborů Národní rady, kde se zákon projednával. Cesta se tak otvírá jak pro veřejnoprávní multiplex, tak pro tematické stanice stávajících komerčních televizí. Markíza, JOJ i TA3 navíc získaly ochranu svého současného analogového pokrytí, kterou jim původní verze zákona nedávala. Pro zákon hlasovalo 107 ze 134 přítomných poslanců, podpořili ho členové vládní koalice a téměř celý klub SDKÚ-DS.

Obsahovou regulaci digitálního vysílání bude nadále zajišťovat slovenská Rada pro vysílání a retransmisi, frekvence bude přidělovat Telekomunikační úřad SR. Slovensko by mělo opustit analogové vysílání nejpozději do roku 2012. Schválený zákon nabude účinnosti ke 31. květnu letošního roku. Schválená norma neřeší dotování set-top-boxů. Poslanec Pavol Minárik (KDH) v rozpravě proto označil za důležité motivovat lidi k nákupu digitálních přijímačů. Dušan Jarjabek (Směr-SD) ale podotkl, že cena set-top-boxů stále klesá a nové televizory už mají digitální tuner integrovaný.

MM socky3

Zdroj: Digimedia.sk a SITA

Připomeňte si: Slovenský digizákon doznal před 2. čtením výrazných změn

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.