Hlavní navigace

Slovensko zná předběžný harmonogram spouštění silných digitálních vysílačů

16. 11. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
16. 11. 2010

Patnáct digitálních vysílačů velkého výkonu chce v příštím roce uvést do provozu slovenská společnost Towercom, výhradní provozovatel zemských sítí pro digitální televizi u našich východních sousedů. V diskusi na slovenském webu Živé.sk to připustil inženýr rozvoje této společnosti Juraj Zachar. Jako první by měly být během března pokryty lokality Považská Bystrica, Bytča, Detva a Banská Bystrica.

K TÉMATU: Slovensko začíná vypínat analogovou televizi, první bude Veľký Krtíš

Na duben naplánoval Towercom spouštění digitálních vysílačů v Handlovské kotlině, Prešově, Bardejově, Trenčíně a Košicích, na květen pak v Breznu, Rimavské Sobotě a Nitře. V červnu by se měli zemské digitální televize dočkat diváci v Bratislavě, Novém Městě nad Váhem, Borském Mikuláši a Lehoči. V řadě těchto lokalit už vysílá první přechodný multiplex, termíny se však týkají spuštění veřejnoprávního a druhého multiplexu.

ČTĚTE TAKÉ: Přijímáme zemskou digitální televizi od sousedů: Slovensko

ICTZ23

Veřejnoprávní multiplex obsahuje tři programy Slovenské televize, po plánovaném zrušení sportovního programu Trojka bude mít dva programy (STV 1 a STV 2). Druhý multiplex nabízí čtyři komerční programy: Markízu a její tematický kanál pro ženy Doma, televizi Joj a její druhý program Joj Plus. Termíny spouštění vysílačů ještě musí Towercomu schválit slovenské ministerstvo dopravy a samotné televize. Prezentované termíny se tudíž mohou ještě změnit, upozornil Zachar.

Komplikaci může způsobit fakt, že v některých lokalitách musí spuštění digitálního vysílání předcházet vypnutí analogových programů. S vypínáním analogu ale mají slovenské televize problém a už jednou ho napadly u soudu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.