Hlavní navigace

Slovensko zvyšuje pokrytí prvního multiplexu, do 30. června bude mít tři

23. 3. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
23. 3. 2010

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ Zemská digitální televize na Slovensku se rozšiřuje do dalších lokalit. Společnost Towercom, provozovatel první celoplošné digitální sítě, takzvaného přechodného multiplexu, zvýší do konce měsíce pokrytí ze současných 80,3 na 91,5 procenta obyvatel. Umožní jí to spuštění šesti nových vysílačů: Lučenec – Blatný vrch, Nitra – Zobor, Rožňava – Dievčia skala, Snina, Stará Ľubovňa – Kolník a Štúrovo – Modrý vrch.

K TÉMATU: První multiplex na Slovensku posílí o šest nových vysílačů, včetně Nitry

Podle technického ředitele Towercomu Petra Valentoviče se bude pokrytí prvního multiplexu ještě zvyšovat ke konci června. To by měl jeho signál dosáhnout k 93,9 procentům populace. Na 30. června pak stejný operátor naplánoval start dalších dvou celoplošných digitálních sítí: multiplexu 2 a 3 (třetí bude veřejnoprávní, pouze s programy Slovenské televize).

Teoretická mapa pokrytí prvního celoplošné digitální televizní sítě na Slovensku k 31. březnu 2010. Dosavadní stav pokrytí si můžete prohlédnout na této mapě. (Zdroj: Towercom)

Spuštění dalších dvou multiplexů by mělo předcházet vypnutí analogového vysílání současných televizí: dvou programů veřejnoprávní STV, komerční Markízy, Joj a TA3. Privátní televize se ale tomuto vypínání brání, soudně napadly loňské rozhodnutí slovenské Rady pro vysílání a retransmisi o odebrání všech kmitočtů pro zemské analogové televizní vysílání.

ČTĚTE TAKÉ: Komerční televize na Slovensku napadly u soudu odebírání analogu

Celý proces přechodu na zemské digitální televizní vysílání na Slovensku počítá s tím, že současné analogové televize nejprve vstoupí do prvního přechodného multiplexu, poté se jejich analogové vysílání vypne a komerční televize přejdou do nového multiplexu 2, zatímco veřejnoprávní televize se přestěhuje do svého multiplexu 3. Plán má ale povážlivé trhliny, protože třeba nejsledovanější slovenská televize Markíza dosud nevysílá v přechodném multiplexu.

TIP: Přijímáme zemskou digitální televizi od sousedů: Slovensko

ICTZ23

Towercom nezařazení Markízy do první celoplošné digitální sítě vysvětloval loni v prosinci tím, že tato televize dosud nezískala od vysílací rady oprávnění vysílat digitálně. Toto oprávnění ale už Markíza má, přesto se v prvním přechodném multiplexu neobjevila. Stejně tak v něm chybí zpravodajská televize TA3, která analogově vysílá v Bratislavě a nejbližším okolí.

Slovenský přechodný multiplex nyní obsahuje tři programy Slovenské televize, včetně sportovní Trojky, která analogově z pozemních vysílačů vůbec nevysílá, a dvě komerční televize: Joj a Joj Plus. Druhá jmenovaná také nevysílá pozemním způsobem analogově.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.