Hlavní navigace

Slovenský digitální tendr má prý předem jasného vítěze

15. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
15. 5. 2009

Bývalý šéf slovenského telekomunikačního úřadu Branislav Máčaj si myslí, že výběrové řízení na tři multiplexy, které včera vypsal úřad, má předem určeného vítěze. V podmínkách výběrového řízení nejsou nastaveny klíčové parametry, jako jsou například závazné termíny, kompresní standard nebo modulace. Máčaj má za to, že úřad dává váhu formálním kritériím, které nelze objektivně zhodnotit a které umožní zvolit předem určeného zájemce. Informuje o tom server Mediálně.sk a agentura SITA.

Jasným vítězem by podle něj měla být společnost Towercom, která je podle něj personálně i majetkově propojená se dvěma televizemi na slovenském trhu. Legislativa přitom neumožňuje, aby majitel provozovatele vysílání zároveň provozoval i multiplex.

BRAND

K TÉMATU: Slovensko zahájilo výběrové řízení na provozovatele DVB-T

Telekomunikační úřad pod vedením Máčaje původně vypsal tender s konkrétnějšími podmínkami. Mimo jiné chtěl zavést povinně kompresní standard MPEG-4 pro zemské vysílání, který umožní efektivnější využití kapacity multiplexů, potažmo vysílacích frekvencí. Později byl odvolán, přičemž nadřízený ministr Ľubomír Vážný to zdůvodnil tím, že Máčaj vážně ohrozil proces digitalizace. Jeho nástupce v čele Telekomunikačního úřadu Ladislav Mikuš celý původní digitální tender zrušil a včera vypsal nový.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).