Hlavní navigace

Složité vysílání Trojky HD: po zemi do Německa, pak na satelit

14. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

14. 8. 2008

Vysílání třetího programu Slovenské televize (STV), sportovního kanálu Trojka, ve vysokém rozlišení (HDTV) přes satelit nejde přímo z Bratislavy, ale odbavuje ho satelitní operátor SES Astra z německého Mnichova. Serveru DigiZone.cz to řekl projektový manažer STV Milan Fitzek.

ROZHOVOR: Andrej Miklánek: Trojka bude mít co vysílat i po olympiádě

Celé toto vysílání běží v režii Slovenské televize. HD enkodér máme na tuto dobu půjčený, SkyLink (slovenská národní satelitní platforma, pozn. red.) pro nás zabezpečuje kódování signálu a přístup na karty, dopravu signálu do střediska APS Astra v Mnichově pro nás zabezpečuje další společnost a satelitní kapacitu máme v rámci dohody smluvně zabezpečenou přímo od SES Astra, uvedl Fitzek.

KL22_nominace

Signál Trojky HD se posílá na družici z uplinku v Betzdorfu. Je to trošku komplikované, ale v rámci testu se to dalo akceptovat, konstatuje Fitzek. Poněvadž momentálně je málo příležitosti mít k dispozici originální HD obsah, olympiáda byla vhodným momentem k propagaci HD vysílání a prostřednictvím satelitu je takto dostupné na celém území Slovenska a dalo se realizovat jen díky vstřícnosti všech partnerů tohoto projektu, dodal projektový manažer STV.

Trojku ve vysokém rozlišení nabízejí na Slovensku také vybraní operátoři digitální kabelové televize, IPTV a sledovat ji mohou také návštěvníci jednoho bratislavského multikina.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.