Hlavní navigace

Složka Ostatní v poště na Facebooku končí. Spam dostanete přímo

30. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Facebook
Možná tuhle složku vaší pošty na Facebooku ani neznáte. Other/Ostatní skrývá běžně záplavy spamu a občas taky něco od skutečných lidí.

Pošta na Facebooku, takový ten podivný kříženec mezi e-mailem a chatem, má dlouhodobé problémy se spamem. Jediné štěstí doposud bylo, že záplavy zpráv „hello“ od automaticky generovaných falešných účtů končily ve složce „ostatní“ – s výjimkou situace, kdy si někdo z vašich přátel takový účet přidal mezi přátele. Spolehlivě to dělávají nadržení samci, kteří při pohledu na falešnou profilovku okamžitě přidávají každou neexistující ženu.

Do Ostatní/Other ale padalo v zásadě všechno, co nepocházelo od lidí, které máte mezi přáteli nebo jste si s nimi nikdy nepsali. A pokud jste tam cíleně několikrát týdně nechodili, zůstalo tam nejspíš poměrně dost zpráv bez povšimnutí i odpovědí. Zejména pokud jste měli štěstí na lidi, kteří nechápou, že chat na Facebooku není náhradou pošty.

Nejparadoxnější vlastností pošty na Facebooku bylo to, že pokud jste chtěli prorazit a neskončit v koši jménem Ostatní, mohli jste si připlatit. Ano, stejně jako musíte připlácet, aby fanoušci viděli vaši stránku nebo vaši přátelé vaše příspěvky, tak se dalo platit za to, že neskončíte „ve spamu“.

Ostatní (Other) ale brzy bude minulostí

Vývojáři Facebooku teď vymysleli ještě lepší řešení. Složka jménem Ostatní končí a pokud vám napíše zprávu někdo „cizí“ (což je opravdu někdo cizí, teď i včetně přátel vašich přátel, kteří vám doposud mohli poslat zprávu přímo), tak se místo zprávy objeví „Message request“. Špatná zpráva je, že něco takového prostě budete dostávat pokaždé. Což může v praxi obnášet i ty stovky spamů, které se vám budou snažit poslat falešné účty.

Nejparadoxnější je, že v oznámení o této novince to Facebook označuje za „konec telefonních čísel“ a vypadá to, že „Message request“ se bude objevovat pouze v Messengeru.

Čas ukáže, jakým způsobem to bude fungovat a hlavně jakým způsobem toho využijí spammeři a falešné účty. Dobrá zpráva v tom všem je, že už nebude možné se dostat k lidem tak, že se dostanete k jejich přátelům (což byla a stále je hlavní cesta, jak spam a falešné účty masově obtěžují). Další dobrá zpráva je, že už nebude možné platit peníze za to, že prorazíte „blokádu“.

Špatná zpráva je, že sice nebudete dostávat přímo zprávy, ale o to více se budete muset zabývat požadavky (Message request). A s ohledem na to, jak Facebook ignoruje podporu uživatelů a moc neřeší případné obtěžování, je jasné, že na to opět budete sami. A ti, co budou chtít škodit, mohou jásat.

ebf - tip do článku - debata

To nejzábavnější na konec? Pokud se podíváte na ukázkové obrázky, tak onen „Message request“ samozřejmě obsahuje část posílané zprávy. Takže vlastně složka, do které padal otravný spam, přestane existovat, a vy ho začnete dostávat přímo. Jen se to nebude jmenovat zpráva (message) ale požadavek (message request).

Osobně bych si velmi přál, aby bylo možné nastavit, že nechci používat Messenger (interní poštu Facebooku) a Facebook by místo zbytečného posílání zpráv prostě odesílateli napsal, že mě touto cestou kontaktovat nelze. A ideálně mu předal informaci, že správnou cestou je (například) e-mail. Bohužel, tahle funkčnost Facebooku se potlačit nedá. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).