Hlavní navigace

Služba Xmarks opravila chybu při synchronizaci záložek

Jiří Macich ml.

Služba Xmarks slibuje rychlejší synchronizaci záložek při zavírání webového prohlížeče. Má však ještě dnes smysl pro synchronizaci používat samostatnou službu?

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Uživatelé služby Xmarks pro synchronizaci záložek (oblíbených položek) i mezi různými prohlížeči se konečně dočkali opravy, která by měla zamezit prodlevám při zavírání prohlížeče. Někdy se stane, že plug-in či rozšíření služby Xmarks provádí synchronizaci záložek při zavírání prohlížeče až několik minut, což brzdí i vypnutí systému. Běh prohlížeče je pak někdy nutné „násilně“ ukončit. 

Problém se projevoval především v kombinaci s browserem Mozilla Firefox, ale jeho oprava byla prý zařazena i do rozšíření a plug-inů pro další podporované prohlížeče. Událo se tak již dříve, ale provozovatel služby, společnost LastPass, s oznámením opravy čekala prý na to, jestli v reálných podmínkách nastane výrazné zlepšení, což se prý stalo. 

Před časem také byla konečně zajištěna podpora prohlížeče Safari předinstalovaného v OS X 10.9 Mavericks. Přestože Safari je pod OS X zdaleka nejpoužívanějším prohlížečem, uživatelé služby Xmarks na zajištění kompatibility čekali několik měsíců. Přitom Safari patří mezi prohlížeče, které Xmarks běžně podporuje. Jen s nejnovější verzí dlouho byla služba nekompatibilní.

Xmarks vs. synchronizace v prohlížečích

Mohlo by se zdát, že při dnešní výbavě prohlížečů již samostatná služba pro synchronizaci záložek nemá valný smysl, ale to není pravda. Jednou z jejích předností je synchronizace záložek napříč různými prohlížeči díky souboru rozšíření a plug-inů. Jednotlivé browsery totiž až na některé okrajové výjimky nepodporují synchronizaci křížem s jinými prohlížeči.

Navíc synchronizace v některých prohlížečích má k dokonalosti daleko. Například Internet Explorer podporuje synchronizaci jen mezi počítači s Windows 8, Windows 8.1 a Windows RT. Microsoft totiž synchronizaci uživatelských dat z prohlížeče přesunul na úroveň operačního systému jako systémovou funkci.

Mozilla přiznává, že její službu Firefox Sync si nakonfiguruje pouhé jedno procento uživatelů, z něhož jen pětina do synchronizačního procesu zahrne alespoň druhé zařízení, takže teprve takto malá část uživatelů Firefoxu skutečně využívá integrovaný synchronizační mechanismus. Mozilla se jej proto chystá přepracovat. O tom více v článku na našem sesterském serveru Root.cz.