Hlavní navigace

Šmírujme zvířátka!

30. 8. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Gorilky asi všichni známe, teď je tu něco daleko zajímavějšího. Okapi, tedy podivní tvorové, se představují díky online přenosu Českého rozhlasu. Je tu opět doba, kdy budeme většinu pracovní doby šmírovat zvířátka?
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Projekt Odhalení už běží nějaký ten pátek, gorily jsou okoukané. Když jsem před pár lety na tento projekt upozorňoval čtenáře Neviditelného psa, hned se na mě obořili, že jsem biologický analfabet (měli pravdu), jelikož jsem gorily označil za opice. Přitom jsou to lidoopi. Tehdy v prosinci roku 2005 si mi jeden známý postěžoval, že kvůli gorilám nestíhá v práci. Pořád na ně prý musel koukat, dokonce většinu pracovní doby.

Kdy jsou ty časy. Teď zmiňovaný milovník lidoopů pracuje v mezinárodní společnosti, kdyby se teď občas podíval na opice, tedy promiňte, na LIDOOPY, asi by s ním pěkně vyběhli. Nejenže že si nemůže prohlížet gorily, ale přijde i o další skvělý online přenos ze života zvířat. Tedy přesněji ze života zvířat žijících v zajetí. Konkrétně se jedná o okapi (více v české Wikipedii), velmi zajímavá zvířátka, která si mimo jiné prý olíznou vlastní uši. I pro opravdové znalce přírody (nejen pro ty, kteří chtějí vidět, jak si lížou uši) mohou být okapi jistě zajímaví, ostatně proto Český rozhlas spustil další online sledovačku s názvem Mládě pralesa.

cif - debata 2

Na webu je možné najít všemožné informace o okapi, zajímavé záznamy a hlavně pohled ze čtyř kamer. Cíle projektu jsou chvályhodné, jde o záchranu ohroženého druhu. A navíc o skvělou zábavu. Není nad to se po těžkém dnu (nebo i v jeho průběhu) podívat, jak se daří těmto podivným tvorům. V uspěchané době (toto prosím není fráze), kdy i na Internetu žijeme stále rychleji, se vyplatí občas vypnout a zabývat se něčím zdánlivě bezvýznamným. Odpočívat se zvířátky, pozorovat je, bavit se s nimi, zkoumat je a koneckonců je i hledat, protože se neustále přesunují z jednoho záběru kamery do druhého. A co víc, samice Etana prý v září porodí.

Reality show s lidmi zmizely z televizních obrazovek, notoričtí šmíráci se tedy budou muset spokojit s okukováním zvířat na Internetu. Nutno říci, že žádná z televizních show s připitomělými účinkujícími se ani zdaleka nemůže rovnat gorilám nebo dalším členům zvířecí říše. Zvířata se nehádají, nemluví nesmysly a hlavně nenudí. I když se válí v pelechu, je to zábavné, což se o lidech zavřených v nejrůznějších vilách nebo na ostrovech zrovna říci nedá. Pokud vás nezajímají okapi, učitě si najdete ta svá zvířátka na stránce s odkazy Googlu na přenosy ze zoologických zahrad z celého světa. Nebo je libo pražskou zoo? I ta má online přenosy. Prostě šmíráci zvířat mají z čeho vybírat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).