Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Smlouva o registraci domény v TLD .cz je zřejmě neplatná od J.Havelka - Vážení, připomeňme si, jak to všechno začalo. Polemika...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 2. 12. 2001 6:00

  J.Havelka (neregistrovaný)
  Vážení, připomeňme si, jak to všechno začalo. Polemika kolem registrací doménových jmen se vede intenzivněji od léta loňského roku, kdy nastoupil nový fenomén - Pavel Simon. Do té doby hromadní registrátoři typu Kratochvíla, Šorma a ostatních začali doznávat značné ztráty. Zejména tyto ztráty (nikoli však domělý pokřik "poškozených" kteří zapoměli uhradit) vyvolaly tuto diskusi. Je s podivem několik faktů, které všichni přehlíží: Nová pravidla vznikla na obranu proti tzv. spekulantům. Tedy tejména proti jedinému člověku, protože Kratochvíl přišel o vše co blokoval a teď doslova paběrkuje, One.cz založilo nové subjekty včetně subjektu Crhonek a zoufale, většinou marně se snaží a tak se specializuje na firemní domény které pan Crhonek sice občas hradí, ale nikdo jej od něj nekupuje. Pan Šimon zase registruje pro několik "firem", spíše osob, které v poslední době však nejsou schopny hradit ani udržovací poplatky. Snaha ostatních, registrujících pomlčkové domény typu i-něco, nebo iněco, eněco je spíše směšná, dokonce i Šorm (Kam na Pardubicku) přestává platit udržovací poplatky.
  Zajímavých je tedy pár faktů:
  -Šimon se v poslední době specializoval nikoli jen na celý cyklus kterým proběhne každá doména aby ji přeregistroval-tedy období - registrace, nastavení NS, faktura,upomínka, 2upomínka a odregistrování a ten den opětovná "přeregistrace" ( tyto domény lze jednoduchým způsobem zjistit). Simon přešel před několika měsíci na noční scriptování, tedy kdy po půlnoci domény, které nemají 15 dní nastaveny NS "padají". Má to několik výhod, mimo té, že o tom málokdo ví i tu, že tyto domény jsou-protože nemají nastaveny NS prakticky nezjistitelné, pokud si je přímo nevypíšete. Simon na tyto domény "nastavuje" NS: dříve-ns1.zoneedit.com ns.goodlife.cz, nyní- ns3.zoneedit.com ns4.zoneedit.com, pod některé z domén jako popis dokonce uvádí: na prodej /for sale/. Hlavní výhodou Simona však je, že se díky jeho člověku na CZ-NICu o pádu domény doví dříve než kdokoli ostatní !!!!!!!!!!!!!!!!
  Veškerá rádoby snaha CZ-NICu je doslova směšná z těchto důvodů-opomenu-li právní argumentaci o neplatnosti smluv, se kterou musím souhlasit:
  Pan Simon "nastavuje" N.S. několik hodin před poslední technickou kontrolou, tedy 14, většinou až 15 den (pokud je opakovaně nepřeregistrovává). Problém je, že tyto N.S. ve skutečnosti nastaveny nejsou, jen se tak pro technickou kontrolu tváří a po "prověření" CZ-NICem správnosti technických údajů zase přestanou existovat. Tedy pro laiky, pokud si jednoduchým způsobem u Simonovi domény ověříte, zda má NS nastaveny, zjistíte, že je nastaveny nemá, byť je tak CZ-NICem vykazována. Ostatní národní správci toto prověřují u domén průběžně, CZ-NIC však jen jednou, tedy vědomě toto Šimonovi umožňuje. Jednouduchou obranou by bylo, aby CZ-NIC laskavě zvedl pozadí a domény s neexistujícími, respektive s nenastavenými NS Simonovi odregistroval - je to jednoduché, Simon jich ke dnešku použil málo, kontrola podle nikoli domén, ale NS by byla rychlá. Ale CZ-NIC si hraje na spravedlivého a činí opatření naprosto nesmyslná. Při vší úctě k lidem poctivým a morálním, jakým je bezesporu Dan Lukeš je problém totiž v něčem jiném. Ten "zázračný" script Šimona, který je podle některých pracovníků vedeni CZ-NICu dokonalý v tom, že se ptá na doménu a pak odešle jediný registrační email a tak na rozdíl od těch, kteří proti Šimonovi marně bojují salvami registračních emailů (aby je následně CZ-NIC okamžite spravedlivě zablokoval pro útok - osobně jsem si při rozkodování Simonova scriptu a odzkoušení obrany proti němu ověřil) je sice rychlý, ale jen zdánlivě. Proč? Protože Simon má na CZ-NICu svého člověka, který mu již více jak rok umožňuje to, že se o pádu domény dozví dříve, než ostatní!!!!!!!!!!!!!!!! Simon pak v poklidu odešle registrační email ještě ve chvíli, kdy je doména pro veřejnost vykazována jako obsazená!!!!! O tom, že Simon má defacto přístup na server CZ-NICu, že tam má od loňského roku nainstalovaného svého "trojského koně", o tom, že má u národního správce Simon svého člověka ví vedeni CZ-NICu již rok, protože bylo o věci několikrát opakovaně informováno. A proč s tím nic nedělá?? No, protože jedním z těch lidí kteří "tajně" s panem Simonem spolupracují je právě člen vedení CZ-NICu !!!!!!!!! A že je to pomluva??? Velmi brzy uvidíme že ne, protože se připravuje radikální a zásadní akce, akce veřejná, za spolupráce medií, která tento systém rozmetá doslova na kousky - nastoupí plno žalob, respektive jedna jediná, společná ze strany několika žalobců na neplatnost registračních smluv u domén registrovaných Pavlem Simonem a to pro podvod. Vzhledem k tomu, že na toto mé tvrzení je dostatek důkazů a podkladů (konečně), pude si pan Simon, jeden či dva zaměstnanci CZ-NICu a jeden člen vedení hezky hačnout do kriminálu a nebude to tak dlouho trvat.
  A pokud by se například jinak decentní ing. Peterka začal dožadovat důkazů (byť mám zjištěno, že byl na tento stav několikrát upozorněn), doporučoval bych mu raději než reakci zde na Lupě radikální řešení uvnitř vlastního sdružení. Předpokládám i reakci pana Orsága, kterému bych doporučil, aby si raději pořídil kartáček na zuby a pečení buchet včetně donášky na několik let dopředu. Nebo není pravdou pane Orságu, že o této věci víte nejvíce a že Simona znáte osobně?????
  Tedy, bude veselo, některým lidem spíše neveselo. No a protože žijeme v Čechách, zůstaneme asi věrni národnímu pravidlu - když má někdo průšvih, mají z toho ostatní srandu. A tohle bude velký průšvih. A protože jde ještě i o nemalé peníze, nechtějte ode mne adresu nebo důkazy. Důkazy jsou pohromadě a v současné době pro jistotu opakovaně prověřovány nejen odborníky na legislativu a internet, ale i na trestní právo a velmi brzy budou předány policii. A protože se nejedná o klasickou trestnou činnost, ale o tzv. organizovaný zločin, jsem přesvědčen, že reakce policie, následně vyšetřovatele, státního zástupce a soudce bude rychlá a nekompromisní. Tedy, Simon dostudoval a přestože z Nevanovy ulice příliš nevychází, nebude z ní několik let vycházet vůbec. Ono bude horko i lidem v DIZAPu a ostatním, kteří Simona platí.
  Víte, ten problém totiž není v ničem jiném, než v lidech. Že ano pane Orságu, Šimone............ :-))
 • 5. 12. 2001 21:21

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Hlavní výhodou Simona však je, že se díky jeho člověku na CZ-NICu o pádu domény doví dříve než kdokoli ostatní !

  Teorie hezka, ale byt Simonem, tak si vas nekde podam. Kazdy s trochou schopnosti premyslet a, samozrejme, trochou ochoty venovat veci svuj cas dokaze pomerne presne spocitat, kdy vypadne ktera domena. Pri trose pokusovani a pozorovaciho talentu pak kazdy druhy dokaze vysledovat, kdy je spravna chvile na zasilani zadosti (a ze to neni pulnoc, jak uvadite vy vi prakticky kazdy). Vy ovsem k vysvetleni jeho vysledku potrebujete spikleneckou teorii ...

  Co se tyce zbytku - uvedl jste, ze me povazujete za poctiveho cloveka (a ja za tuto projevenou duveru dekuji). Kazdy, kdo se kdy ucastnil v jakekoliv podobe verejneho zivota vi, ze proti pomluve se prakticky neda branit - protoze pomluva je obvykle snuska obvineni bez jakehokoliv dukazu a pokud se v ni o dukazech mluvi, tak vzdy s tim, ze "budou dodany" v budoucim case (a vzdy je pouzit i ten trpny tvar - autor pomluvy nikdy nerekne ani kdy ani kdo dukazy doda). Vas text ma vsechny znaky takove prazdne pomluvy - a proto chapu, ze napadene osoby se tady na tom miste branit nijak nebudou a ja to za ne delat nebudu. Nicmene, musim zde prezentovat svuj nazor, i kdyby to melo znamenat, ze me za poctiveho prestanete pokladat, protoze s vami proste nebudu souhlasit - domnivam se (s pravdepodobnosti hranicici s jistotou), ze nikdo ze jmenovanych nema povedomi o zadne takove osobe, trojskem koni ani jinem podobnem mechanismu, ktery by k podvadeni slouzil. Popravde receno, dost vazne pochybuji, ze nekdo nebo neco takoveho vubec existuje i nevedome.

  A rad bych veril, ze se slibovane verejne akce a dukazu pro organy cinne v trestnim rizeni dockame v primerene kratkem case - protoze jinak vam kompliment o poctivosti a moralnich umyslech patrne nebudu mit prilezitost oplatit.

 • 9. 12. 2001 4:48

  J.Havelka (neregistrovaný)
  Pane Lukesi ano, spocitat se da. da se spocitat a odsledovat ze domeny zacinaji padat podle kvality nastaveni casu na serveru CZ-NICu v 14,00 - 14,10. Nemate prevdu ze nepadaji v noci. Padaji, a to v 03,15 - 03,20 hod ty,ktere nemaji nastaveny NS.
  Ale spocitat pad domeny s presnosti na setinu vteriny? A u 400 - 600 domen denne? Trochu silne sousto a trochu bystry pozorovatel....
  Dovolim si malou napovedu - ucinil jsem si test - v noci vyla domena, ktera nemela nastaveny N.S. odregistrovana presne v 03.20.12 hod. Dovolil jsem si vyjimecne zahltit CZ-NIC 100 registracnimi emaily v dome od 03.19.50 do 03.20.10. Domeny byla v dobe kdy jsem zacal odesilat vedena na P.Simona, presto si ji preregistroval. Druhy den jsem nehltil, ale pokusil jsem se v ramci neprovokovani zaregistrovat jinou, nevyznamnou domenu, kterou P.Simon drzel. Odeslal jsem jeden jediny registracni email (z rychle posty) v 03.18.30. Domeny byla jeste v 03.20.05 vykazovana na P.Simona a pak spadla. Prestoze jsem reg odeslal 90 vterin pred padem z rychle posty, domenu jsem zaregistroval, ostatni ziskal P.Simon. Myslim pane Lukesi, ze dale to rozvadet nemusim...oba vime co tu pisi.
  Neni snad pravda, ze CZ-NIC opustil clovek, ktery mel pristup k serveru, dejme tomu pro ehm nespolehlivost? Zrejme to ale nebyl ten pravy clovek o kterem jsem psal.
  Na jednu stranu se tu pise o opatrenich ktera podnika P.Simon, ktery chyta domeny firem a pak jim je chodi i s hostingem nabizet za 50-70 tisic, pritom staci male opatreni - zkontrolovat funkcnost NS domen zaregistrovanych P.Simonem. Byt jsou u CZ-NICu vykazovany jako nastavene, ve skutecnosti nejsou. Z duvodu nesplneni technickych podminek nastaveni domen pak tyto odregistrovat. Bylo by to daleko ucinnejsi, nez slavna nova pravidla. Ale to by nekdo na CZ-NICu musel projit vsechny subjekty P.Simona (prace na 3 minuty), pak u nich projiz NS, zkontrolovat funkcnost a nefunkcni odregistrovat. Celkem by tato prace zabrala sikovnemu operatorovi cca 30 minut. Nebo nemam pravdu?
 • 9. 12. 2001 7:29

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  K cemu pocitat pad domeny na setinu vteriny presne ? Proboha, to i ja, co se o presny timing nezajima, protoze se registracemi nezivi vim, ze zpracovani fronty probiha jednou za dve desitky minut, takze staci byt prvni ve fronte. To co potrebuju je zjistit jak dobre je server synchronizovan a pak na zacatku kazde periody poslat na kazdou domeny JEDEN mail. Pokud dokazu odhadnout vypadek domeny s presnosti NA HODINU, pak mi staci tri dopisy dorucene v presne odhadnuty okamzik aby pravdepodobnost, ze budu prvni byla VELMI vysoka. Je uplne jedno jak hodne dopisy jste zahltil automat, pokud jste nevysledoval TUTO vlastnost, protoze ten kdo ji zna dokaze byt s radove mensim mnozstvim dopisu neporovnatelne uspesnejsi.

  Takze, oba vime co tu pisete - vy jste se nikdy systemu profesionalne nevenoval a pro registraci se pokousite pouzit nejtupejsi algoritmus, ktery napadne uplne kazdeho (ano, on muze byt ucinny, sam jsem ho uz uspesne vyzkousel). A z toho, ze vas s prehledem porazi profesional soudite, ze musi byt s nekym spolcen. Podivejte, ja nevim jestli je nebo neni s jistotou - ja si myslim, ze neni. A pro ty vykony, ktere vy povazujete za jednoznacny dukaz jeho spolceni ja vidim dost jednoduche vysvetleni, pro ktere spikleneckou teorii vubec nepotrebuji. Navic si myslim, ze celkovy zisk Simonuv z prodeje domen je mensi nez dane, ktere zaplati kdokoliv z tech, se kterymi by se musel spolcit, aby mu to k necemu bylo. Kdyz clovek necemu venuje cas a je jen trochu schopny (a on Simon podle vseho zadny extremni genius neni, ale je pracovity) tak proste dosahuje lepsich vysledku nez laik, ktery nahodou jednou neco dvakrat vyzkousel. Na tom mi nepripada nic divneho. Vsadim se, ze dokazi nakonfigurovat (takrka) jakykoliv UNIX podstatne drive nez vy - a nevidim duvod, proc v tom hledat teorii o spiknuti mezi mnou a programatory toho UNIXu.

  Neni snad pravda, ze CZ-NIC opustil clovek, ktery mel pristup k serveru, dejme tomu pro ehm nespolehlivost?
  Z CZ.NIC, pokud vim, nikdy neodesel zadny zamestnanec krome jedne slecny (a ta stejne nemela zadny primy pristup k databazi registraci), ktera odjela na delsi pobyt v zahranici a ktera, pokud vim, na sve misto po navratu zase nastoupi. Takze bude lepsi, kdyz si pockame na ony slibovane dukazy, protoze to vypada, ze v problematice, o ktere zde mluvime v zasade moc nerozumite. Ani o tom, jak se registruji domeny, ani o tom kdo kdy z jakych duvodu odkud odesel.

  Omlouvam se, obvykle nemam ve zvyku diskutovat zpusobem "nebudeme se bavit, protoze tomu nerozumite", ale v tomto pripade nemam jinou moznost. Snad se mi alespon podarilo vam trochu vysvetlit taje registracniho systemu a priste budete pri pokusnych soubojich se Simonem treba o trochu uspesnejsi.

  Na zaver znovu vyslovim svoji nadeji, ze slibovanych dukazu a verejne akce se dockame v blizkem case.

 • 9. 12. 2001 23:20

  MK (neregistrovaný)
  Neni snad pravda, ze CZ-NIC opustil clovek, ktery mel pristup k serveru, dejme tomu pro ehm nespolehlivost? Zrejme to ale nebyl ten pravy clovek o kterem jsem psal.

  Vazeny pane,
  uvedena tvrzeni jsou velmi zavazna. Zadam Vas o predlozeni dukazu, ktere Vase slova potvrzuji. Pokud k takove veci doslo, cekam, ze dozorci rade poskytnete dostatek informaci, aby mohla uvedena fakta prosetrit.

  V pripade, ze uvedenymi dukazy nedisponujete, doufam, ze se omluvite.

  S pozdravem

  Michal Krsek - predseda Dozorci rady CZ.NIC, z.s.p.o.

 • 13. 12. 2001 4:12

  J.Havelka (neregistrovaný)
  Panove verte, dukazu se dockate drive, nez se nadejete. Z teto diskuse vsak vyplyvaji dve veci:
  -superexpert pan Crhonek si precetl muj prispevek a One.cz tak zjistilo, ze domeny se odregistrovavaji i po pulnoci (na rozdil od tvrzeni nekterych odbormniku z CZ-NICu)
  -potvrdilo se mi ze je pro zastance CZ-NICu a jeho predstavitele lepsi moralizovat, nez opravdu neco udelat - mam na mysli odregistrovani domen P.Simona pro podvod - nenastavene NS

  nebo nemam pravdu???

  Tady to ale uz nikdo necte, tedy neco malo vice informaci u cerstvejsiho clanku :-))
 • 16. 12. 2001 23:19

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Myslim, ze s dalsi diskusi bude vhodnejsi az se objevi slibovane akce a budou predlozeny avizovane dukazy. Do te doby je to foma, sama foma.
 • 15. 4. 2012 21:19

  Suverenne (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Vážený pane.
  Ůplně jsem se zděsil po přečtení vašeho ,,úchvatného díla,, podobného ideologickým vášnivým revoltám které burcovali lid k lynčování a nebo soudům jako s Miladou Horákovou a nebo Janem Husem... jsem zhnusen.
  To co zde konspirativně rozvíjíte a popisujete jako nějakou konspiraci je jen blábol člověka plného živočišného frustrátu z toho že on sám nebyl první a nebo neuspěl a nebo se nezorientoval. Business je business a je vážený pane kapitalismus ne normalizace kde se klepe po prstech lidem kteří si dovolili nějak vybočit a nebo vyčnívat.
  To že pan Simon a nebo Šimon, kdo to ví je bůhví kdo je celkem jedno. Je také jedno kolik má domén. Jedno už není evidentně jaké že to má domény? Není to právě ten problém jako že evidentně je.. takže nesuďme někoho komu to myslí ale laskavě se zamysleme nad celým systémem a vůbec stádiem a fází v jakém se tento business nachází.
  Evidentně je doménový svět ještě stále na svém počátku a přeje všem připraveným a vnímavým. To že jste zaspal a nyní se cítíte méněcenný je jenom vaše chyba a je na každém z nás aby se s tím vyrovnal a nepsal tady podobné bláboly o kriminálu a nebo lynčování v podobě nějaké legislativy upravené kvůli jednomu člověku .. jak směšné, bizardní...nor­malizační na tuto naši dobu.
  Z takových jako jste vy se tvoří to podstatné zlo které tady stále dříme a brzdí každý pokrok a nepřeje těm nejlepším protože proč? Protože to nejste Vy .... Jak jednoduché.

  Má úcta Vy samo-soudce.