Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Smrt SMS se nekoná. Aplikace sice používáme stále víc, ale nevydělávají od Dan - SMS jsou pro operátory zlatým dolem, protože nároky...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 18. 6. 2015 12:38

  Dan (neregistrovaný) ---.234.broadband7.iol.cz

  SMS jsou pro operátory zlatým dolem, protože nároky na zatížení sítě jsou minimální, neplatí se za ně žádné propojovací poplatky a celá částka za SMS tak zůstává operátorovi, který ji účtuje.

  Přitom aby uživatel přenesl 1 MB dat, tak musí odeslat 7490 SMS. Protože velikost jedné SMS je jenom 140 B, zaokrouhleně tedy 0,00013 MB.

  Při běžné ceně SMS, která bývá většinou 1,5 Kč, pak operátor za přenos 1 MB dat v podobě SMS inkasuje částku 11 235 Kč!

  Pro uživatele má SMS řadu výhod:
  1) SMS jde odeslat i s velmi slabým signálem, který by pro sestavení hovoru rozhodně nestačil
  2) Fungují spolehlivě i v nejzákladnější GSM síti.
  3) Prakticky 100% majitelů mobilů je schopno SMS přijmout a není potřeba na straně příjemce žádný dodatečný HW nebo služby (není potřeba smartphone ani aktivní datové přenosy s datovým paušálem).
  4) Doručení SMS je odesílateli notifikováno prostřednictvím doručenky.

  Já osobně mám SMS v rámci tarifu neomezené a posílám je raději než zprávy přes messengery, právě proto, že protistraně můžou vypadnout data - například mobil připojený k wifi, která ale nedovolí uživateli další přístup do netu, případně jiné důvody.

  SMS funguje vždy :-). Ovšem MMS neposílám vůbec. Na to mám jenom Whatsapp a Viber.

 • 22. 6. 2015 21:23

  lahvon

  Krásně jste se sám popřel. :)

  Když pominu fakt, že jsem v životě neměl SMS dražší než 1 SMS za korunu .. už od dob Oskara někdy od roku 99, tak dneska už ten byznys s SMS zprávami funguje trochu jinak.

  Většina uživatelů už dneska funguje na nějakém z "flat" tarifů a SMS jsou často v ceně. Proto už uživatel cenu SMS neřeší. Proto objem SMS dál roste. Ale operátorovi to už navíc peníze negeneruje, tak jako v minulosti.
  Na druhou stranu, SMS centra má už dávno zaplacené a tak ho to ani prakticky nic nestojí.