Hlavní navigace

Smrt SMS se nekoná. Aplikace sice používáme stále víc, ale nevydělávají

Daniel Dočekal

Záplava aplikací pro posílání zpráv, stovky milionů uživatelů a biliony poslaných zpráv. Peníze to ale – na rozdíl od SMS – nepřináší.

Juniper Research upozornil na zmenšující se velikost trhu posílání zpráv. Ten v roce 2014 představoval 113,5 miliardy dolarů, v roce 2019 by ale měl být stav nižší o 600 milionů dolarů. 

Objem posílaných zpráv přitom bude stále výrazně stoupat, z dnešních 31 bilionů na více než 100 bilionů v roce 2019. Ještě zajímavější může být, že v roce 2019 budou příjmy generované z jedné zprávy pouze na úrovni 1 % vůči příjmům, které vytvářejí SMS a MMS.

Aplikací pro posílání zpráv je poměrně velké množství. Řada společností doufá, že se jim podaří získat významný podíl na trhu, ale chybí jim zatím monetizace. Jakkoliv uživatelé od SMS a MMS přecházejí právě na internetově založené služby na posílání zpráv, žádný významný vliv na příjmy to mít nemá. 

Provozovatelům se nedaří do služeb dostat reklamu a přímé zpoplatnění uživatelů nepřipadá v úvahu. Náhradní řešení v podobě prodávání dodatečného obsahu (zejména nálepek a dalších prvků) je sice populární, ale ne dostatečně.

Content 2017 - tip Footshop

Provozovatelé jako Snapchat, Line či Facebook (Messenger) doufají v propojení zprávových aplikací s přímými platbami, ale ani zde to nevypadá na recept na úspěch.

Juniper Research zmiňuje, že tradiční SMS budou stále růst, zejména vlivem rozšířeného využívání aplikací posílajících SMS uživatelům (A2P, Application to Person), kde významnou roli hraje zvyšující se zapojení telefonů jako autentizačních či notifikačních kanálů. Nejvíce tak zprávové aplikace ukousnou klasickým SMS posílaným mezi lidmi (označovány jsou jako P2P, Peer to Peer). 

Našli jste v článku chybu?
18. 6. 2015 12:38
Dan (neregistrovaný)

SMS jsou pro operátory zlatým dolem, protože nároky na zatížení sítě jsou minimální, neplatí se za ně žádné propojovací poplatky a celá částka za SMS tak zůstává operátorovi, který ji účtuje.

Přitom aby uživatel přenesl 1 MB dat, tak musí odeslat 7490 SMS. Protože velikost jedné SMS je jenom 140 B, zaokrouhleně tedy 0,00013 MB.

Při běžné ceně SMS, která bývá většinou 1,5 Kč, pak operátor za přenos 1 MB dat v podobě SMS inkasuje částku 11 235 Kč!

Pro uživatele má SMS řadu výhod: 1) SMS …

22. 6. 2015 21:23

Krásně jste se sám popřel. :)

Když pominu fakt, že jsem v životě neměl SMS dražší než 1 SMS za korunu .. už od dob Oskara někdy od roku 99, tak dneska už ten byznys s SMS zprávami funguje trochu jinak.

Většina uživatelů už dneska funguje na nějakém z "flat" tarifů a SMS jsou často v ceně. Proto už uživatel cenu SMS neřeší. Proto objem SMS dál roste. Ale operátorovi to už navíc peníze negeneruje, tak jako v minulosti. Na druhou stranu, SMS centra má už dávno zaplacené a tak ho to ani prakticky …