Hlavní navigace

Software pro centrální nákup se nepoužívá, Windows 95 jako aplikace, nové MacBooky Air

24. 8. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V Číně už je online přes 800 milionů lidí. Nové herní grafiky Nvidia RTX jsou tu. Office 365 se chytá na Office 2019. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) přišel se zprávou, že centrální nákup státu po čtyřech letech od spuštění nefunguje, nepřináší očekávané úspory a téměř nikdo nevyužívá nástroj pro sběr požadavků z celé státní správy. Tento sběr měl zajišťovat předražený software NEN (Národní elektronický nástroj). „Od jeho spuštění v roce 2014 jej k podpoře centralizovaného zadávání ale téměř nikdo nevyužívá, protože nefunguje tak, jak požadují centrální zadavatelé,“ píše NKÚ. Detaily jsou k dispozici v kompletní zprávě (PDF).

Nvidia před pár dny představila profesionální grafiky Quadro využívající architekturu Turing a nyní následují také herní/běžné modely, které rovněž běží na Turingovi. Nové GPU od Nvidie se jmenují GeForce RTX a jsou připraveny pro ray tracing. RTX 2070 a 8 GB paměti startuje na 499 dolarech, RTX 2080 s 8 GB paměti začíná na 699 dolarech a nejvýkonnější RTX 2080 Ti s 11 GB paměti otevírá na 999 dolarech. Předobjednávky už odstartovaly, karty půjdou na trh koncem září.

Pokud si chcete zavzpomínat na Windows 95, lze ho spustit ve formě nové aplikace pro Windows, macOS a Linux. Funguje to, jak byste čekali, a navíc jsou k dispozici zdrojové kódy.

Čínská vláda slavnostně oznámila, že počet uživatelů internetu v této zemi už činí 802 milionů. Internet je v tomto případě poněkud nadnesené slovo, jde spíše o čínský intranet s často velice inovativními službami. Čínské úřady dále uvádí, že v druhé polovině roku 2018 se poprvé k internetu připojilo téměř 30 milionů Číňanů. Celkem 788 milionů uživatelů internetu se v Číně připojuje přes mobily. Penetrace internetu v zemi je stále kolem 60 procent, a je zde tedy další značný potenciál pro růst. Pro srovnání – ve Spojených státech je online kolem 300 milionů lidí.

Číně se také začíná dařit export některých inovací. TechCrunch informuje, že Baidu dodá do Japonska své autonomní autobusy. Nasazovat je bude tamní společnost SB Drive, která spadá pod SoftBank. Japonci prozatím nasadí deset miniautobusů Baidu Apolong. Od začátku příštího roku je chtějí zkoušet na letištích nebo v turistických oblastech. 

Bloomberg přichází se zprávou, že Apple konečně po řadě let chystá obnovu notebooků MacBook Air. Stroje mají dostat Retina displej, ostatní informace jsou nejasné. U počítačů Applu má bát nový Air „vstupním“ modelem, jako je tomu doposud.

Steam na Linuxu začne podporovat hry pro Windows. Využije k tomu Wine. Jde o projekt Proton, který nyní představilo Valve a dalo ho i k dispozici na GitHub. Postupně mají přibývat další tituly.

Office 365 pro macOS v září aktualizuje aplikace na verzi Office 2019. Zároveň s tím bude vyžadována verze macOS minimálně 10.12 (z roku 2016), doposud to bylo 10.10. V případě Windows se pak počítá čistě s podporou Windows 10.

Dropbox je další z několika firem, které oznámily, že začnou v serverech využívat procesory AMD EPYC. Služba s 500 miliony uživatelů konkrétně nasazuje jednosoketový EPYC 7351P.

HTC spouští předobjednávky pro bezdrátový adaptér pro VR brýle Vive. Jmenuje se Vive Wireless Adapter a umožňuje do headsetu přenášet data z počítače bez kabelů. Cena je stanovena na 299 dolarů, přičemž brýle Vive Pro potřebují ještě „compatibility pack“ za 60 dolarů. Dosah je šest metrů, využívá se WiGig a XR kodek Display Link.

Microsoft ukončuje aplikaci Sway pro iOSupozorňuje Thurrott.com­. Sway byl představen v roce 2014 a je to nástroj, který tak trochu nahrazuje PowerPoint, tak trochu slouží ke sdílení dokumentů a podobně. Uživatelé ho ale příliš nepochopili a zřejmě nemá velký úspěch. Aplikace pro Android nikdy nevznikla.

SUSE byl první Linux, který Microsoft začal oficiálně podporovat ve svém cloudu Azure. Postupně přibyla řada dalších, kamarádství mezi SUSE a Microsoftem ale nadále přetrvává. SUSE nyní vyvinulo linuxový kernel upravený speciálně pro Azure. Ten mimo jiné zrychlí bootování SLESu a umožní využívat nové funkce.

Intel kupuje startup Vertex.AI. Ten pracuje na deep learning enginu PlaidML. Intel toto všechno začlení pod svoji AI sekci, kde se mimo jiné vyvíjí specializované čipy určené právě pro umělou inteligenci.

Čínské Xiaomi hlásí první finanční výsledky po nedávném vstupu na burzu. Firma se v posledním kvartálu dostala do zisku 2,1 miliardy dolarů při meziročním růstu tržeb o 68 procent na 6,6 miliardy dolarů. Téměř 70 procent z celkových prodejů dělají chytré telefony. Většina prodejů pak jde z Číny, ze zahraničí je to prozatím 36 procent. Xiaomi postupně skrze obchody expanduje i v Česku.

Liberecká společnost Hardwariokterá stojí za IoT stavebnicí BigClown a která nedávno uspěla na Indiegogo, se za pomocí CzechAcceleratoru vydává do Velké Británie. Firma tam mimo jiné otevře obchodní pobočku a chce navázat partnerství s Raspberry Pi Foundation.

Cloud 22 temata

Brněnský Flowmon Networks výrazně posiluje vedení. Tento krok má pomoci k probíhající expanzi na světových trzích. Firma se nyní zaměřuje na USA, německy hovořící země a Anglii. Flowmon loni v obratu rostl o 25 procent.

Pure Storage kupuje firmu StorReduce, která pracuje na softwarově definované storage platformě pro nestrukturovaná data. Pure rozšíří své object storage portfolio a nabídne novou deduplikaci.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.