Hlavní navigace

Sony nebude vyrábět 3,5" diskety ani pro Japonsko

Jiří Macich ml.

Sony v roce 2011 ukončí výrobu 3,5" disket i pro domácí trh. Jelikož mnozí další výrobci tohoto archaického paměťového nosiče již výrobu disket odpískaly dříve, jde zřejmě o jeden z posledních hřebíčků do pomyslné rakve 3,5 disket. Ještě za minulý fiskální rok jich Sony doma v Japonsku prodalo dvanáct milionů kusů. Své uživatele si tedy 3,5" diskety stále nacházejí. Zájem ale logicky opadá. Pro srovnání – v roce 2002 jich Sony doma prodalo o 35 milionů kusů více. Diskety mají dny své největší…

Sony v roce 2011 ukončí výrobu 3,5" disket i pro domácí trh. Jelikož mnozí další výrobci tohoto archaického paměťového nosiče již výrobu disket odpískaly dříve, jde zřejmě o jeden z posledních hřebíčků do pomyslné rakve 3,5 disket. Ještě za minulý fiskální rok jich Sony doma v Japonsku prodalo dvanáct milionů kusů. Své uživatele si tedy 3,5" diskety stále nacházejí. Zájem ale logicky opadá. Pro srovnání – v roce 2002 jich Sony doma prodalo o 35 milionů kusů více. Diskety mají dny své největší slávy už roky za sebou, i když se nejen v internetových diskusích pořád vedou spory o médium, které se stalo jejich faktickým nástupcem.

Přišly CD/DVD nosiče a později USB flash disky nebo paměťové karty. Dnes se mnoho přenosů dat realizuje online a třeba některé přenosné počítače už nemají ani optickou jednotku, natož disketovou mechaniku. Nyní se zdá, že podobný osud čeká paměťové karty v kapesních zařízeních. Alespoň tedy pokud se podíváme na takový Apple iPad nebo plány Microsoftu s Windows Phone 7. Microsoft příliš nevěří ani ve světlou budoucnost velkokapacitních optických nosičů v zábavním průmyslu, takže se jeho Xbox 360 zaměřuje na online distribuci obsahu (když sázka na HD-DVD v bitvě s Blu-ray nevyšla). (CNET News)

Našli jste v článku chybu?
27. 4. 2010 11:07
Nějak si ani nevzpomínám, kdy jsem naposledy viděl disketu, nebo na ní něco nahrával. A kdy jsem vypaloval datové CD? Dokonce si nemůžu ani vzpomenout, kdy jsem něco přenášel na USB flash! Od té doby, co mám na UPC upload 10Mbit, už není potřeba nic řešit jinak než online. Domácí NAS (disky) s několika TB místa + záloha do offsite úložiště a stačí to.