Počítačové pirátství, nelegální sdílení multimediálního obsahu a změny souvisejících pravidel jsou horká témata posledních týdnů a to zejména kvůli zátahu severočeské policie na řadové uživatele P2P sítí, který pravděpodobně nebyl zdaleka posledním.
V současné době, kdy začíná i v ČR docházet ke kriminalizaci spotřebitelů a zabavování jejich počítačů za kopírování hudebních a video nahrávek, je čím dál důležitější, aby bylo stanoveno, co spotřebitelé můžou včetně nastavení férových podmínek,
píše se v dnešním prohlášení Sdružení obrany spotřebitelů. Práva uživatelů – spotřebitelů jsou relativně jasně dána už nyní, nicméně o jejich férovosti lze polemizovat do nekonečna.
V prohlášení Sdružení obrany spotřebitelů je vyjmenováno šest bodů, kde je prý podle názoru spotřebitelů potřeba provést změny. Nalezneme mezi nimi třeba i kritiku regionů u DVD či DRM ochran u hudby z internetových obchodů.
Zajímavý a nejkontroverznější je poslední ze šesti bodů: Odmítáme kriminalizaci jednotlivých spotřebitelů, úsilí státních úřadů i vlastníků práv duševního vlastnictví by mělo být upřeno k odstranění kriminálních sítí narušujících práva duševního vlastnictví za účelem dosažení zisku.
To lze volně interpretovat i tak, že uživatelé dopouštějící se ilegálního sdílení či kopírování pro osobní potřebu by měli být tolerováni a pozornost úřadů by se měla zaměřit například na větší ryby. Otázkou pak také je, kde končí ona osobní potřeba.
Toto téma rozděluje veřejnost. Stačí si přečíst rozhovor s ředitelkou České protipirátské unie Petrou Žikovskou. nebo následnou glosu Kde je pravda v otázce sdílení? a především také související diskuze.