Hlavní navigace

SOS: konflikt mezi právy autorů a spotřebitelů

Jiří Macich ml.

Počítačové pirátství, nelegální sdílení multimediálního obsahu a změny souvisejících pravidel jsou horká témata posledních týdnů a to zejména kvůli zátahu severočeské policie na řadové uživatele P2P sítí, který pravděpodobně nebyl zdaleka posledním. V současné době, kdy začíná i v ČR docházet ke kriminalizaci spotřebitelů a zabavování jejich počítačů za kopírování hudebních a video nahrávek, je čím dál důležitější, aby bylo stanoveno, co spotřebitelé můžou včetně nastavení férových podmínek,…

Počítačové pirátství, nelegální sdílení multimediálního obsahu a změny souvisejících pravidel jsou horká témata posledních týdnů a to zejména kvůli zátahu severočeské policie na řadové uživatele P2P sítí, který pravděpodobně nebyl zdaleka posledním.

V současné době, kdy začíná i v ČR docházet ke kriminalizaci spotřebitelů a zabavování jejich počítačů za kopírování hudebních a video nahrávek, je čím dál důležitější, aby bylo stanoveno, co spotřebitelé můžou včetně nastavení férových podmínek, píše se v dnešním prohlášení Sdružení obrany spotřebitelů. Práva uživatelů – spotřebitelů jsou relativně jasně dána už nyní, nicméně o jejich férovosti lze polemizovat do nekonečna.

V prohlášení Sdružení obrany spotřebitelů je vyjmenováno šest bodů, kde je prý podle názoru spotřebitelů potřeba provést změny. Nalezneme mezi nimi třeba i kritiku regionů u DVD či DRM ochran u hudby z internetových obchodů.

Content 2017 - tip Footshop

Zajímavý a nejkontroverznější je poslední ze šesti bodů: Odmítáme kriminalizaci jednotlivých spotřebitelů, úsilí státních úřadů i vlastníků práv duševního vlastnictví by mělo být upřeno k odstranění kriminálních sítí narušujících práva duševního vlastnictví za účelem dosažení zisku. To lze volně interpretovat i tak, že uživatelé dopouštějící se ilegálního sdílení či kopírování pro osobní potřebu by měli být tolerováni a pozornost úřadů by se měla zaměřit například na větší ryby. Otázkou pak také je, kde končí ona osobní potřeba.

Toto téma rozděluje veřejnost. Stačí si přečíst rozhovor s ředitelkou České protipirátské unie Petrou Žikovskou. nebo následnou glosu Kde je pravda v otázce sdílení? a především také související diskuze.

Našli jste v článku chybu?
17. 1. 2007 10:08
Rozumný nakupující (neregistrovaný)
Jste úplně vedle. Nejste náhodou zaměstnanec OSA, RIA nebo jin0 podobn0 teroristick0 organizace? Oni totiž uvažují velmi podobně, jako Vy.
17. 1. 2007 3:42
michal zobec (neregistrovaný)
já bych to řešil jinak, pokud někdo na P2P síti nabízí SW včetně cracků a sériových čísel tak je to podle mě nezákonné a takového člověka by měli zavřít. pokud ale jen sdílí instalačky a není to v rozporu s licenčními podmínkami autora/firmy tak proč by to nesdílel. sdílení filmů a hudby je jasné že... ale je to těžké, já se třeba rád dívám na lost, prison break apod a v čr se na to prostě nekouknu, al…