Před téměř třemi týdny (24. července) na internet unikla kvalitní kopie filmu Expendables 3 (Postradatelní 3), který má v USA premiéru 15. srpna. Od té doby se distributor, firma Lions Gate Entertainment Corp., nezastavil a podává jednu žádost o stažení pirátské kopie za druhou.
Jenže – je to boj s větrnými mlýny: k 1. srpnu si podle údajů distributora lidé z internetu jen přes P2P sítě stáhli více než 2,1 milionu kopií snímku.
Firma Lions Gate případ v USA dotáhla až k soudu, který požádala o předběžné opatření (text v angličtině v PDF). A soud firmě vyhověl – o víkendu přikázal šesti službám na sdílení obsahu, aby kopie filmu ze svých serverů stáhly.
Jde o servery limetorrents.com, billionuploads.com, hulkfile.eu, played.to, swankshare.com a dotsemper.com. Proč právě tato šestice? Na rozdíl od jiných služeb totiž podle Lions Gate tyto servery nereagovaly na výzvy ke smazání.
I tak je to zřejmě jen špička ledovce – jakmile film jednou unikne na internet, je v podstatě nemožné jeho šíření zcela zastavit.
Účty u ledu
Soudní příkaz, který publikoval server Torrentfreak (PDF v angličtině), je zajímavý také tím, že současně nařídil zmražení všech bankovních účtů spojených s dotyčnými servery.
Mimochodem – u žádosti o předběžné opatření najdete také vyjádření firmy Mark Monitor, která se zabývá mimo jiné monitorováním serverů šířících pirátský obsah.
Šéf společnosti Edward Cho v něm uvádí, že jen přes P2P sítě k 31. červenci zaznamenali přes 2,1 milionu stažení filmu. Kolem 247 tisíc stažení podle něj mají na svědomí lidé v USA a 21 tisíc z nich (asi 8,5 %) se nachází v Los Angeles.
Firma pak společně s Lions Gate podala sdílecím serverům 2770 žádostí o stažení kopie filmu – celkem šlo o 10 846 konkrétních URL.
Škody?
Expendables 3 jsou největším předpremiérovým filmovým únikem od roku 2009, kdy se na internetu měsíc před premiérou objevila nedokončená verze filmu X-Mens Origins: Wolverine.
Podobné úniky má většinou na svědomí někdo přímo z distribuční firmy nebo jejích dodavatelů. Filmová studia proto snímky opatřují různými ochrannými prvky, podle kterých pak často lze zdroj dopátrat.
Otevřenou otázkou ovšem zůstává, nakolik podobné úniky studiím skutečně škodí. Americký časopis Variety cituje studii Carnegie Mellon University, podle které únik filmu před premiérou znamená ve srovnání s únikem po ní v průměru o 19 % nižší tržby.
Nedávná studie založená na cenách akcií z Hollywood Stock Exchange ovšem naopak došla k závěru, že finanční dopady úniků jsou malé a marketingově na nich může film i vydělat.