Hlavní navigace

Soud zamítl předběžné opatření proti Lupě

25. 9. 2001
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Před nedávnem jsme na Lupě obšírně popisovali spor mezi hostingovou společností P.E.S. Consulting a Světem namodro, respektive Českým Telecomem, který ho vydává. Kritizovali jsme tehdy rozhodnutí soudu, který ze Světa namodro přikázal smazat některé články o této společnosti. Neuplynuly však ani dva týdny a málem jsme dopadli stejně.

Nechci se znovu podrobně rozepisovat o celé při mezi Světem namodro a společností P.E.S. Consulting, pro zájemce doporučuji článek Mirka Zemana, ale některé skutečnosti je přesto důležité připomenout. Na Světě namodro — ovšem nejen tam — v minulosti vyšla celá řada článků, jež poukazovaly na technické problémy hostingové služby pes.cz, kterou P.E.S. Consulting provozuje. To se z pochopitelných důvodů nelíbilo jednateli této firmy Josefu Grillovi, který několikrát reagoval podáním trestního oznámení na autory dotčených článků. Skutečný klacek však dostal do ruky až po přechodu Světa namodro do vlastnictví Českého Telecomu (v souvislosti s akvizicí agentury M.I.A., která jej do té doby provozovala).

Vzhledem k tomu, že Český Telecom rovněž nabízí hostingové služby, považuje jej P.E.S. Consulting za svého konkurenta, a z tohoto titulu také požádal soud o vydání předběžného opatření — tím, že se v archívu na Světě namodro nacházejí články o „Psovi“, prý dochází k nekalé soutěži a zlehčování. Soud v rámci rozhodování o předběžném opatření přijal tuto argumentaci a nařídil dotyčné články na Světě namodro zlikvidovat, což se také skutečně stalo.

V tomto okamžiku se už dostáváme k meritu věci. Vzhledem k tomu, že se jednalo o první, a v tomto směru zcela bezprecedentní rozhodnutí soudu, přilákalo pochopitelně pozornost řady komentátorů, mimo jiné i na Lupě. Případu jsme věnovali článek Český Telecom: Život je P.E.S. (z 5. září 2001, autor Mirek Zeman) a kromě toho též krátkou zmínku v týdenním přehledu událostí readme.txt: Code Red vystřídal Code Blue (z 10. září 2001). Ani tyto články se Josefu Grillovi nelíbily, a z tohoto důvodu nás emailem požádal o jejich stažení z Lupy. Podobný zásah by připadal v úvahu pouze v případě prokazatelně nepravdivého tvrzení, požádali jsme tedy o konkrétní zdůvodnění požadavku: Slíbené oficiální stanovisko k nám však nikdy nedorazilo ani faxem, ani poštou.

O to větší proto bylo naše překvapení, když jsme včera ráno rozlepili obálku s modrým pruhem, kterou nám poslal Městský soud v Praze. Jak jsme zjistili, P.E.S. Consulting, zastoupený jednatelem Mgr. Josefem Grillem, se soudní cestou domáhal nařízení předběžného opatření proti společnosti Internet Info, coby vydavateli Lupy. Obsahem tohoto opatření měl být jednak zákaz „šíření výroků vůči žalobci“, jednak příkaz odstranit z archivu Lupy výše zmíněné dva články (přesněji řečeno první článek celý i s diskusí a z druhého článku jen tu část, která se týká žalobce).

Stejně jako v případě Světa namodro, i v tomto případě se P.E.S. Consulting ve svém navrhu opíral o ustanovení, která se týkají nekalé soutěže. Na rozdíl od Českého Telecomu však Internet Info nenabízí hostingové služby, bylo proto nutné najít jiný důvod. Tím se stal server PC Svět, který P.E.S. Consulting provozuje, a který je podle jeho tvrzení konkurentem Lupy. Tím jsou oba subjekty v soutěžním vztahu, ergo se dle Grilla může jednat o nekalou soutěž, a tedy je na místě vydání předběžného opatření.

Za zmínku myslím stojí i další část návrhu, která se týká čtenářských diskusí na serveru. Podle žalobce nese vydavatel odpovědnost i za tuto část svého serveru, protože pokud neodstraní konkrétní názory čtenářů, které mohou někoho poškozovat, znamená to, že s nimi vyjadřuje svůj souhlas. Z hlediska celého českého Internetu by myslím bylo velmi zajímavé, kdyby soud meritorně rozhodl o této otázce: Na věc totiž existuje řada názorů, ale jasno v nich dosud nikdo neučinil. Pokud by se totiž ukázalo, že jsou vydavatelé zodpovědní i za tato fóra, museli by zákonitě najmout armádu cenzorů, kteří by příspěvky čtenářů neustále procházeli a kontrolovali jejich „neškodnost“ — a to nejen na zpravodajských serverech, ale patrně i na diskusních serverech a možná i na chatech.

Jak stojí už v titulku tohoto článku, z tohoto právního sporu jsme zatím vyvázli celí a žádné články se mazat nebudou: Soud totiž návrh na nařízení předběžného opatření zamítl v plném rozsahu. Své rozhodnutí přitom odůvodnil tím, že mezi oběma společnostmi ve skutečnosti soutěžní vztah neexistuje — takto široké pojetí by podle soudu znamenalo, že „v postavení soutěžitelů by byl např. vydavatel periodického tisku a podnikatel, který k propagaci svého zboží a služeb vytiskne reklamní leták“. Úplné usnesení Městského soudu (jež dosud nenabylo právní moci) má čtyři stránky textu, ty jsme oskenovali a pro zájemce umístili na náš firemní web.

Internet Info, potažmo Lupa, je účastníkem sporu, a proto tento článek pochopitelně nelze brát jako nějaký nestranný pohled na věc. Snažil jsem se proto pokud možno vystříhat nějakých hlubších komentářů — jednu myšlenku na závěr si však neodpustím. Právní argumentace společnosti P.E.S. Consulting je nepochybně účelová a má sloužit k zastrašení internetových médií, která o službách této firmy psala většinou nepříliš pozitivní články. Nejlépe je to vidět z toho, jakým způsobem se snaží dokazovat soutěžní vztah: v případě Světa namodro poukazem na to, že Český Telecom coby jeho vydavatel nabízí podobné služby, v případě Lupy zase odkazem na vlastní zpravodajský server. V našem případě soud jejich názor nepřijal. Nelze ale vyloučit, že v budoucnu nějaký jiný soud v nějakém jiném případě učiní opak. Podobné rozhodnutí by bylo velmi nešťastné: v pozici soutěžitelů by se rázem ocitly všechny subjekty, které mají na Internetu své webové stránky.

CIF23

Problém přitom podle mého názoru klíčí z toho, že jsou dnes internetová média výslovně vyňata z působnosti tiskového zákona, a jako taková proto nemají žádnou speciální právní úpravu. To je na škodu nejen jim (nám) samotným, ale v zájmu spravedlnosti je třeba říci, že mnohdy i těm, o nichž se na Internetu píše, a kteří se nemohou domoci případné nápravy obvyklými prostředky. Jasnější právní úprava by proto této oblasti nepochybně prospěla všem.

Jak se bude situace dále vyvíjet, je zatím poněkud nejasné. V případě nějakého posunu však nepochybně můžete očekávat další článek. Doufám jen, že jej nebudu nucen posílat v motácích z vazební věznice — souběžně s žalobou na Internet Info totiž Josef Grill podal také trestní oznámení přímo na jednotlivé členy našeho redakčního týmu, obsílky od policie proto očekáváme každým dnem.

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).