Hlavní navigace

Soud: zveřejnit fotku zloděje na Facebooku nemusí být trestné

27. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Soud se zastal obchodníka, který zveřejnil na Facebooku fotku zloděje a dostal za to pokutu. ÚOOÚ přesto na svém rozhodnutí trvá.

Když Jakub Dittrich z obchodu eKolo.cz dával v listopadu 2011 na facebookovou stránku fotku člověka, který mu z prodejny ukradl elektrokolo, ještě netušil, co se všechno strhne. 

Radost z toho, že díky sdílení fotky rychle našel jak ukradené kolo, tak pachatele (toho pak zadržela policie), zkalil postup Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).V dubnu 2012 od něj dostal pokutu a neuspěl ani při dvojnásobném odvolání. Oba návrhy ÚOOÚ zamítl.

Dittrich se ale nevzdal a podal žalobu k městskému soudu. A ten mu, zatím nepravomocně, dal za pravdu. Případ se tak musí vrátit k novému řízení na ÚOOÚ a úřad musí zaplatit náklady na soudní řízení ve výši 8800 Kč.

„Soud má za to, že pachatel trestné činnosti, který úmyslně odcizí majetek, který mu nepatří, musí počítat s tím, že jeho práva na ochranu osobní identity nebudou chráněna stejně jako práva osob, které jednají v souladu se zákonem. Soud nevidí důvod, proč by měla být poskytnuta ochrana pachateli trestného činu, a současně byla pokutou potrestána osoba, která se tím, že zveřejnila fotografii pachatele na Facebooku, snažila pouze o okamžité zajištění navrácení svého vlastního majetku v hodnotě relativně vysoké. Skutkové okolnosti v této věci mají pak výrazný dopad na nebezpečnost jednání žalobce, které je jednou z podmínek pro závěr o tom, zda došlo ke spáchání deliktu. Soud má za to, že v daném případě nelze hovořit o nebezpečnosti jednání žalobce, jestliže využil svého práva na ochranu svého vlastnictví proti subjektu, který zcela vědomě jednal v rozporu se zákonem“, stojí ve zdůvodnění rozsudku, které Dittrich publikoval také na facebookovém profilu

BRAND


Zdroj: Facebook

Podle soudu totiž zloděj vědomě porušoval zákon a informace o tom, že obchod je pod dohledem kamer byla už na vstupních dveřích. Celý rozsudek je ke stažení také na webu prodejce (PDF).

ÚOOÚ pod vedením Igora Němce se ale verdikt soudu nelíbí. Podle severu Novinky.cz zvažuje podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. Úřadu vadí zveřejňování fotek zlodějů na internetu namísto toho, aby je majitelé obchodů předali policii k dalšímu šetření. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).