Hlavní navigace

Soudce nesouhlasí se způsobem výpočtu škody RIAA

23. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americký federální soudce James P. Jones víceméně ve sporu mezi RIAA a Elite Torrents potvrdil tezi, která už několik let hýbe internetovými diskuzemi. Jde o způsob výpočtu způsobené škody při počítačovém pirátství. Některé dotčené organizace v čele s kontroverzní RIAA mají ve zvyku škodu počítat například podle počtu stažení, kterým vynásobí prodejní cenu daného díla. Příklad: DVD bude stát pět set korun, jeho pirátská kopie bude stažena tisíckrát, způsobená škoda je interpretována jako půl…

Americký federální soudce James P. Jones víceméně ve sporu mezi RIAA a Elite Torrents potvrdil tezi, která už několik let hýbe internetovými diskuzemi. Jde o způsob výpočtu způsobené škody při počítačovém pirátství. Některé dotčené organizace v čele s kontroverzní RIAA mají ve zvyku škodu počítat například podle počtu stažení, kterým vynásobí prodejní cenu daného díla. Příklad: DVD bude stát pět set korun, jeho pirátská kopie bude stažena tisíckrát, způsobená škoda je interpretována jako půl milionu korun.

Jenže soudce James P. Jones je toho názoru, že není možné docházet takto k výpočtu škody. Uznává sice, že bezplatnou nelegální distribucí dochází ke snížení motivace k legitimnímu nákupu, ovšem zároveň dodává, že nelze automaticky všechna stažení chápat jako ušlý zisk. Nikde totiž není psáno, že by si bezplatně stahující v případě neexistence této možnosti šli dané dílo koupit nebo že si ho dokonce již nekoupili. Stejného názoru je mnoho lidí po celém světě (včetně řady diskutérů zde na Lupě), nicméně snad vůbec poprvé něco podobného zaznělo oficiálně z úst amerického soudce. (TG Daily)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.