Hlavní navigace

Soumrak torrentů, napadnutelné monitory a Příběhy na Instagramu

7. 8. 2016
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: Instagram
BBC si piráty najde, Pokémoni, kam se podíváte, (ne)hacknutý Telegram, Skype a chatboty, RIP Bebo a vzpomínka na Symbian. Co přinesl právě končící #tyden.

Hoax o teroristickém útoku v Praze patří mezi ty snadno rozpoznatelné, navíc má i průvodní znaky phishingu. Viz POPLAŠNÁ ZPRÁVA O ÚTOKU V PRAZE NA FACEBOOKU. Ve screenshotu si všimněte i „přihlášení facebook“. Je dost jasné, že tohle je nejenom hoax, ale také aktivita, která má vést ke krádežím účtů na Facebooku.

Blackberry pokračuje v cestě ke dnu patentovými žalobami. Viz Blackberry enters second phase of its patent monetisation push with Texas suit against Avaya.

BBC se chystá vyhledávat neplatící diváky v terénu přes jejich WiFi. Ano, prostě dodávka od BBC bude jezdit po městě a směrovými anténami chytat WiFi pakety a dívat se, jestli po nich neběhá obsah pro iPlayer u někoho, kdo za něj nezaplatil. Raději bez komentáře. Viz BBC To Deploy Detection Vans To Snoop On Internet Users.

TELEgraficky

WinFsp Pokémon GO vs. Niantic vs. Ingress vs. Nintendo ■ Skype dorazil na IFTTT ■ Nejlepší pod tímto článkem jsou komentáře ■ Ping Identity koupili UnboundID ■ V Íránu zakázali Pokémon GO.

WEBDESIGN, INTERNET

91 e-knih pro UX dostupných zdarma najdete v 91 free UX ebooks for designers.

Do vyhledávání v Googlu můžete napsat „internet speed“ a rovnou tam si můžete změřit, jak rychlý máte internet. Rychlost stažení, odesílání i latency. Na mobilu to velmi pravděpodobně fungovat nebude, ale na desktopu ano. A jak už to tak bývá, v počeštěném Googlu to také nefunguje.

Sdílecí prvky – neagresivní, nešmírovací, malé a bez Javascriptu najdete na sharingbuttons.io. Dokáží opravdu ušetřit i přes 100 KB a desítky http požadavků na stránku, ale mají jednu vadu. Kliknutí bez JS znamená nutnost otevřít nové okno/záložku a vyvolat sdílecí dialogy na nové stránce (v případě Facebooku například starý a mizející sharer.php). Dnes je už ale daleko více otázkou, jestli sdílecí prvky ze stránek postupně neodstranit – na webech je lidé zásadně méně používají (oproti stavu, řekněme, dva roky zpět) a na mobilu se nikdy neuchytily.

Největší vyhledávací stroj na torrenty, Torrentz.eu, po 13 letech od svého založení končí. Poněkud náhle a bez varování zrušil možnost vyhledávat i přihlásit se. Stejně jako další torrentové weby i Torrentz byl častým cílem RIAA, MPAA a dalších – byť žádné soubory s torrenty zde k nalezení nebyly a web měl DMCA takedown mechanismus. Důvod jeho konce zatím není znám.

Jsou Torrentoví giganti předurčení k pádu? Otázka, kterou si pokládá TorrentFreak.com, má podle všeho vcelku jasnou odpověď. Jsou a ukazuje to historie, které se právě tento článek věnuje. Od roku 2004 (SUPRNOVA) až do dneška. Najdete tam Lokitorrent, TorrentSpy, Mininova, BT Junkie, ISOHunt, EZTV, YIFY/YTS a samozřejmě i aktuálně nejznámější KickAssTorrents a Torrentz. A také nenápadný tip, že stále funguje ExtraTorrent a některé další.

SOFTWARE

Skype se vrhá to chatbotů. Viz Skype says Hello to new bots, kde zjistíte, jaké to jsou, ale bohužel asi nemůžete čekat nic nového v tom, že by se Skype stal použitelným nástrojem, který vám nezahltí počítač, nebude se odmítat vypnout a nebude se chovat zcela chaoticky.

Proč Pokémon GO zablokoval cizí mapy s Pokémony? Podle Update on Maintaining and Running the Pokémon GO Service hlavně proto, že mu enormně zatěžovaly servery.

Firefox končí se Social API. Počínaje verzí 51 se postupně rozloučíme s API uvedeným ve verzi 17. Mělo zajistit snazší sdílení a komunikaci přes sociální sítě, ale už dlouho je jasné, že něco takového do prohlížeče nepatří a nikdy nepatřilo. Jediné, co nakonec zůstane, je sdílení (mizí tedy i podpora pro chat Facebooku, což mírně souvisí s tím, že Firefox Hello končí už ve verzi 49). Mozilla jako důvod uvádí, že podpora pro chat je používána pouze pro Hello a Socialmarks a Socialstatus nepoužívá nikdo. Social Sidebar používá tak málo lidí, že to označuje za „nevýznamné“ množství. Viz Bug 1289549 – SocialAPI deprecation a Firefox 51: SocialAPI deprecation

HARDWARE 

iPad Pro — What’s a Computer? naznačuje, že iPad Pro je vlastně počítač. Respektive že nepotřebujete počítač, protože je tu iPad Pro. Nebo se možná snaží, aby lidé, kteří nevědí, co je počítač, získali poněkud mylnou představu, že iPad Pro počítačem je. Ne, iPad Pro je skvělý tablet, ale stále je to tablet. To, že iOS konečně trochu umožní spustit dvě věci vedle sebe na displeji, z něj nedělá počítač schopný pouštět více programů. Ale ta reklama je povedená:

Miliardy monitorů jsou napadnutelné nezjistitelným útokem na firmware. Útočník může zobrazovat falešné informace, ale i zjišťovat, co je posláno na obrazovku. Hypotetický malware je navíc možné ovládat pomocí blikajícího bodu na webové stránce. Viz A Monitor Darkly: Reversing and Exploiting Ubiquitous On-Screen-Display Controllers in Modern Monitors a Hackers Could Break Into Your Monitor To Spy on You and Manipulate Your Pixels.

MARKETING A KOMUNIKACE

Hashtag #shopedmond je pouze pro naše platící inzerenty. Aneb jak se @EdmondActive úspěšně na Twitteru zesměšnili. Nejlepší je si navíc číst to, jakým způsobem se snaží tuhle kolosální hloupost obhajovat. Ale pořád je tu možnost, že je to prostě jenom kolosální trolling.

Chcete odstranit Pokémony z mapy? Můžete si to objednat. Tedy aspoň to tvrdí v It’s nuts, but there’s now a company that specializes in wiping Pokémon off the map a zjistíte tam, že Looking Glass prostě pošle Nianticu žádost o odstranění.  Což je hodně vtipné, protože totéž můžete udělat v Request removal of a PokéStop or Gym.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Antivirový software je stále méně použitelný a stále více nebezpečný. Shrnují to v Antivirus software is ‚increasingly useless‘ and may make your computer less safe a v zásadě jde o to, že antivirové programy obsahující závažné bezpečnostní chyby (jako čerstvě Symantec) jsou zásadní hrozbou. Mají totiž ten nejvyšší privilegovaný přístup do počítače. Zmiňují tam i to, že antiviry dříve chránily proti 80 – 90 procentům hrozeb, dnes je to méně než deset procent.

WPAD je zneužitelné pro odhalení kompletní URL šifrované (https) komunikace. V New attack bypasses HTTPS protection on Macs, Windows, and Linux to sice chvíli vypadá, jako kdyby kompletně přestalo fungovat šifrování, ale jde opravdu jenom o odhalení URL, se kterou uživatel přes https komunikuje. Což v některých případech může být dostatečně nebezpečné. Možná náprava je na straně tvůrců prohlížečů.

119 756 bitcoinů ukradeno z Bitfinexu. Pokud si pamatujete na kauzu Mt. Gox, tak tohle může být podobně velké. Viz P2SH.INFO shows movement out of multisig wallets… gives indication of bfx breach size! a Bitcoin drops 20% after $70M worth of Bitcoin was stolen from Bitfinex exchange.

Hackeři se měli dostat k účtům uživatelů Telegramu v Íránu, uvádí Reuters v Exclusive: Hackers accessed Telegram messaging accounts in Iran – researchers. Celé to vypadá jako velká věc, ale ve skutečnosti jde spíše o pár desítek kompromitovaných účtů a zneužití API pro masové ověření existence účtů s tamními telefonními čísly (15 milionů účtů). Telegram k tomu v Keep Calm and Send Telegrams! uvádí, že zamezili možnosti masového ověřování přes API (zamezit postupnému jednotlivému ověřování ale nemohou) a k hacknutým účtům píší, že je potřeba dbát na bezpečnost a nespoléhat se na SMS ověření, ale mít reálný dvoufaktor.

Classic Shell je na FossHUB nakažený, po instalaci do Windows 10 přemázne MBR. Viz W10 anniversary update, installed CS4.3 , had to repair OS.

Falešné Prisma aplikace pro Android obsahují malware, jak jinak. Otázkou zůstává, proč by si někdo stahoval falešnou Prisma aplikaci, když si může stáhnout tu skutečnou. Ale trochu je to pochopitelné tím, že se některé dostaly do Google Play a nepozorní uživatelé se snadno nechají nachytat. Viz Beware of Fake Android Prisma Apps Running Phishing, Malware Scam a Fake Prisma apps found on Google Play přímo od ESETu. Najdete tam i příklad falešné aplikace MSQRD, která je při pouhém pohledu na ikonu a název v zásadě k nerozeznání od pravé. Tedy až na to, že logo je jiné. Jenže to uživatel moc nepozná.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Instagram přináší Stories/Příběhy. Kolekci fotografií a videí, spojených do jednoho celku a doplněných o text a možnost kreslení a doplňování. A protože se to jmenuje Stories, tak to za 24 hodin po zveřejnění zmizí. Můžete to chápat i tak, že Facebook má panickou hrůzu ze Snapchatu a, jak už to je u Facebooku běžné, vymýšlí další zbytečné věci. Celé je to o to absurdnější, že pro Stories je vytvořeno extra místo na vrcholku v newsfeedu. Stories navíc nebudou mít možnost komentářů (logické, když za 24 hodin mizí) a jediné, co můžete dělat, je posílat přímé zprávy (funkčnost, která se na Instagramu neuchytila). Viz Introducing Instagram Stories a Stories/Příběhy v nápovědě.

Time se v Here’s Why Facebook Keeps Copying Snapchat zamýšlí nad tím, proč vlastně Facebook kopíruje Snapchat. Zmiňují tam i něco o tom, že Snapchat je velmi silný, s čímž bych si dovolil nesouhlasit. Silným ho dělají jenom média, která opakují stejnou chybu jako u LinkedIn – papouškují nerealistická čísla a ani si je nedávají do souvislosti. Ale jinak je řeč o předchozí věci, tedy okopírování Stories. Po Poke aplikaci (nezabrala), Instagram Direct (který se dodnes nechytil) a Slingshot aplikaci (nechytila se).

Na hrobečku Orkut.com se zrodila Hello.com. Má jednu vadu, je pouze pro mobilní telefony a podobných věcí bylo za poslední roky spuštěno až příliš. Aniž by se kamkoliv dostaly. Je zajímavá ale tím, že ji opravdu založil Orkut Buyukkokten, tedy zakladatel Orkutu. Ale moc nejásejte, start služby je typický tím, že žijeme ve špatné části světa a máme smůlu.

MOBILNÍ APLIKACE

Chatboty nejsou aplikace, nestanou se jimi a nenahradí je. Dobré čtení na toto téma je v Sorry, but chatbots are not the new apps a se všemi jednotlivými důvody víceméně souhlasím. Aktuální stav, kdy existuje jenom na Facebooku přes 11 000 chatbotů, které nikdo nedokáže najít a pak ani ovládat, to ukazuje dostatečně. K tomu všemu nutno ještě dodat něco, co autor výše zmíněného článku neřeší. Jazykovou bariéru. Protože on takový chatbot v angličtině je nesrovnatelně jednodušší, než v dalších jazycích. Při vší té jednoduchosti je ale i v té angličtině nepoužitelný. Poslední důležitá věc, se kterou také souhlasím? To, že Chatbots Wont Fix Customer Service.

Jailbreak Pangu má dost zásadní dopady na uživatele. Mizí jim peníze z platebních karet i PayPalu, přicházejí o účty na sociálních sítích. Viz Jailbreakers who used new Pangu tool report unauthorized access to credit, debit, PayPal & social accounts, kde se Pangu dušuje, že by nebyli tak hloupí, aby si tímto způsobem pomáhali k penězům. Což ale může znamenat, že se do jailbreaku dostal malware někde jinde. Tohle bude zajímavé sledovat.

Paper od Dropboxu nově pro iOS i Android. Jestli se ale podaří konkurovat Google Docs (a nakonec i Office365, tedy za předpokladu, že to bude něco o hodně víc, než je to teď), je stále otázkou, nikam se to za rok od spuštění nehýbe, tedy až na změnu z uzavřené na otevřenou betu. A rušit Paper prý nebudou (když už odpískali tak dobrou věc jako Mailbox a tak zbytečnou věc jako Carousel).

Google skryl do mobilního Doodle sedm mini her. Ano, do mobilního, který je skrytý v aplikaci od Googlu pro Android či iOS. Nikoliv do toho webového. Viz Go bananas for the 2016 Doodle Fruit Games:

Proč uživatelé začali nenávidět Pokémon GO? Pokud budete brát vážně internet (a třeba Even Pokémon Go's Biggest Fans Are Turning Against It Right Now [Update]), tak teď snad všichni, kdo GO hráli, začali hru (a hlavně její tvůrce) nesnášet. Je to příběh nefunkčních, padajících serverů, rozbitého indikátoru Pokémonů nedaleko (který nakonec ze hry zcela zmizel) a mírně související likvidace služeb (třetích stran) s mapami, kde jsou jací Pokémoni. Přičtěte k tomu klasické mlčení Nianticu a výsledkem je, že naštvaní uživatele začali hru v App Store zaplavovat špatným hodnocením, a dokonce žádat o vrácení peněz (které utratili uvnitř hry, hra samotná je zadarmo).

Největší problém Snapchatu je jeho design, ovládání. V Snapchat's biggest threat is its own design dokonce píší, že by Snapchat měl začít vykrádat Instagram. Na tom všem je stále zajímavé to, že se Facebook už tolikrát pokoušel okopírovat Snapchat, že se ani nechce věřit, že by se mu to se Stories v Instagramu povedlo. Dost hodně proto, že sice jsou relativně snadno použitelné (až například na nemožnost nahrávat starší fotky a videa), ale jejich obsah je zcela příšerný. Přesně takový, jaký je Snapchat. A je samozřejmě pravda, že ovládat Snapchat se nakonec naučí i absolutní pitomec, ale v dnešní době nějak není důvod se učit něco, co se učení brání.

STARTUPY A EKONOMIKA

Uber v Číně prohrál, spojí se s Didi, tamní jedničkou. Uber China (vlastní Uber Inc., Baidu a další) se stane součástí Didi a Uber získá 20% podíl v Didi. Pro Didi to bude znamenat růst ohodnocení z 28 miliard dolarů na 35 miliard. Uber už v Číně dvě miliardy dolarů utratil, ale nikam se nedostal, cenová válka s Didi navíc nebyla vůbec hezká (zahrnovala i mediální válku, obviňování z podvodů a řady dalších věcí). Didi navíc do Uberu zainvestuje 1 miliardu dolarů. Viz You gotta know when to fold ‘em: Uber and Didi call truce in China with $35 billion deal a Uber Said to Merge China Business With Didi in $35 Billion Deal.

Grab bere ústup Uberu z Číny jako důkaz toho, že mohou Uber porazit v jihovýchodní Asii. Viz Grab CEO: Didi victory shows we can beat Uber in Southeast Asia a není příliš divu, že teď ostatní budou dělat ramena. Didi je investorem v Grab Taxi a Uber je v jihovýchodní Asii v zisku jenom v Singapuru a na Filipínách. Je velmi pravděpodobné, že právě do tohoto regionu se Uber zaměří poté, co ustoupil z Číny.

Nick Denton, zakladatel Gawker Media, jde do bankrotu. Do osobního bankrotu, aby bylo jasno. Jde stále o důsledky souboje s nikým menším než Hulkem Hoganem (kterému mohutně a trochu nefér pomáhá Peter Thiel). 110 milionů, které má zaplatit Gawker, totiž obsahuje i 10 milionů, které má zaplatit právě Denton.

Nokia koupila Symbian Limited aneb Výlet do historie. Symbian Limited byla společnost stojící za Symbian OS. Což je něco, co kdysi mělo obrovskou budoucnost, aby to poté rychle vymřelo – byť to bylo z mnoha různých důvodů. V roce 2008, kdy se tahle zpráva objevila, se psalo i o založení Symbian Foundation, k nalezení na www.symbianfoundation.org. Schválně. Co na tom webu dnes najdete?

MM socky3

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.