Hlavní navigace

SourceForge mimo provoz, auta od Googlu a Twitter není na prodej

19. 7. 2015
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Google
Microsoft chce vaše jméno, smrt Flashi i Javě, Reddit stále spěje k zániku, odkazy na web pouze s písemným povolením. Co přinesl právě končící #tyden?

Ponožky v sandálech? A co teprve chlapi v sandálech, to je daleko horší. Už si toho všimli i na Mashable a jasně říkají, že Men, it's never OK to wear open-toed sandals. A dokládají to vskutku odstrašující fotkou. A také tím, že pokud chodíte po městě v žabkách, koledujete si o chycení řady nemocí. Takže nejenom estetické hledisko, ale je tu péče o vaše vlastní zdraví. A jako téma pro sociální média? K nezaplacení.

Odkazovat na náš web smíte pouze s naším písemným povolením! Ano, v roce 2015 se stále najdou zoufalci, kteří do podmínek užití webových stránek napíší něco takového. O to horší je, že jsou to pořadatelé obrovské akce za dvě miliardy dolarů. Viz Pan Am Games: Link to our website without permission and we'll sue, a pokud chcete příklad z minulosti, tak třeba Olympiáda vede marný boj s Internetem. Zbraní jsou absurdní zákazy a pravidla. Ale to se psal rok 2002.

Britské zákony umožňující šmírování jsou, dle rozhodnutí soudu, nelegální. Britské tajné služby se prostřednictvím narychlo vytvořených zákonů mohly věnovat shromažďování informací i obsahu z telefonátů, SMS, e-mailů i aktivit na internetu. Nejvyšší soud ale v pátek rozhodl, že něco takového je nelegální. A odporuje to právu na soukromý život, který veřejnost má. Jakkoliv je to dobrá zpráva, ta špatná část je, že vláda má čas do března 2016, aby pozměnila zákony tak, aby právně vyhovovaly. Viz UK's surveillance legislation illegal, court rules.

TELEgraficky

Tune kupuje Artisan ■ Satoru Iwata, CEO Nintenda zemřel ■ Wish koupil Locket ■ Stormwind v 360 stupních, šílené ■ TweetDeck měl výpadek ■ Šéf komunikace Twitteru odchází Nejčastěji opravované stránky ve Wikipedii ■ AMD v problémech ■ Cortana pro Android 

WEBDESIGN, INTERNET

Ellen Pao skončila na pozici CEO Redditu, nahradil ji jeden ze zakladatelů Steve Huffman. Výsledek velké revolty redditorů způsobené vyhazovem správkyně AMA části ukazuje, jak to dopadne, když vedení společnosti nekomunikuje. Ellen Pao sice přišla s velkým sypáním popele na hlavu a omluvami, ale moc to nepomohlo. V rezignačním dopise Pao komentuje ošklivé věci a „zpochybňuje humanitu“, což není příliš divu, na její hlavu se sypala řada urážek a nechutných komentářů. Důvodem jejího odchodu je ale prý to, že po ní vedení chtělo vyšší růst, než je možné při udržení zásadních principů Redditu zajistit.

Megan McArdle v Bloomberg View říká, že Ellen Pao může obviňovat pouze sebe sama. A zmiňuje se o tom, že revoluce (či revolta), kterou Reddit zažívá, má kořeny v dřívějších událostech, zejména ve zrušení pěti subredditů týkajících se, například, posmívání se tlustým lidem a dělání rasistických poznámek. A vidí i souvislost v tom, že Ellen Pao prohrála právní boj s Kleiner Perkins, ve kterém svého bývalého zaměstnavatele vinila z diskriminace kvůli pohlaví. Hlavně si ale Mega McArdle myslí, že Pao prostě vedla Reddit špatně.

SOFTWARE

Echochamber.js je zcela výborné řešení komentářů pro jakýkoliv váš projekt. Viz https://github.com/tessalt/echo-chamber-js.

Virtuální Desktop od společnosti Workspot? Možná jste o nich neslyšeli, nicméně právě získali 5 milionů dolarů a chystají se vyrazit proti těm největším na trhu s těmito službami. Což je třeba Amazon WorkSpaces, ale třeba i Microsoft, VMware, Citrix a další. Možná je také dobré vědět, že tahle záležitost má vlastní zkratku – DaaS neboli Desktop as a Service (která se ovšem pere s Data as a Service).

Zero. Hra v HTML 5. Prověří, jak jste na tom s aritmetikou, sčítáním, rychlostí a tak. Jen se trochu špatně ovládá.  zero.karaniwan.org/?ver=1.1.

SourceForge bylo několik dní mimo provoz. Aktuální stav je ten, že na Twitteru oznámili, že se vrací postupně do provozu, ale že se čeká na obnovení dat pro jednotlivé projekty. K SourceForge je vhodné si přečíst ještě Úpadek SourceForge: odchází Notepad++ a hlásí se další ukradené projekty.

HARDWARE

Apple a Samsung chtějí odstranit SIM karty. Což vlastně není vůbec špatný nápad, stačí si uvědomit, kolik problémů s tímhle kouskem plastu vzniká. Řešením, na kterém se ale musí postupně dohodnout s operátory, má být „e-SIM“, tedy převedení elektroniky klasické SIM karty přímo do telefonu. V Apple and Samsung are teaming up to kill the SIM card toho moc neříkají, ale najdete tam ještě zmínku o Apple SIM.

Auto bez řidiče od Googlu se účastnilo první nehody se zraněním. Pokud ale čekáte něco fantastického, případně horor o autech měnících se v zabijáky lidí, tak smůla. Podle zprávy do stojícího auta Googlu zezadu narazil vůz, jehož řidič prostě zapomněl zabrzdit. Klasika. Viz Google self-driving car involved in first injury accident.

A ještě u aut od Googlu zůstaneme. Jak se vyrovnávají s lidskou omezeností? Předvídají, ale také mají k dispozici 360stupňové vidění a dokáží se věnovat řízení i okolí zcela, bez tříštění pozornosti: 

MARKETING A KOMUNIKACE

J. K. Rowlingová umí trolla odeslat do patřičných mezí jediným tweetem. Nutno dodat, že troll @diegtristan8 má zamčený účet (takže nemůžete vidět jeho tweety a případné žádosti o sledování schvaluje ručně), ale asi i tak si užívá záplavu zmínek. Původní tweet (který teď už není možné vidět) byl „Ironic then that main reason for her success is that she is built like a man.“ a reagoval na tweet od Rowlingové „#SerenaSlam! I love her. What an athlete, what a role model, what a woman!

Apple má nové televizní reklamy na Apple Watch. Berlin, Beijing, CloserGoals:

Reddit má nová pravidla pro obsah, včetně toho, jak řešit problematické případné nevhodné věci. Zakazovat či mazat je nebude, pouze se je chystá skrýt. Chce zároveň umožnit svobodu projevu, ale také nechce, aby si někdo Reddit spojoval s obsahem, který je mimo meze. Je to něco jako taková ta klasická chytrá horákyně. A co že je nežádoucí? Spam, nelegální věci (probírat nelegální věci ne, ale třeba šířit autorsky chráněný materiál ano), cokoliv, co vede k násilí či poškozování jednotlivců nebo skupin lidí, harašení, šikanování a sexuálně orientovaný obsah obsahující děti. Mimo to je zde ještě další škatulkování na – dospělácký obsah (musí být povinně značen jako NSFW) a jakýkoliv další obsah, který „vybočuje“ z „obyčejné slušnosti“. No, jak to budou posuzovat? Viz i Reddit’s potential content policy now includes a classification system for questionable posts.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Británie se vrací do středověku a kopie hudby pro osobní potřebu je nezákonná. Ano, rozumíte tomu správně, kopie toho, co legálně vlastníte, je nelegální. Takže pokud si například koupíte album a nahrajete si ho do telefonu nebo iPodu, porušujete zákon. Což v praxi znamená, že stejně všichni budou kopírovat, ale nahrávací lobby opět zvítězila – protože ta je zodpovědná za to, že původní vývoj britského práva civilizovaným směrem se vrátil zpět do středověké podoby. Viz UK: Copyright – private copying exception falls.

Hacking Team vlastně byli tak trochu andělé, aspoň to tak místy vypadá podle Hacking Team: ‚We Don’t Do Business With North Korea‘. Rozhovor s tiskovým mluvčím ale musíte brát jen přesně za to, čím je. Zejména poté, co je z uniklých dat dost jasné, že tahle firma prodávala digitální zbraně komukoliv, kdo platil. O nějaké etice nemůže být řeč.

Facebook zavelel „smrt Flashi“ a Firefox ho začal (dočasně) blokovat. Což je svého druhu dobrá věc, protože Flash je z hlediska bezpečnosti pravá noční můra. Jen je to takové trochu laciné, protože tohle mohl (a měl) Firefox (Mozilla) udělat už dávno. A uživatelé Firefoxu si beztak mohou Flash povolit. Flash bohužel přežil křížové tažení Steva Jobse, které ale dost jasně ukázalo, že celá jedna platforma (iOS) se bez něj obejde. Přežil i další platformu, na které není – Android. Celé to ale padá na hlavu Adobe, které prostě není schopné udržet Flash bez kritických bezpečnostních chyb.

Nezapomeňte vedle Flashe z počítačů odstranit také Javu. Poslední dávka záplat opravuje dvacet pět bezpečnostních chyb. Je navíc velmi pravděpodobné, že Javu od Oraclu máte v počítači dost zbytečně a k ničemu ji nepotřebujete. A ještě pravděpodobnější je, že vám tam přidala věci, které tam rozhodně mít nechcete (jako například Ask Toolbar). Z oněch 25 chyb je 23 zneužitelných na dálku, bez autentizace. Viz Oracle Java SE Executive Summary a také Jak zakázat Flash ve vašem prohlížeči.

Microsoft odstranil kritickou chybu v IE11 poté, co informace o jejího zneužití byla prodána Hacking Teamu. Viz MS kills critical IE 11 bug after exploit was shopped to Hacking Team, ale zajímavější na těchto střípcích informací je to, co možná netušíte. Pokud někdo přijde na nějakou bezpečnostní díru, ti zodpovědní to ohlásí a počkají na opravu (nebo alespoň dostatečně dlouho). Ti druzí na tom vydělávají. Velké peníze.

Microsoft začal povinně vyžadovat jméno a příjmení u účtů. Na žádosti je ale dost zásadní například to, že vlastně vůbec nevíte, k jakému účtu se vás ptají a nemáte žádnou možnost to zjistit (jedině se odhlásit). Firma ani nevysvětluje, proč to dělá a jaké podmínky se k tomu vztahují:

Pokud získáte data z Dark Net Markets, tedy online tržišť a obchodů přístupných (zejména) přes Tor, můžete s nimi udělat spoustu zajímavých věcí. Třeba v Deanonymizing Darknet Data se dočtete, jak je snadné ze získaných dat dolovat data o uživatelích. Ti totiž běžně zapomínají, že jimi nahrávané fotografie obsahují v EXIF části něco, co by rozhodně ven pouštět neměli. Ale těch věcí je víc – používání jmen stejných jako na veřejném internetu, platné e-maily v PGP veřejných klíčích. A budete-li si to chtít zkusit sami? Tak zkuste BLACK-MARKET ARCHIVES.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

40 % dospělých Američanů používá Facebook jako zdroj zpráv, 10 % k tomu používá Twitter. Vychází to ze zjištění Pew Research Center, kde zjistíte také to, že 63 % uživatelů na Twitteru i Facebooku je používá jako zdroj zpráv. Od roku 2013 to navíc stouplo z původních 52 %, respektive 47 %. Twitter ale vede v jedné věci, v 59 % případů jej ti, co nějakou zprávu na Twitteru našli, také používají pro sledování toho, co dalšího se okolo té věci děje. Na Facebooku pouze 31 %. A teď to prosím někde běžte vysvětlit novinám a novinářům, kteří to stále ještě ne úplně pochopili.

Facebook Messenger už si můžete založit i bez účtu na Facebooku, stačí telefon. Platí to pochopitelně pouze na mobilním telefonu (protože ověření), a to, že byste tak zároveň nezískali účet na Facebooku, je tak trochu mýtus. Facebook vám jej založí, jen nebude veřejný. Navíc je velmi podstatné, že jste Facebooku svěřili svůj telefon, protože od toho okamžiku o vás postupně bude vědět více a více. Viz Sign Up for Messenger, Without a Facebook Account.

MOBILNÍ APLIKACE

Enlight, aplikace pro editaci fotek, má verzi pro iPad. Pro iPhone byla uvedena před čtyřmi měsíci a zajímavé může být ještě to, že podoba pro iPhone má přes milion stažení a není zadarmo (3,99 až 4,99 USD). Pokud jste si navíc koupili iPhone verzi, tak pro iPad ji získáte zdarma.

Hacking Team měl v aplikaci pro Android kód umožňující se vyhnout prověřování od Googlu. Tedy alespoň to píší v Hacking Team’s evil Android app had code to bypass Google Play screening a poměrně klíčové může být hlavně to, že plný škodlivý kód se v Androidu neobjevil až do doby, než uživatel aktivoval aplikaci (čili v testech od Googlu se prostě nikdy objevit nemohl). Více případně u Trend Micro ve Fake News App in Hacking Team Dump Designed to Bypass Google Play, kde píší i o jakou aplikaci šlo – BeNews. Ale nic moc extra se tam stejně nedozvíte. Tedy až na ten konec, kde stojí, že si máte pořídit antivirové řešení od Trend Micro pro Android.

STARTUPY A EKONOMIKA

Mají to v Řecku dobré, Apple dal tamním uživatelům služby iCloud 30 dní zdarma. Pokud by neplatili měsíční poplatek, tak by se jejich iCloud smrkl na 5 GB. Pokud se ale uživatelům nepodaří zaplatit ani poté, tak o větší iCloud přijdou.

Graf pro tento den? Pád IBM, vzestup a pád Microsoftu, vzestup Applu. Opening Windows od The Economist se věnuje hlavně tomu, jak se Microsoft z kdysi dominantního hráče proměnil ve firmu hledající novou cestu. Graf ve spodní části článku, tedy „From Big Blue, to mighty Microsoft, to Apple's ascendancy“, je dobré vidět:

Hillary Clintonová vyrazila proti Uberu, AirBnB ale také vůči všem, kdo nejsou zaměstnáni, ale přece pracují. V Clinton’s Big, Confusing Speech (Kind of) Takes Aim At Uber and Airbnb najdete podrobnosti, ale v zásadě jde o náš starý známý „švarcsystém“, okolo kterého se také leccos před nedávnem točilo (a celé to nějak vyšumělo do ztracena). Právě všechny ty „sdílecí ekonomiky“ jsou trnem v oku, kam se podíváš, takže není divu, že vadí i to, že vlastně (ne)zaměstnávají (ne)zaměstnance. A nakonec se to také točí okolo toho, že jestli někdo pro někoho na plný úvazek dělá, tak by měl mít všechny odpovídající výhody a záruky jako klasický zaměstnanec.

Twitter není na prodej a následující zpráva není od agentury Bloomberg. Jen to jako Bloomberg vypadá. Pořád ale platí, že musíte ověřovat, kam vás internet přivede, a doména www.bloomberg.market prostě není www.bloomberg.com – takže pokud si chcete počíst nepravou zprávu na falešném Bloombergu, můžete to zkusit na www.bloomberg.market/news/
articles/2015–07–14/twitter-attracts-suitors
. A jak píše Om Malik na Twitteru, takové CNBC na to naletělo v plné parádě.

888 chce koupit Bwin.party Digital Entertainment za zhruba 1,40 miliardy dolarů (898 milionů liber). A nejsou první, kdo se o to snaží. Prostě sázky online jsou lákavá záležitost. Viz Online gambling firm 888 clinches deal to buy Bwin.party for $1.4B.

E-KNIHY

Cech autorů (Authors Guild), jedno z největších sdružení spisovatelů v USA, chce, aby tamní Kongres přepracoval autorský zákon a ISP měli nově povinnost monitorovat a filtrovat obsah a odhalovat tak pirátský obsah, včetně e-knih. Viz Authors Guild demands ISPs monitor, filter Internet of pirated goods.

ICTZ23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.