Hlavní navigace

Spammerem proti své vůli

19. 4. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Problém spamu hýbe Internetem i jeho českou větví velmi citelně. Je přitom známou skutečností, že horší než spammer je technicky nezpůsobilý spammer - ať už nacpe všechny adresy do hlaviček nebo použije veřejný mailing list. Petr Nachtmann nedávno díky jednomu spamu dostal 24 000 mailů. To není špatná dávka.

Dorazí-li do mé poštovní schránky spam, buď jej ignoruji, nebo si zobrazím kompletní hlavičku, pokusím se identifikovat použitý poštovní server a postěžuji si jeho správci. Pokud má spammer vlastní server, postěžuji si jeho poskytovateli připojení.

Nedávno mi přišel spam, který jsem mohl, jak jsem se domníval, vyřešit mírnějším způsobem. Spam od firmy Sekurkon obsahoval neutrálně vyhlížející adresy sekurkon@sekur­kon.cz a sekurkon@free­mail.cz. Domníval jsem se, ze obě adresy vedou k některým zaměstnancům firmy Sekurkon. Stěžoval jsem si tedy ronou této firmě. Nemohl jsem tušit, ze sekurkon@free­mail.cz je ve skutečnosti adresa mailing listu běžícího na serveru ms.casablanca.cz firmy Casablanca

K mému velkému překvapení jsem se dočkal ještě v pátek mnoha reakcí od nechápajících uživatelů. Firma Sekurkon zřejmě přidávala do seznamu další a další adresy, takže moje reakce skončila i ve schránkách lidí, kterým se původní spam prozatím vyhnul. Největší šok ovsem přišel v pondělí: Ve své schránce jsem našel přes 24 tisíc(!) oznámení o nedoručitelnosti mé odpovědi firmě Sekurkon.

Podle vyjádření pana Jedličky z firmy Casablanca se firma Sekurkon zavázala, ze nebude spamovat – tuto dohodu ovsem evidentně porušila, panu Jedličkovi si mohou postižení uživatelé stěžovat na adresu jakub.jedlicka@ca­sablanca.cz

Na druhou stranu se zdá, že ani firma Casablanca nepostupovala správně. Pokud je sekurkon@free­mail.cz skutečně adresou mailing listu firmy Sekurkon pro rozesílání e-mailu jejím zákazníkům, e-mail ode mne neměl být rozeslán a mělo se mi pouze vrátit jediné chybové hlášení o tom, že nejsem oprávněn používat dotyčný mailing list.

Pokud se stejné problémy budou opakovat, rozumným opatřením by mohlo být zablokování pošty ze serveru ms.casablanca.cz, případně z domén casblanca.cz, freemail.cz a sekurkon.cz.

Zajímavá je i část hlavičky reakcí ze sekurkon@sekur­kon.cz, která identifikuje poskytovatele připojení, kterého dotyčná firma využívá a kterému by si případně mohli zasažení uživatelé stěžovat:

Received: from .bohem-net.cz (a87.bon.cz [194.24.226.87])
    by relay.bohemia.net (8.9.1a/8.9.1) with SMTP id IA 27770
    for <petrnach@natur.cuni.cz>; Tue, 13 Apr 1999 08:04:54 +0200

Po dobrém to tedy se spammery nejde, rozumným řešením zůstavají Antispam server a Realtime Blackhole

ICTZ23

Petr Nachtmann


Starší, související články: