Hlavní navigace

Španělská vláda přijala plán digitalizace TV vysílání

23. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

23. 5. 2008

Definitivní vypnutí analogového televizního vysílání ve Španělsku se uskuteční 3. dubna 2010. Vyplývá to z plánu přechodu na zemské digitální televizní vysílání, který tento týden přijala španělská vláda. Nový ministr průmyslu, cestovního ruchu a obchodu Miguel Sebastian potvrdil původní termín vypnutí analogu a ukončil tak naděje poskytovatele placeného televizního vysílání Sogecable, který vládu žádal o oddálení.

Vláda neuznala argumenty společnosti Sogecable, která svou žádost zdůvodnila nepřipraveností španělského televizního trhu na přechod na DVB-T vysílání a neschopností dodržet stanovený termín vypnutí analogového vysílání.

Podle plánu digitalizace španělského televizního vysílání přijdou jako první o analog obyvatelé provincie Soria. Přechod na DVB-T vysílání, kdy o analog přijde 50 tisíc diváků, zde bude uskutečněn 23. června 2009. Vláda také schválila dotace na koupi set-top-boxů, jejich instalaci a adaptaci společných anténních rozvodů. Na tyto účely vymezila 3,2 milionu eur. 15 eury bude stát dotovat instalaci digitálního přijímače, 60 eur poskytne na koupi set-top-boxu s podporou MHP aplikací a pro adaptaci anténních rozvodů bude pro jednu budovu určena dotace ve výši cca 450 eur. Finanční podpora bude určena pro přibližně 18 tisíc vybraných španělských domácností.

Plán přechodu na digitální vysílání ale neřeší problematiku placeného DVB-T vysílání. Současná legislativa totiž umožňuje pouze volné zemské digitální televizní vysílání. Vláda placené DVB-T vysílání podporuje, konečné rozhodnutí ale odkládá až na rok 2010.

Zdroj: www.advanced-television.com