Hlavní navigace

Španělský operátor chce dokrýt území bez DVB-T ze satelitu

18. 7. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

18. 7. 2007

Satelitní operátor Hispasat nabídnul španělské vládě, že jí pomůže pokrýt celé území signálem digitální televize. Použil by k tomu vlastní satelitní kapacity z pozice 30 stupňů západně, aby se k digitální televizi mohli dostat diváci ze zhruba deseti procent území Španělska, kde dosud digitální televize pozemně nevysílá. Informuje o tom server AdTV.

Hispasat chce sehrát důležitou roli při digitalizaci televizního vysílání ve Španělsku a proto zahájil jednání se státními úřady i operátory pozemních digitálních sítí. Jeho vizí je propojení zemské a satelitní digitální platformy tak, aby se v místech, kde by se pozemní vysílání prodražilo, digitalizovalo prostřednictvím satelitu.

MKT nástroje 2 tip

Ve Španělsku nyní funguje asi 200 pozemních digitálních vysílačů. Aby se digitální signál do roku 2010, kdy chce země ukončit analogové vysílání, dostal k 98 procentům populace, musela by země zprovoznit takových vysílačů tři tisíce. To by se ale operátorům sítě velmi prodražilo a v mnoha případech vůbec nevyplatilo. Diváci ale nemůžou zůstat bez televizního signálu.

Nabídka Hispasatu přišla v době, kdy španělská veřejnoprávní společnost RTVE vypracovala projekt bezplatné národní satelitní platformy Freesat, inspirovaný stejnojmennou službou v Británii (o plánech britské BBC s platformou Freesat blíže zde). Obě firmy, RTVE a Hispasat, o tomto projektu v uplynulých měsících několikrát jednaly.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.