Hlavní navigace

Špatně pracujícím správcům sítě může hrozit vězení

Jiří Macich ml.

Zpravodajský server Novinky.cz upozornil na novinku v novém trestním zákoníku. Pokud by začal platit, správcům počítačových sítí hrozí až dva roky vězení za to, že svou hrubou nedbalostí poškodili, zničili nebo pozměnili spravovaná data a způsobili tím zaměstnavateli větší škodu. Doposud jim hrozila jen výpověď a eventuální náhrada způsobené škody. Je to hodně zásadní věc, v této oblasti poměrně průlomová. Dotýká se to velkého množství lidí a vede to k tomu, aby podobnou činnost vykonávali už…

Zpravodajský server Novinky.cz upozornil na novinku v novém trestním zákoníku. Pokud by začal platit, správcům počítačových sítí hrozí až dva roky vězení za to, že svou hrubou nedbalostí poškodili, zničili nebo pozměnili spravovaná data a způsobili tím zaměstnavateli větší škodu. Doposud jim hrozila jen výpověď a eventuální náhrada způsobené škody. Je to hodně zásadní věc, v této oblasti poměrně průlomová. Dotýká se to velkého množství lidí a vede to k tomu, aby podobnou činnost vykonávali už jen lidé, kteří této problematice rozumějí, řekl v pátek deníku Právo Karel Kuchařík, vedoucí oddělení informační kriminality policejního prezidia.

Jenže v menších firmách a organizacích nebo v některých školách často působí jako správci sítí právě jen zkušenější řadoví uživatelé vedle své hlavní pracovní náplně a novinka v trestním zákoníku by je mohla odradit od takové činnosti a zaměstnavatel by pak musel hledat jiné (nákladnější) řešení. S novinkou v trestním zákoníku nesouhlasí ani Vlastimil Pečínka, technický ředitel portálové jedničky Seznam.cz. Právu řekl: Podle mě je to problém firmy a managementu, pokud zaměstnává nekompetentní lidi. Nedbalost vidím jako porušení interních směrnic a ty nemohou být stavěny na úroveň zákonů ČR, a tedy trestně stíhat zaměstnance.

Našli jste v článku chybu?
25. 11. 2008 11:49
uživatel si přál zůstat v anonymitě
V tom je prave ten vtip, prechovavani viru bude trestne a prechovavat viry nebude mozne pro jakykoliv ucel - o tom je prave ta zmena, dosud bylo pouze trestne pouze spachani trestne cinnosti s virem/software. Ja na tom vidim pozitivni to, ze firmy se budou muset presunout do zahranici a prestanou platit dane v CR.
25. 11. 2008 11:41
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Muze je poskodit/znicit nedbalym zabezpecenim/nedbalou praci/nedodrzenim dulezite povinnosti atd.