Hlavní navigace

SPIR: pokud projde blokování stránek, podáme ústavní stížnost

1. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: SPIR
Byl by to bezprecedentní zásah do svobody internetu, říká o sporném paragrafu novely zákona o hazardních hrách Sdružení pro internetový rozvoj.

„Poskytovatelé připojení k internetu na území České republiky jsou povinni zamezit v přístupu k internetovým stránkám uvedeným na seznamu internetových stránek s nepovolenými internetovými hrami.“ 

Právě tento odstavec v novele zákona o hazardních hrách, který právě projednává Poslanecká sněmovna, by podle Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) mohl na český internet přinést cenzuru. Pokud novela v této podobě projde, chce ji sdružení napadnout u Ústavního soudu.

„Ustanovení § 82 návrhu zákona dává Ministerstvu financí neomezenou pravomoc zablokovat přístup k jakékoliv internetové stránce, na které bude dle názoru ministerstva provozována nepovolená internetová hra, a tím znemožnit fungování celé internetové stránky, včetně částí, které s internetovým hazardem nemají nic společného,“ argumentuje SPIR

Podle novely by totiž ISP museli uživatelům automaticky zablokovat přístup na jakýkoli web, který se na seznamu objeví, a to do 15 dnů od jeho zapsání. Pokud neuposlechnou, dopustí se správního deliktu. Stránky přitom mají na seznam zapisovat úředníci ministerstva financí, pokud usoudí, že je na dotyčném webu provozována nepovolená internetová hra.

Cloud23

„Ministerstvo si tím uzurpuje právo cenzurovat internetový obsah a likvidačním způsobem zakročit proti jakémukoli internetovému subjektu – výklad toho, co je nepovolenou hrou, má totiž opět podléhat pouze ministerstvu bez jakékoliv kontroly. Případné soudní přezkoumání a soudní verdikt již v řadě případů nezmění nic na skutečnosti, že dlouhodobě zablokovaný web mezitím zkrachuje,“ argumentuje SPIR.

„Stejných cílů lze dosáhnout jinými efektivními prostředky, proto uzurpace této pravomoci v rukou jednoho úřadu vzbuzuje vážné pochybnosti o skutečných cílech tohoto opatření. V případě nutnosti jsme připraveni bránit svobodu internetu až u Ústavního soudu,“ dodává předseda výkonné rady SPIR Ján Simkanič (mimo jiné také výkonný ředitel firmy Internet Info, která je vydavatelem Lupy).

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).