Hlavní navigace

Správnost zániku licence Primy potvrdil i Ústavní soud, RTA má smůlu

24. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Někdejší výkonný ředitel Regionální televizní agentury Pavel Zuna loni vedl, že se současnému vlastníkovi otvírají nové možnosti. Nevyloučil tehdy ani arbitráž.

Zánik původní licence televize Prima posvětil koncem loňského roku nejen Nejvyšší správní soud, jak jsme již dříve informovali, ale později také Ústavní soud. Regionální televizní agentura (RTA), která se podle původní licence do vysílání této stanice připojovala, tak má definitivně v českém právním prostředí smůlu. Žádost o novou licenci a start „nového“ programu Prima family byl de facto schválen jako zcela legitimní. Dnes o tom informovala agentura ČTK. RTA se podařilo loni uspět pouze u Městského soudu, který vyhověl žalobě RTA a osvědčení o zániku licence zrušil.

K TÉMATU: Zánik původní licence Primy posvětil Nejvyšší správní soud. Odmítl žalobu RTA

RTA v ústavní stížnosti tvrdila, že kvůli zániku licence nemohla pokračovat ve svém podnikání a smysluplně využívat svůj majetek. Osvědčení o zániku licence podle RTA porušilo princip ochrany práv nabytých v dobré víře a právní jistoty. Šlo prý o „faktické vyvlastnění“, připomněla ČTK. Vysílací rada na jednom ze svých posledních vysílání RTA vyzvala, aby vysílání zahájila, protože pominuly technické překážky, které pěti studiím RTA mohly v tomto kroku bránit. De facto jde ale pouze o symbolický právní krok a nedá se počítat s tím, že by došlo k jeho naplnění.

MM socky3

ČTĚTE TAKÉ: RTA vykoupila menšinové vlastníky svých studií. Chystá se na arbitráž?

Činnost RTA skončila v praxi ve chvíli, kdy začátkem loňského roku došlo k propuštění většiny zaměstnanců a odešel z ní i někdejší výkonný ředitel Pavel Zuna. Ten už tehdy potvrdil, že vlastník RTA se chce se státem soudit o neochráněné investice. Nyní je tedy jasné, že britská společnost Malcolm & Whitacker Recovery, která RTA převzala od podnikatele Jaroslava Berky, s tímto krokem neuspěla. Její nový vlastník nevyloučil, že pokud se mu nepodaří se žalobou uspět v českém právním prostředí, pokusí se otevřít i možnost arbitráže.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.