Hlavní navigace

SPT TELECOM už nemůže zlevnit impulsy

16. 11. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přestože v množství informací tento detail možná trochu zapadl, SPT TELECOM již nemůže zlevnit telefonní impulsy. Jak totiž minulý týden uvedl mluvčí ministerstva financí, které zvýšení sazeb schválilo, "je nemožné, aby další případné upravy tarifů začaly platit od 1. ledna".

Přestože v množství informací tento detail možná trochu zapadl, SPT TELECOM již nemůže zlevnit telefonní impulsy. Jak totiž minulý týden uvedl mluvčí ministerstva financí, které zvýšení sazeb schválilo, „je nemožné, aby další případné upravy tarifů začaly platit od 1. ledna“.

A bez souhlasu ministerstva už náš milý monopolní provozovatel telefonní sítě nemůže tarify nijak měnit. Nijak, tj. ani směrem dolů. To pravda ještě neznamená, že SPT nemůže Internetovým „bojkotářům“ vyjít vstříc jiným způsobem, např. poskytováním množstevních slev či důslednějším oddělením datových služeb, na něž se regulované ceny nevztahují. Na celé věci je zarážející spíše jiný fakt. Ve chvíli, kdy samotný moloch, monopol SPT TELECOM, je ochoten jednat, což samo o sobě svědčí o tom, že jím navrhované zdražení asi není tak úplně nevyhnutelné, ministerstvo již vyřklo definitivní ortel.

Někdo by mohl namítnout, že to by snad ani nemělo být tak překvapující, že stát (tj. my?), který tento monopol podpořil již několikrát v minulosti, jej podporuje znovu. Já však říkám: Jak to, že ne?. Ministerstvo, které má hájit zájmy občanů, i kdyby už jenom proto, že jeho šéf byl demokraticky zvolen, nejen že tyto zájmy nehájí, ale dokonce monopolu, který by možná byl ochoten učinit nějaké ústupky, v podstatě říká: Jen si zdražuj, monopole, jen si vesele zdražuj, byť bys sám nechtěl.. A to už je i na mě trochu moc.

Otázka tedy zní, koho vlastně chrání ministerstvo financí, kterému přísluší značná část zodpovědnosti za chování zákonných monopolů? Zdá se, jakoby chránilo jenom ony monopoly, které by mělo regulovat. I když možná, že vtip je právě v tom slově – regulovat. Slyšíte, jak to zní krásně indiferentně? Ono regulovat v sobě vlastně ještě vůbec neskrývá touhu tlačit telefonní poplatky směrem dolů. Máme tedy u nás jen Společnost Proti Telefonování, a nebo se na potírání rozvoje Internetu podílí i ministerstvo financí?

Petr Tesařík

KL24


Starší, související články:

* Časově neomezený paušál za telefon možná je dobrá cesta
* Pár poznámek o SPT TELECOM
* Jaká by byla inflace, kdyby se počítala jen podle telefonu?
* Časově neomezený paušál za telefon? Je to dobrá cesta?!
* Víte, proč SPT TELECOM musí zdražovat?
* Když bojkot, tak Bojkot
* Telefon znovu podraží

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je spoluzakladatelem firmy Internet Info. V minulosti se zabýval testy poskytovatelů, v současné době studuje překladatelství a tlumočnictví na FFUK.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).