Hlavní navigace

Spuštěna petice "Internet bez cenzury 2.0"

Daniel Dočekal

Je to tak, politici už zase chtějí blokovat. Po prvním pokusu (iniciativa poslanců s mluvčím Janem Farským z TOP 09) o protlačení povinné filtrace internetových adres poskytovateli internetového připojení je tu pokus nový, tentokrát v režii Věcí Veřejných. Na www.internetbezcenzury.cz najdete petici „Internet bez cenzury 2.0“ – aktivitu za kterou stojí hlavně česká Pirátská strana.

Je to tak, politici už zase chtějí blokovat. Po prvním pokusu (iniciativa poslanců s mluvčím Janem Farským z TOP 09) o protlačení povinné filtrace internetových adres poskytovateli internetového připojení je tu pokus nový, tentokrát v režii Věcí Veřejných.

Na www.internetbez­cenzury.cz najdete petici „Internet bez cenzury 2.0“ – aktivitu za kterou stojí hlavně česká Pirátská strana.

"Dovedete si představit, že vám zablokují přístup k tomu, s čím na Internetu nutně potřebujete pracovat? Že se nedostanete ke svým pracovním materiálům, nenajdete si jízdní řád, nepošlete bankovní příkaz, nepošlete e-mail a nepřečtete si aktuální zprávy? I tak by mohly vypadat důsledky blokování, jakmile bude jednou zavedeno. Nikdo už nebude mít kontrolu nad tím, co a jak je blokováno.

Svoboda je základním lidským právem, je mnohem důležitější než ekonomický prospěch jakékoliv zájmové skupiny, ať se již jedna o zábavní průmysl nebo skupinu provozovatelů loterií v jedné zemi. Blokování webových stránek je protiústavní cenzura, která je nadto technicky neuskutečnitelná.

Proto žádáme poslance, aby vždy přijímali zákony, které natrvalo zaručí Internet bez cenzury, zajistí síťovou neutralitu a vyloučí odstřihování uživatelů od Internetu."

Content 2017 - tip Footshop

Upozornění, autor této zprávičky je členem petičního výboru. Nemíní mlčet a ignorovat druhé (a ani žádné další) snahy o zavedení omezení svobody Internetu. Omezení technicky neuskutečnitelné, přesouvající náklady za ochranu jedné podnikatelské skupiny na skupinu jinou. Omezení, které je zneužitelné k likvidaci svobodného Internetu.

Podepsat můžete na www.internetbez­cenzury.cz

Našli jste v článku chybu?
26. 10. 2011 18:42
BoodOk (neregistrovaný)

Šířeji? Pro zteč? Tohle byla rychlá akce s jasným cílem a nyní již jasným výsledkem. Na nějaké velké špekulování nebyl čas a hlavně by to byla taktická chyba, která by ohrozila hlavní záměr.

21. 10. 2011 19:38

Jak už jsem zmiňoval na diskusi na FB, ta petice se mi ve svém současném stavu zdá přinejmenším polovičatá. Pořád si totiž myslím, že o něco horší a především naléhavější je v současné době zejména cenzura obsahu, nikoliv uživatelů (tj. kauzy jako blokování mobilního internetu operátory nebo vyhazování účastníků v Křišťálové Lupě, spíše než "cenzura" od politiků a zásahy do internetové neutrality).

Každá petice proti jakékoliv cenzuře je samozřejmě pozitivní, ale zrovna od Pirátů bych čekal, že…