Hlavní navigace

SQLdep: Rozjetý český projekt v cloudu analyzuje datové toky

5. 11. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: SQLdep
Novou českou hvězdou mezi mladými technologickými firmami je SQLdep, jejíž cloudový software umí analyzovat datové toky.

Martin Masařík nějakou dobu pracoval v datovém skladu banky GE Money, společně s asi dalšími třiceti lidmi. „Jako mravenci jsme tam hledali, jak tečou data v rámci databází,“ vzpomíná v rozhovoru pro Lupu a v podstatě tak popisuje poměrně běžnou praxi odborníků ze stejného oboru. Zrodila se tak myšlenka, která dnes stojí za poměrně slušně nastartovanou firmou nazvanou SQLdep.

Princip SQLdep je v podstatě jednoduchý. Jde o cloudovou službu, která se skrze aplikační rozhraní (API) propojí s datovým skladem dané firmy. Český nástroj pak kompletně rozebere celý kód využívaný v SQL databázích a předloží podrobné vizuální znázornění jednotlivých závislostí, operací, toků dat a tak dále. Pro lepší představu je možné si pustit toto demo.

„Milion řádků kódu dokážeme zpracovat tak za patnáct minut,“ popisuje Masařík. Pro mnoho firem tohle může být „big deal“. Ve velkých datových skladech je všemožných SQL dotazů a závislostí tolik, že manuální hledání veškerých souvislostí může zabrat i měsíce lidské práce. „Kdyby například GE, kde jsem pracoval, měla zdokumentovat celý sklad, zabralo by to rok člověkohodin,“ navazuje Masařík.

Reverzní inženýrství

SQLdep tak do hry přináší odstranění rutinních činností, automatizaci a vizualizaci, která má být alfou a omegou projektu. Firma zároveň slibuje rychlost – když cloudový software některé části nedokáže automaticky zpracovat, vývojáři novinky co nejdříve implementují. SQLdep zároveň díky cloudovému chodu produkt neustále aktualizuje a přidává novinky i na denní bázi.

SQLdep pracuje s relačními databázemi, v současné době jsou podporovány Oracle, Microsoft SQL, Redshift od Amazonu a Teradata. Do budoucna se bude dát jít ještě dále. Aktuálně se zpracovávají takzvaná meta data, tedy informace o informacích. „Nad již zpracovanými meta daty je pak možné dělat různé druhy analýz,“ naznačuje Masařík.

Martin Masařík, šéf a spoluzakladatel SQLdep.
Autor: Rockaway Capital

Martin Masařík, šéf a spoluzakladatel SQLdep.

„To, co děláme, je reverzní inženýrství, a to se dá využít v mnoha oblastech,“ doplňuje. Jeho firma nicméně prozatím nemá v plánu začít se zabývat také nestrukturovanými databázemi.

Práce na SQLdep začaly zhruba před třemi roky. Dnes má celý tým 15 lidí a bude chtít nadále růst. Firma se před pár měsíci účastnila pohovorů do prestižního akcelerátoru Y Combinator. I když neuspěla, ovoce to přineslo. Vedení společnosti se tam potkalo s šéfem Rockaway Capital Jakubem Havrlantem, který jim nabídl investici a zázemí v kancelářích poblíž Pražského povstání.

Rockaway výši investice nespecifikuje, podle informací Lupy je to nicméně tradiční seed kolo o velikosti kolem milionu dolarů. „Příští rok bychom chtěli rozjet další kolo investování. Series A už budeme řešit s investory ze Silicon Valley a podobně,“ říká Masařík.

Tisíce dolarů měsíčně

Do té doby je čas nasbírat kritické množství zákazníků. Prvním klientem SQLdep se nepřekvapivě stala právě GE Money Bank, která dnes vystupuje i jako referenční zákazník. Připojují se i další tuzemské banky. SQLdep tvrdí, že jeho produkt využívá „sedmnáct procent českých bank“.

Další zákazníci se rekrutují například z Austrálie či Finska a firma nově vytvořila zastoupení ve Spojených státech. Masařík a spol. se také snaží vybudovat síť channel partnerů a integrátorů. Nejvíce ovšem chtějí prodávat přes web, čemuž se přizpůsobuje i marketing.

Nástroj je možné si otestovat ve zkušební verzi. Samotné pořízení pak na první pohled nemusí vypadat levně. Jeden zákazník běžně platí i tisíce dolarů měsíčně. Ovšem vzhledem k tomu, že jde především o velké firmy, které díky SQLdep často výrazně ušetří, jde o zajímavou investici.

Na vlastním železe

Zajímavé na SQLdep je to, že tento nástroj neběží v žádném veřejném cloudu třetí strany. Společnost využívá vlastní servery prozatím umístěny v nespecifikovaném datovém centru v Česku. To má certifikaci NBÚ a SQLdep vzkazuje, že se snaží plnit veškeré bezpečnostní požadavky. Datové sklady zákazníků například nikdy neopouští data klientů. Instalaci SQLdep na infrastrukturu zákazníků firma oficiálně nedělá, respektive se tomu snaží velice vyhýbat. I kvůli vydávání updatů a tak dále.

Kam a jak tečou informace v databázích?
Autor: SQLdep

Kam a jak tečou informace v databázích?

„Vlastní infrastruktura nám plně vyhovuje a máme vytvořený automatický deployment na další stroje. Pokud bychom nicméně i tak narazili na limity, jsme připravení k rychlému převodu třeba na Docker a následnému přesunu na nějaký velký cloud,“ vysvětluje Masařík. Zpracování meta dat je v případě SQLdep náročné zejména na operační paměť a výkon procesoru. Software si nejdříve informace ukládá ve vlastní relační databázi.

Podle zástupců slibného českého projektu je tento nástroj něco, co na trhu ještě nebylo, rozhodně ne v takové uspokojivé kvalitě. S tím se dá souhlasit. Nástroje pro analýzu SQL sice existují, často jde ale o produkty přímo od tvůrců databází, za které je třeba nemálo zaplatit. I funkce bývají omezené, nemluvě o nasazení v cloudu.

Content First 2022_tip temata

Shodou okolností ale rovněž v Praze vzniká další podobný produkt. Jmenuje se Manta Tools a jde o samostatnou firmu vyčleněnou z Profinitu. Také Manta analyzuje datové toky, aktuálně v produktech Oracle, Teradata, Cognos či Informatica.

Manta už má rovněž obchodní zastoupení ve Státech, které založila během svého pobytu v rámci Czech ICT Incubatoru. Pracuje také na pilotních projektech pro osm velkých amerických společností včetně bank z Wall Street. V Silicon Valley také jedná o první investici.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.