Hlavní navigace

Srbsko letos plánuje spuštění pilotního vysílání v normě DVB-T2

7. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
7. 1. 2012

UVNITŘ TABULKA A MAPA Tento rok by měly být spuštěny vysílače pilotního multiplexu DVB-T2 v největší a nejlidnatější republice bývalé Jugoslávie. Tato se jako první stát v Evropě před časem rozhodla pro přímý přechod z analogového TV vysílání na digitální standard druhé generace DVB-T2, tedy bez spuštění pravidelného vysílání nejprve ve starším DVB-T. Rozhodnutí sice učinili jako první, ve spouštění je ale předběhla Ukrajina. V Srbsku se zatím stále vysílá jen experimentálně v DVB-T ze dvou vysílačů Avala u Bělehradu a Iriški Venac u Nového Sadu.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Ukrajina dovezla odstrašující přijímače pro pozemní vysílání DVB-T2

Pilotní multiplex bohužel nebude využívat strategických kót a vysokých výkonů, jak je plánováno pro finální sítě, ale bude provozován spíše z méně významných lokalit a vyzářené výkony budou celkem malé. Ze 13 vysílačů (tabulka pod tímto odstavcem) jsou strategického významu pro větší pokrytí jen vysílače Avala, Crveni Čot, Ovčar a Subotica, ostatní jsou spíše lokálního charakteru. Navíc budou spuštěny i dva opakovače (na konci tabulky) pro odlehlé části hlavního města Bělehradu, kam se nedostane signál z vysílače Avala, budou s ním tedy tvořit jednofrekvenční SFN síť.

Tabulka s parametry vysílačů zařazených do pilotního projektu DVB-T2 v Srbsku.

Vysílací výkony jsou relativně nízké. Ten nejvyšší (3kW ERP) budou využívat strategické vysílače Avala a Crveni Čot, ostatní budou podstatně slabší. Vysílat se bude ve všech případech do dočasných směrových antén umístěných na věžích níže (viz tabulka), než hlavní anténní systémy pro analog, především pro pokrytí městských aglomerací, pro které je většina vysílačů pilotní sítě určena. Pro srovnání, hlavní UHF systémy (dosud pro analog a v budoucnu pro finální multiplexy) na několika rekonstruovaných vysílačích jsou ve výškách zhruba 205 metrů u vysílače Avala, 135 metrů u vysílačů Crveni Čot a Ovčar a 218 metrů u vysílače Subotica.

CIF - osobnosti

Plánovaná mapa pokrytí signálem DVB-T2 v Srbsku.

Pilotní multiplex je přípravou před spuštěním finálních multiplexů s vyššími výkony a pokrytím z vysílačů základní sítě. Proces plného přechodu z analogu na digitál by měl v Srbsku proběhnout během let 2013 a 2014, nejpozději do roku 2015 by měly být vypnuty všechny analogové vysílače a zapnuty všechny plánované digitální. Plánovaný pilotní multiplex i další digitální vysílání bude provozovat společnost JP Emisiona tehnika i veze, která nedávno vznikla vyčleněním části veřejnoprávní televize RTS, zabývající se provozem sítě vysílačů a spojů.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).