Hlavní navigace

Slovenský rozhlas přejde na digitální vysílání až v roce 2015

16. 5. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
16. 5. 2007

Digitální vysílání Slovenského rozhlasu (SRo) nezačne dříve než v roce 2015. Provozování digitálních programů v multiplexech DVB-T určených primárně pro televizní stanice, jak činí například Český rozhlas v přechodné digitální síti A v Praze, Brně, Ostravě a Domažlicích, je totiž podle generální ředitelky SRo Miroslavy Zemkové neefektivní.

Vysílání v systému DVB-T se pro nás nehodí, protože je vázané na televizní přijímač. V souvislosti s rozhlasem potřebujeme dva základní momenty: příjem musí být bezdrátový a musí být mobilní, tedy poslouchatelný například v autě, řekla Zemková v rozhovoru pro server Mediálne.sk. Rozhlas také bude potřebovat digitálně zpracovaný a vysílatelný obsah.

BRAND23 Workshop

Rozhlas nepůjde do digitalizace dříve než v roce 2015. Vidím to tak, že pokud by se podařilo na koncesionářských poplatcích vybrat víc peněz do příjmové části rozpočtu, nebudeme zatím muset opouštět ani jeden z vysílacích okruhů. A to, co neutratíme za vysílání, musí jít rozhodně do programu. Už teď se pohybuje na hranici únosnosti, vysvětlila generální ředitelka SRo.

Podle Zemkové si rozhlas nemůže dovolit ještě více omezovat výrobu, protože by už neměl co vysílat. Šest okruhů je minimum na vyplnění rozhlasového multiplexu. Nemáme zdigitalizovaný archiv. Někdo si může myslet, že z archivu bychom mohli zaplnit multiplex i na deset let dopředu. No, nemohli. To bychom tam měli pouštět pásky? ptá se Zemková.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).