Hlavní navigace

Stalo se: Telefónica s novým vedením a s vyššími limity

26. 6. 2007
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 29
Telefónica O2 Czech Republic hlásí změnu na postu nejvyšším: její dosavadní šéf Jaime Smith Basterra byl převelen do Německa s úkolem vrátit tamní O2 zpět k růstu. Současně TO2 CR řekla, jak konkrétně zvýší od 1. července 2007 objemové limity u svého maloobchodního ADSL. Zareaguje na to UPC úplným zrušením limitů u svých služeb?

Počátkem června jsem zde na Lupě, v článku Stalo se: data zlevní, limity vzrostou, psal o tom, že k 1. červenci 2007 začne platit nová velkoobchodní nabídka ADSL služeb od Telefóniky O2 Czech Republic (TO2 CR). A že hlavní změnou oproti dosud platné velkoobchodní nabídce jsou vyšší objemové limity. Například u nejnižší nabídky trvalého připojení (abychom vyloučili paskvil v podobě vytáčeného ADSL, alias služby O2 Internet ADSL Start) nová velkoobchodní nabídka zvyšuje objemový limit z dosavadních čtyři GB na 12 GB. Současně s tím tato nová nabídka zlevňuje i nadlimitní data, a to přesně na polovinu: z 30 korun za každý započatý gigabyte na korun Kč. Jen pro upřesnění: tato cena za nadlimitní data se týká například těch maloobchodních ADSL tarifů, kde alternativní operátor dovoluje svým koncovým zákazníkům přenést více dat, než kolik činí velkoobchodní objemový limit (a za tato nadlimitní data pak AO platí svému velkoobchodnímu dodavateli, tedy TO2 CR, oněch 30 korun, resp. již jen 15 korun).

Po zveřejnění velkoobchodní nabídky (s povinným měsíčním předstihem oproti platnosti) bylo jen otázkou času, kdy se změny na velkoobchodní úrovni promítnou i do maloobchodních služeb. A to jak na straně alternativních operátorů (kvůli kterým je onen povinný měsíc předstihu), tak i na straně samotné TO2 CR, která dnes jednoznačně dominuje i na maloobchodním trhu s ADSL. Otevřena však byla i otázka toho, „jak moc“ se velkoobchodní změny promítnou do těch maloobchodních. Právě u TO2 CR totiž neplatí mezi parametry maloobchodních a velkoobchodních služeb rovnost.

Z maloobchodní nabídky TO2 CR například úplně vypadla rychlostní varianta (3072/128 kbit/s) nabízená na velkoobchodní úrovni. Ovšem i u objemových limitů existují rozdíly. Obecně takové, že objemové limity na maloobchodní úrovní jsou nižší oproti limitům na velkoobchodní úrovni. Tak například právě u nejnižší (trvalé) nabídky, s rychlostí 2048/128 kbit/s, byl až dosud maloobchodní limit 3 GB, zatímco na velkoobchodní úrovni dosahoval 4 GB. Nyní se na velkoobchodní úrovni zvýšil limit 3×, ze 4 na 12 GB. Ale o kolik se zvýší limit na maloobchodní úrovni, bylo stále otevřenou otázkou.

Jaké jsou nové limity u maloobchodních služeb?

Odpověď na dosud otevřenou otázku přišla až minulý týden, kdy TO2 CR oficiálně oznámila chystané změny i u svých maloobchodních služeb. Podle očekávání se (stejně jako u velkoobchodní nabídky) nemění cena ani rychlosti, ale pouze objemové limity. Stejně tak je podle očekávání tato změna okamžitá a dochází k ní v okamžiku přechodu měsíce června v červenec (tj. v noci z 30. června 2007 na 1. července 2007). Jde přitom o změnu automatickou, takže stávající zákazníci nemusejí nic dělat, a jejich limity jim budou navýšeny automaticky. No a noví zákazníci již získají službu s novými limity.

Jak ale nové objemové limity u TO2 CR vypadají? Na to odpovídá následující tabulka, ve které najdete i sloupeček s odpovídajícími (novými) limity na velkoobchodní úrovni. To pro ukázku toho, jak se obě skupiny limitů liší.

Název služby Nominální rychlost Dosavadní limit Nový limit (od 1.7.2007) Nový limit (na velkoobchodní úrovni) Rychlost po překročení limitu
O2 Internet ADSL 2048 2048/128 kb/s 3 GB 10 GB 12 GB 64/64 kb/s
O2 Internet ADSL 4096 4096/256 kb/s 12GB 20 GB 24 GB 128/128 kb/s
O2 Internet ADSL 6144 6144/384 kb/s 20GB 30 GB 36 GB 128/128 kb/s
O2 Internet ADSL 8196 8192/512 kb/s 30GB 40 GB 48 GB 128/128 kb/s
Tip: porovnejte si nové objemové limity Telefóniky O2 s parametry tarifů ostatních ADSL poskytovatelů i s kabelovým Internetem v naší databázi připojení.

Pro úplnost je vhodné ještě dodat, že velkoobchodní zlevnění nadlimitních dat se maloobchodní nabídky o TO2 CR netýká. To kvůli tomu, že po překročení objemového limitu maloobchodní ADSL služba zpomaluje na podstatně nižší rychlost (hluboko pod dva roky starou definici broadbandu, tj. 256 kbit/s), ale „jede“ dál a zákazník neplatí nic navíc.

Jak reagují ostatní operátoři?

Vzhledem k situaci na našem trhu s broadbandem (nejen pro rezidenční zákazníky) bylo stejně tak dopředu jasné, že změny u TO2 CR vyvolají změny i u jeho konkurentů. Bylo opět jen otázkou, kdy k tomu dojde a jakou podobu budou tyto změny mít. Nejsnáze to jde odhadnout tam, kde jde o prostý přeprodej velkoobchodního ADSL. Pouze u větších alternativních operátorů byla šance na nějakou „více vlastní“ cestu.

Zatím se vyjádřila pouze GTS Novera. Ta již před časem, konkrétně počátkem června (a tím vlastně souběžně se zveřejnění nové velkoobchodní nabídky TO2 CR), zrušila objemové limity u svých kombinovaných služeb Duo Expres (které jsou určeny spíše firmám a kromě Internetu poskytují i hlasové služby). Nyní, resp. od 1. července, přichází GTS Novera s krokem, který potěší všechny její zákazníky, včetně těch rezidenčních. Jde o „datové prázdniny“, navíc v délce tří měsíců. Tedy o tříměsíční období, během kterého se všechny DSL služby GTS Novery s objemovými limity stávají neomezenými. Tedy bez objemových limitů, a tím i bez zpomalování po jejich překročení. Tisková zpráva hovoří o odstranění „jakýchkoli datových limitů či aplikace FUP“, což by mělo zahrnovat i neuplatňování případných jiných forem restrikcí, jako například snižování priority přenášených dat, a tím obvykle i pokles skutečně dosahované rychlosti.

Další velký hráč na poli ADSL, konkrétně Volný, se dosud nevyjádřil. Prý až ve čtvrtek. Možná mají u Volného stále ještě plné ruce práce s přebíráním české pobočky eTelu poté, co rakouský antimonopolní úřad konečně schválil transakci jejich rakouské matky (podrobněji).

Zruší UPC limity úplně?

Tradičně tajnosnubné je zatím i české UPC, které se nejspíše stále radí se svou nizozemskou matkou. V médiích se ale přesto objevil alespoň určitý náznak, když ČTK vyzpovídala tiskového mluvčího společnosti:

Chystáme zásadní řešení, které bude přínosem pro zákazníky," řekl ČTK mluvčí František Malina bez dalších podrobností.

Co ale může být avizovaným „zásadním řešením“? Pouhé zvýšení dosavadních objemových limitů z X na Y GB za měsíc asi těžko. To by byla jen další „kvantitativní“ změna, tedy žádné „zásadní řešení“. Také vás napadá jen úplné zrušení jakýchkoli objemových limitů? Tedy vlastně návrat ke stavu před březnem 2004, kdy UPC limity u svých tehdejších služeb chello poprvé zavedlo?

Uvidíme. Snad se dočkáme už v nejbližších dnech.

O2: změny na postech nejvyšších

Minulý týden však přinesl i další zajímavé zprávy, kromě těch, které se týkají objemových limitů u ADSL. Například z O2 Germany přišla zpráva o sesazení tamního dlouholetého šéfa, Rudolfa Groegera. Místní média už nějakou dobu spekulovala o tom, že se pod ním jeho židle poněkud hýbe, poté co jím vedená pobočka začala „ztrácet růst“. Již koncem loňského roku nebyly výsledky hospodaření německé pobočky až tak slavné a na řadu přišla první radikálnější ozdravná opatření. Po oznámení výsledků za letošní první kvartál se ale ukázalo, že nezabrala tak, jak se očekávalo. Po letech silného růstu tržby naopak meziročně poklesly o 3 procenta a provozní zisk o 5 procent, na 161 milionů €.

O „ztrátě dechu“ německé O2 asi nejvíce vypovídá pokles ARPU během prvního čtvrtletí, a to o 13,5 % oproti poslednímu loňskému kvartálu (podrobněji). V plánu bylo poměrně radikální snižování nákladů (o 80 mil. €) a v médiích se objevovaly zprávy o plánovaném propuštění až 1000 zaměstnanců (podrobněji např. zde). Ještě v polovině června se sám Rudolf Groeger pro Reuters vyjadřoval tak, že on i vedení mateřské Telefóniky mají na věci stejný pohled a že v nejbližších měsících znovu přijde růst.

Místo toho ale přišla minulý týden zpráva o odvolání Rudolfa Groegera z funkce šéfa O2 Germany a jeho nahrazení dosavadním šéfem české pobočky Jaime Smithem Basterrou. Toho pak na jeho postu nejvyššího šéfa české pobočky vystřídá dosavadní viceprezident pro rezidentní zákazníky a dřívější šéf Eurotelu Salvador Anglada.

26. června 2007, Aleš Miklík, doplnění: dnes vydaná tisková zpráva Telefóniky O2 upřesňuje související personální přesuny na ostatních pozicích:

Andrei Marc Torriani, dosavadní výkonný ředitel pro marketing rezidenčního segmentu, bude zastávat pozici viceprezidenta pro rezidentní zákazníky, kde nahradí Salvadora Angladu.

Pozici výkonného ředitele pro marketing rezidenčního segmentu zaujme Simon Burckhardt, který ve společnosti Telefónica O2 Czech Republic působil jako výkonný ředitel pro prodej rezidenčnímu segmentu.

Novým výkonným ředitelem pro prodej rezidenčnímu segmentu se stává Dean Sykes, který do společnosti Telefónica O2 Czech Republic přišel v loňském roce z britské O2, kde vedl franšízovou síť prodejen. V České republice pomáhal rozvinout síť integrovaných značkových prodejen a franšíz.

Tisková zpráva, kterou k tomu pochopitelně vydala i česká pobočka O2 (resp. TO2 CR), ale souvislost s hospodářskými výsledky německé pobočky nezmiňuje. Její celkové vyznění je proto dost záhadné, neboť neodpovídá na základní otázku: proč vlastně dochází k nynější rošádě na tak vysokých místech? Teprve se znalostí toho, co se odehrálo v Německu, si lze domyslet, že Jaime Smith nebyl z českého trůnu nějak sesazen, ale pouze převelen jinam, aby zde napravil stav, který se vlastníkům společnosti přestal zamlouvat. Pravdou je, že tito vlastníci si pochvalují, co a jak udělal Jaime Smith s jejich tuzemským majetkem: dokázal ukočírovat integraci původně zcela oddělených společností (Českého Telecomu a Eurotelu), zvládnout rebranding, významněji nepropouštět, přežít poměrně významný úbytek pevných linek, a přesto udržet výsledný celek notně ziskový. Vlastně z nejziskovějších v celé skupině Telefóniky. A tak po něm chtějí, aby totéž předvedl i v Německu.

Jenže v Německu to bude „o něčem jiném“ než v ČR. U nás je TO2 CR v pozici inkumbenta (bývalého monopolu), který musí bojovat o udržení své pozice a odrážet nápor svých konkurentů. K dispozici má rozsáhlou infrastrukturu, vybudovanou v předchozích letech, a i když je v některých aspektech svázán regulací, v dalších je stále hodně svým pánem. Navíc může efektivně využívat i toho, že je zdaleka největším operátorem na našem trhu.

BRAND

To v Německu je O2 Germany naopak operátorem nejmenším. Jistě, na trhu, který je podstatně větší než ten náš. Ale i tak se musí na tomto trhu chovat úplně jinak, než jak se může chovat inkumbenta. Třeba i jen v tom ohledu, že nemá vlastní (pevnou) infrastrukturu, a tak pokud chce nabízet pevné datové služby, musí využívat institut zpřístupnění místní smyčky.

Nicméně situace v Německu by byla na samostatné a jiné povídání. Z našeho čistě tuzemského pohledu je podstatná hlavně změna na nejvyšším postu ve vedení TO2 CR. Osobně ale od ní neočekávám žádné významnější důsledky a změny ve fungování Telefóniky O2 Czech Republic. A pokud by snad k nějakým zásadnějším změnám došlo, pak je tipuji spíše na důsledek vývoje na trhu a v oblasti regulace než jako důsledek personálních změn.

Jak hodnotíte zvýšení limitů u ADSL od TO2 CR?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).