Hlavní navigace

Staré české filmy v HD kvalitě? Proč ne, řekli si na Barrandově

17. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

17. 4. 2009

Společnost Barrandov Studio včera zahájila slavnostně provoz nového přepisového pracoviště. To slouží k primárnímu převodu obrazové informace z filmového pásu 35 a 16 mm na profesionální videoformát nebo do podoby počítačových dat. V rámci převodu se obraz barevně koriguje nebo upravuje. Dalšími částmi pracoviště jsou filmový skener, který slouží také k převodu filmu do dat pro filmovou postprodukci, a profesionální videostřižna AVID.

ČTĚTE TAKÉ: Na návštěvě u… nové digitální televize Barrandov

Poslední částí celého komplexu je osazení kontrolní projekce digitálním projektorem. Přepisové pracoviště, které prošlo rozsáhlou modernizací, slouží k postprodukci filmů a reklam. Využít ho může pro své potřeby samozřejmě i nová digitální plnoformátová televize TV Barrandov. Např. tehdy, pokud budeme chtít použít starší materiál a převést ho do HD kvality, konstatoval pro server DigiZone.cz technický ředitel kanálu Michal Kratochvíl.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Janis Sidovský: Úspěch TV Barrandov nepřeceňujeme

Prakticky by tak mohlo dojít k tomu, že když bude k dispozici např. původní filmový pás komedie Vesničko má středisková, Barrandov Studio ho může znovu obrazově zpracovat, převést ho do formátu 16:9 a digitální kvality odpovídající vysokému rozlišení. Tuto novou kopii je pak možné barevně zkorigovat. Divák by tak dostal na televizní obrazovce lepší obrazový vjem, než je možné v současné době nabídnout.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.