Hlavní navigace

Staré zprávy v Google News: naučila se média podvádět, nebo jde o chybu?

25. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Search Engine Land se věnuje zvláštnímu jevu v Google News: starým zprávám, které se tváří, jako by se staly „právě teď“. Vydavatelé si stěžují, že jiní vydavatelé podvádějí.

Google News v Česku nehraje až tak významnou roli jako v USA. Pro tamní vydavatele jde o významný zdroj návštěvnosti a způsob, jak zviditelnit vydané články. Navíc je tamní mediální trh nejenom podstatně konkurenčnější, ale také podstatně větší. Není divu, že se některým vydavatelům nelíbí, když se v Google News objevují staré zprávy označené jako „právě teď“.

Google News Showing Old Stories As New: A Google Bug Or Publisher Hack? na Search Engine Land dokumentuje právě takové případy – konkrétně zprávy z USA Today, které se ukazují jako staré 14 minut, ačkoliv byly vydány více než před 14 hodinami.

Podle vyjádření Googlu se nejedná o chybu, ale firma přesto „rychle pracuje na zlepšení“. Podle autora článku to vypadá, že USA Today dodává Google News „aktualizované“, ale hlavně uměle vytvořené, datum. A Google News tak logicky považuje článek za aktuálnější, než ve skutečnosti je. Nechybí samozřejmě ani označení USA Today za podvodníky (viz USAToday.com is Cheaing Google News), a hlasy dožadující se toho, aby weby takto manipulující s Google News byly z této služby odstraněny.

Google News (Zprávy Google) se při zahrnování obsahu neřídí RSS nebo nějakým jiným podobně generovaným přehledem toho, co má být pro daný zpravodajský web zahrnuto. Getting into Google News uvádí řadu různorodých požadavků, které Google má, aby byly zprávy do přehledu Google News zahrnuty. 

BRAND

Google obsah nabírá přímo ze stránek daného webu, byť jako vhodný pomocník zde slouží Google News Sitemap. Ta ale slouží pouze k informování o tom, co má robot zpracovat (a dělá to přímo z HTML podoby stránek). 

V případě zmíněné „chyby“ by to potom muselo nejspíš znamenat, že USA Today (a některé další weby) přišly na to, jak Google zmást a podvrhnout mu jiné datum publikování článku.  Samozřejmě stále může jít o chybu v Google News, byť to Google prozatím nepřipouští.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).