Hlavní navigace

Startuje „nový“ multiplex 4. Kde ho naladíte a co nabídne?

25. 6. 2012
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

O půlnoci na dnešek skončil experimentální režim televizního multiplexu 4. Během dnešního odpoledne přejde na komerční provoz a pokryje tři čtvrtiny obyvatel Česka.

Multiplex 4 pro 74 procent obyvatel Česka

Čtvrtá televizní síť dnes projede radikální proměnou, která by ho měla posunout na úroveň tří celoplošných multiplexů provozovaných či technicky zajišťovaných Českými Radiokomunikacemi. O půlnoci se odmlčely všechny stávající vysílače multiplexu 4, aby dnes v pozdních odpoledních hodinách (podle plánu v 17:00) obnovily vysílání společně s dalšími novými vysílači v okolí všech krajských měst. Ostravská společnost Digital Broadcasting, za kterou stojí majitel Rádia Čas a chystané televize Pohoda Radim Pařízek a bývalý generální ředitel televize Nova Vladimír Železný, slibuje rozšíření pokrytí multiplexu 4 z dosavadních 23 na 74 procent populace.

Digital Broadcasting letos převzala kmitočty multiplexu 4 od Telefóniky, která nedokázala – přes opakované sliby i různé termíny startu nových vysílačů – dále rozvíjet a léta ji provozovala jen jako nekomerční experiment. Ten úderem půlnoci na dnešek skončil a vysílací síť přechází na komerční provoz. Zároveň s tím mění i vysílací kanály, které dosud využívala v Praze a Brně a které bylo třeba nahradit kvůli tzv. první digitální dividendě, tedy uvolnění pro nové mobilní služby. Multiplex 4 tak bude možné naladit už v 13 lokalitách, i když Digital Broadcasting nadále tají, z jakých vysílačů (jisté, že značnou část zajistí Telefónica, menší pak rozhlasové vysílače Rádia Čas a dalších poskytovatelů).

„Čekali jsme několik let. Sám jsem si už připadal neseriózně, ale nemohli jsme najít model, aby nám to ekonomicky vycházelo,“ říká o roky odkládaném startu televize Pohoda Radim Pařízek.
Foto pro DigiZone.cz Ivana Dvorská

Radim Pařízek zatím odmítá oficiálně sdělit kóty nových vysílačů multiplexu 4 a jejich výkony

Odkud bude vysílat? To je zatím tajné

Nový operátor multiplexu 4 sice už na tiskové konferenci 31. května v Praze zveřejnil předpokládanou mapu pokrytí po spuštění všech plánovaných vysílačů, ovšem bez bližší informaci, kde se vysílače nacházejí, jakým výkonem budou vysílat a s jakou polarizací. O moc sdílnější nebyla firma Digital Broadcasting ani v neděli večer, jen několik hodin před restartem multiplexu 4. Na svém webu pouze zveřejnila seznam vysílacích kanálů pro jednotlivé kraje. „Bližší informace o vysílačích zatím nechceme zveřejňovat, můžete je získat od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ),“ sdělil na dotaz serveru DigiZone.cz většinový majitel firmy Radim Pařízek.

Na námitku, že by diváci měli vědět, jakým směrem mají natočit anténu, když budou chtít přijímat multiplex 4, Pařízek odvětil, že taková informace nebude potřeba. „Máme vyzkoušeno, že všechna krajská města budou stoprocentně pokryta jak pro příjem na venkovní, tak na pokojovou anténu,“ tvrdil. Digital Broadcasting rovněž odmítl zveřejnit informace o výkonech jednotlivých vysílačů a bez odpovědi zůstala i otázka, s jakým obsahem multiplex 4 během dnešního odpoledne odstartuje. Jisté je jen to, že v něm bude vysílat sportovní kanál ČT 4 HD a Pařízkova rodinná televize Pohoda, která však slibuje jen náběhové vysílání (plnohodnotné vysílání slibuje až na Vánoce).


Zdroj: Digital Broadcasting

Takové pokrytí by měl mít televizní multiplex 4 ode dnešních 17 hodin


Zdroj: Digital Broadcasting

Jediná informace, kterou zveřejnil operátor multiplexu 4 k dnešnímu startu obnovené sítě, byly vysílací kanály pro jednotlivé kraje České republiky

Pravděpodobné umístění nových vysílačů multiplexu 4
Kraj/město Lokalita Vysílací kanál
Praha ÚTB Olšanská (objekt O2) 42
Praha Novodvorská 42
Brno FN Bohunice 46
Ostrava ul. 1. máje (objekt O2) 63
Plzeň Košutka, vodárna (objekt O2) 56
Karlovy Vary Všeborovice (objekt O2) 45
Ústí nad Labem hotel Krušnohor (objekt O2) 30
Jablonec nad Nisou Černá Studnice (objekt O2) 25
Hradec Králové Chlum (objekt O2) 45
Benešov ? 44
České Budějovice Kleť (rozhledna) 25
Jihlava Větrný Jeníkov (objekt O2) 42
Olomouc ul. Jeremenkova 44
Opava Hlubočec – Hůrka (objekt O2) 63
Zlín Jižní svahy (vysílač Rádia Čas) 42
Uherské Hradiště rozhledna Rovina (objekt O2) 42

Óčko odešlo ke konkurenčnímu multiplexu 3

Den před zásadní proměnou multiplexu 4 tuto síť opustila hudební televize Óčko. Její provozovatel se dohodl s Českými Radiokomunikacemi, potažmo jejich dceřinou firmou Czech Digital Group, na vstupu do konkurenčního multiplexu 3. Óčko přitom mohlo být jedním z důležitých klientů multiplexu 4, protože mělo zájem o celoplošné vysílání, za které by platilo. Česká televize totiž za šíření sportovního kanálu ČT 4 HD firmě Digital Broadcasting nic neplatí, už dříve totiž deklarovala, že je připravena všem operátorům, kteří o to projeví zájem, poskytnout signál sportovního programu v HD kvalitě zdarma, ale pouze za podmínky, že za jeho šíření nebude muset nic platit.

Bez jasné odpovědi zatím zůstává otázka, zda se v multiplexu 4 během léta objeví i program ČT 2 HD, který dočasně během letních olympijských her v Londýně nahradí nynější ČT 1 HD a společně s ČT 4 HD nabídne přenosy z olympiády ve vysokém rozlišení obrazu (a také, zda ČT 4 HD z multiplexu 4 po olympiádě zmizí). Jediným známým komerčním klientem čtvrté vysílací sítě tak zůstává televize Pohoda, kterou vlastní sám Radim Pařízek. „Informace o dalších televizích, které budou vysílat v multiplexu 4, zveřejníme v pondělí,“ řekl Pařízek serveru DigiZone.cz v neděli večer, krátce před ukončením dlouholetého experimentálního vysílání této sítě. V neděli však multiplex 4 v některých lokalitách testoval, a tak bylo možné zaregistrovat připravované programové pozice.

Magdaléna Wronková je novou posilou hudební televize Óčko.
Foto: Óčko

Hudební televize Óčko po výpovědi smlouvy na vysílání v multiplexu 4 odešla do konkurenčního multiplexu 3. Che být celoplošná.

Regionálně odpojovaná TV Pohoda?

Čtenář DigiZone.cz Aleš Pipek naladil multiplex 4 z vysílače Chlum u Hradce Králové v neděli krátce po 15. hodině. V diskusním fóru DigiZone.cz k tomu napsal: „Obsazeny byly tři pozice SD (bohužel jsem měl k dispozici pouze MPEG-2 přijímač), Pohoda Jižní Čechy, Pohoda Střední Čechy a Pohoda Plzeňský kraj (přesné názvy si už nepamatuji). Na prvních dvou se nepravidelně objevovalo nějaké regionální zpravodajství z Ostravy (neidentifikoval jsem o jaký program se jednalo).“ Lukáš Beran z Týniště nad Orlicí dodal, že z královéhradeckého vysílače Chlum naladil dvě testovací pozice Pohoda TV a ČT 4 HD. „Příjem byl bezproblémový, i když antény máme namířeny na vysílače Černá hora a Ještěd,“ dodal.

Ačkoli multiplex 4 nabízí možnost regionálního vysílání, hlavní hráči z řad velkých krajských televizí už většinou podepsali smlouvy s konkurenčním multiplexem 3. Samostatně v síti 3 vysílá pražská a středočeská TV Metropol, která nedávno oznámila, že od října přejde na celoplošné vysílání, dále liberecký Genus Plus, ostravská TV Polar, plzeňská TV Zak a Jihočeská televize (dříve Gimi). V rámci odpojovacích časů celoplošné Primy love pak také olomoucká TV Morava a jihlavská TV Vysočina. Vstup do multiplexu 3 plánuje i nová Východočeská televize, takže na multiplex 4 zbývají spíše lokální a městské televize. Jim Digital Broadcasting nabídl projekt společné TV Regio, pro který by operátor multiplexu 4 zajišťoval centrální program, podle Radima Pařízka je ale momentálně tento projekt „u ledu“, protože se malé televize mezi sebou nedokáží dohodnout.

Nové logo televize Pohoda používané od konce května 2012.
Foto: Digital Broadcasting

Nové logo televize Pohoda používané od konce května 2012

A co novácký fanda nebo Euronews?

Multiplex 4 by ještě mohl vyjednávat s televizí Nova o zařazení jejího pátého programu fanda, který musí zahájit vysílání do konce srpna, protože jinak by riskoval odebrání licence. Nad fandou se ale vznáší celá řada otázek, zda vůbec bude bezplatným programem. Nejistý je také osud Novy HD v multiplexu 4, protože cena za celoplošné šíření programů v HD kvalitě je u této sítě srovnatelná s cenou, kterou platí Nova za vysílání svého hlavního programu ve standardním rozlišení v multiplexu 2 s mnohem lepším pokrytím. Z televizí, které měly zájem v Česku vysílat pozemně, už zbývá snad jen zpravodajský kanál Euronews, který v DVB-T vysílá například v Maďarsku.

Ačkoli Euronews v minulosti několikrát deklaroval ochotu vstoupit do českého DVB-T, poslední dobou už tento svůj zájem nijak nezdůrazňoval a nezdá se ani, že by šlo program, který by byl pro českého diváka nějak atraktivní. To však může být provozovateli multiplexu 4 jedno, hlavně když získá platícího klienta. Poslední možností pak zůstává Česká televize a její pátý kanál zaměřený na děti, který by měl odstartovat buď koncem letošního, nebo začátkem příštího roku. Právě kvůli němu je Digital Broadcasting ochotna navýšit v příštím roce pokrytí multiplexu 4 na 95 až 97 procent obyvatel, aby splnila zákonnou podmínku, že každý program ČT musí být pozemní cestou dostupný alespoň 95 procentům populace.

ICTZ23


Foto: TV Nova

Objeví se v multiplexu 4 pátý program Novy, na muže zaměřený kanál fanda?

Dobrá zpráva na Liberecko: multiplex 4 nebude rušit Poláky

Z toho mála technických informací, které provozovatel multiplexu 4 uvolnil na svém webu, je patrné, že obavy diváků z Liberecka ohledně vzájemného rušení této sítě s polským multiplexem na kanálu 48 byly liché. Multiplex 4 nakonec na severu Čech využije kanál 25, stejně jako na jihu Čech. K určitým obtížím by ale mohlo dojít na Ostravsku, kde má multiplex 4 koncem roku přejít na vysílací kanál 38, na němž nyní vysílá polské DVB-T. K tomu by však mělo dojít až za několik měsíců, ČTÚ povolil multiplexu 4 nadále dočasně využívat stávající ostravský kanál 63. S jistými komplikacemi se budou už ode dneška potýkat Pražané, protože multiplex 4 dočasně odstartuje jen ze dvou místo tří vysílačů.

„Nepodařilo se nám jeden vysílač připravit tak, abychom ho spustili už dnes, takže v určitých pražských lokalitách bude s příjmem multiplexu 4 problém,“ přiznal serveru DigiZone.cz Radim Pařízek. Pro multiplex 4 je dnešní restart jen jednou etapou plánovaného rozvoje. Koncem října plánuje rozšířit pokrytí až na 86 procent obyvatel Česka a počet vysílačů z 16 na 25. V případě, že si multiplex 4 zvolí Česká televize pro šíření svého pátého a případně i šestého (regionálního) programu, spustí Digital Broadcasting v příštím roce dalších 11 vysílačů a zvýší pokrytí až na 97 procent populace.

Zkusíte si dnes naladit multiplex 4?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.