Hlavní navigace

Startupové duo Kiska & Kučerová chce posílat studenty do Silicon Valley

24. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zprostředkování stáží ve velkých amerických startupech i IT rozjetých firmách. Projekt MyTeleport si už získal podporu od velkých postav startupové scény.

Startupová diva Lenka Kučerová a investor z Credo Ventures Andrej Kiska dali dohromady vlastní startup. MyTeleport ale nemá být strojem na peníze, ale na zkušenosti. 

„Je to původně Andrejův nápad. Vysílání nadějných studentů na stáže do startupů v Silicon Valley viděl jako cestu k tomu, jak posílit podnikání u nás. Až později jsme zjistili, že podobné programy fungují ve Finsku, Singapuru nebo v Británii,“ vysvětluje Kučerová. 

Pro rozjezd oslovilo zakladatelské duo kromě investičního fondu Credo Ventures ještě brněnský Y Soft, Jihomoravské inovační centrum, Etnetera nebo KPMG.

„Záměr Teleportu se nám líbí a podporujeme ho. Talentů, kteří by šance vycestovat do Silicon Valley mohli smysluplně využít, máme kolem sebe na brněnských univerzitách spoustu. Když dostanou šanci otrkat se v Kalifornii a s nabitými zkušenostmi a kontakty se vrátí zpět podnikat k nám, bude to obrovský přínos jak pro místní podnikatelský ekosystém, tak pro celou republiku. Projektu pomůžeme se zviditelněním a do budoucna jednáme také o finanční podpoře,“ komentuje spolupráci šéf JIC Jiří Hudeček.

MyTeleport bude ve Spojených státech oslovovat startupy o deseti až třiceti zaměstnancích, které už mají zkušenosti s investicí. O pozicích pro stážisty ale chce startup vyjednávat i s velkými firmami jako je Uber, Airbnb nebo Twitter. 

„První skupinka stážistů by měla vyrazit koncem příštího léta,“ tvrdí Kučerová a plánuje zapojení studentů i do samotného provozu startupu jako tomu bylo třeba u finského programu startuplife.fi.

„Udržitelnost chceme zajistit tak, že naši stážisté budou odvádět maximálně čtvrtinu platu zpět. Samozřejmě za předpokladu, že jim zůstane dostatečná částka na důstojný život v San Francisku,“ dodává Kučerová s tím, že jakýkoliv případný zisk se bude vracet studentům v podobě stipendií nebo letenek. 

BRAND

Kučerová se tak vrací zpět do startupového světa, ze kterého odešla poté, co Telefónika zavřela pražský akcelerátor Wayra. „Podporou podnikání se zabývám léta a pořád mě to baví. Z předchozích projektů mám kontakty jak v Silicon Valley, tak na vysokých školách,“ vysvětluje Kučerová.

MyTeleport je původní název projektu, ale je dost pravděpodobné, že v blízké budoucnosti se bude jeho jméno měnit. „Udělali jsme jednu z klasických startupových chyb a neprověřili jsme si Teleport.org a jeho ochrannou známku, která se mimo jiné vztahuje i na poradenství v personálních záležitostech. S největší pravděpodobností se tak budeme muset přejmenovat. Návrhy jsou vítány,“ dodává Kučerová. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).