Hlavní navigace

Startupové duo Kiska & Kučerová chce posílat studenty do Silicon Valley

Jan Beránek

Zprostředkování stáží ve velkých amerických startupech i IT rozjetých firmách. Projekt MyTeleport si už získal podporu od velkých postav startupové scény.

Doba čtení: 2 minuty

Startupová diva Lenka Kučerová a investor z Credo Ventures Andrej Kiska dali dohromady vlastní startup. MyTeleport ale nemá být strojem na peníze, ale na zkušenosti. 

„Je to původně Andrejův nápad. Vysílání nadějných studentů na stáže do startupů v Silicon Valley viděl jako cestu k tomu, jak posílit podnikání u nás. Až později jsme zjistili, že podobné programy fungují ve Finsku, Singapuru nebo v Británii,“ vysvětluje Kučerová. 

Pro rozjezd oslovilo zakladatelské duo kromě investičního fondu Credo Ventures ještě brněnský Y Soft, Jihomoravské inovační centrum, Etnetera nebo KPMG.

„Záměr Teleportu se nám líbí a podporujeme ho. Talentů, kteří by šance vycestovat do Silicon Valley mohli smysluplně využít, máme kolem sebe na brněnských univerzitách spoustu. Když dostanou šanci otrkat se v Kalifornii a s nabitými zkušenostmi a kontakty se vrátí zpět podnikat k nám, bude to obrovský přínos jak pro místní podnikatelský ekosystém, tak pro celou republiku. Projektu pomůžeme se zviditelněním a do budoucna jednáme také o finanční podpoře,“ komentuje spolupráci šéf JIC Jiří Hudeček.

MyTeleport bude ve Spojených státech oslovovat startupy o deseti až třiceti zaměstnancích, které už mají zkušenosti s investicí. O pozicích pro stážisty ale chce startup vyjednávat i s velkými firmami jako je Uber, Airbnb nebo Twitter. 

„První skupinka stážistů by měla vyrazit koncem příštího léta,“ tvrdí Kučerová a plánuje zapojení studentů i do samotného provozu startupu jako tomu bylo třeba u finského programu startuplife.fi.

„Udržitelnost chceme zajistit tak, že naši stážisté budou odvádět maximálně čtvrtinu platu zpět. Samozřejmě za předpokladu, že jim zůstane dostatečná částka na důstojný život v San Francisku,“ dodává Kučerová s tím, že jakýkoliv případný zisk se bude vracet studentům v podobě stipendií nebo letenek. 

Content 2018 tip Kavka

Kučerová se tak vrací zpět do startupového světa, ze kterého odešla poté, co Telefónika zavřela pražský akcelerátor Wayra. „Podporou podnikání se zabývám léta a pořád mě to baví. Z předchozích projektů mám kontakty jak v Silicon Valley, tak na vysokých školách,“ vysvětluje Kučerová.

MyTeleport je původní název projektu, ale je dost pravděpodobné, že v blízké budoucnosti se bude jeho jméno měnit. „Udělali jsme jednu z klasických startupových chyb a neprověřili jsme si Teleport.org a jeho ochrannou známku, která se mimo jiné vztahuje i na poradenství v personálních záležitostech. S největší pravděpodobností se tak budeme muset přejmenovat. Návrhy jsou vítány,“ dodává Kučerová. 

Našli jste v článku chybu?